FinExpert.e15.cz

Paní na hlídání aneb kolik stojí chůva

Kolik vás to bude stát a co všechno chůva může nabídnout?
Paní na hlídání aneb kolik stojí chůva

Možná je to i váš případ. Malé děti, hypotéka a zaměstnavatel, který ženě nebude pracovní pozici držet příliš dlouho. Nebo máte po mateřské nové zaměstnání a nemůžete si dovolit zůstat každý měsíc týden doma s nemocným dítětem. Většinou to je právě žena, kdo zůstává s dětmi doma v případě nemoci a dokola řeší stejné situace.

V dnešní době se nemůžeme spoléhat ani na prarodiče. Je potřeba si uvědomit, že není povinností prarodičů hlídat vnoučata. Čím dál častěji se věnují svému zaměstnání nebo žijí pestrý společenský život, kde na vnoučata zbývá jen omezený čas.

Pak přichází na řadu paní na hlídání. Ale můžete si ji dovolit? Zjišťovali jsme, kolik vás to bude stát a co všechno vám profesionální chůva může nabídnout.

Mateřská dovolená 2015 – vše, co potřebujete vědět

Mateřská dovolená 2015 – vše, co potřebujete vědět

Čeká vás mateřská. Víte, jak bude vysoká? Víte, kde a jak o ni požádat? Můžete si při ní přivydělat? Odpovídáme na nejčastější otázky k mateřské dovolené.

Vybírejte pečlivě

Pustit si cizího člověka do domu není pro každého samozřejmost. Stanovte si s partnerem požadavky, ze kterých nechcete slevit. Při výběru chůvy si musíte vzájemně padnout do oka, ale zároveň si musí rozumět s vašimi dětmi. Na začátku si vždy stanovte jasná pravidla, která budou obě strany dodržovat.

Některé agentury nabízí možnost, že vám chůva při hlídání i uklidí. Jiné nechávají soustředění chůvy plně na dítě a na uklid vám nabídnou hospodyni. Chůvy často dělají ženy se zdravotnickým či pedagogickým vzděláním, nebo studentky těchto oborů. Kromě samozřejmých věcí jako je hraní, čtení pohádek či procházky, mohou na vaše díte mluvit cizím jazykem, vezmou ho na výlet, napíší s ním úkoly nebo podpoří jeho tvořivost.

Chůva přes agenturu

Všechny kvalitní agentury požadují od zaměstnankyň čistý trestní rejstřík, další požadavky jsou individuální. Agentury požadují například reference od předchozích rodin, kde chůva hlídala nebo od předchozího zaměstnavatele.

Za nepravidelné jednorázové hlídání dítěte v Praze zaplatíte cca 200 korun na hodinu. Při pravidelném hlídání začíná cena na cca 175 korunách za hodinu. V případě, že chůva hlídá více dětí počítá se k hodinové sazbě příplatek cca 30 korun.

V menších městech jsou agentury levnější. Za hlídání dětí si účtují od 85 korun na hodinu. V případě, že by k vám chůva měla dojíždět na kratší dobu (2 až 3 hodiny), počítejte s příplatkem na cestovné cca 5 korun za kilometr. Pokud potřebujete pohlídat 2 děti po dobu 6 hodin, vyjde vás na malém městě služba zhruba na 600 korun. Za stejné hlídání zaplatíte o víkendu cca 800 korun. 

Chůva přes známého

Chůvu si můžete najít i bez agentury. Existují různé portály, kde své služby nabízí většinou studentky nebo starší ženy. Hodinová sazba za hlídání se tu pohybuje od 75 do 200 korun. Odvíjí se od počtu hlídaných dětí a doby hlídání.

Poptejte se i mezi přáteli a kolegy. Mohou vám doporučit svoji známou, která je třeba na úřadu práce nebo v důchodu a možnost přivýdělku uvítá. Výhodou je nižší cena oproti agenturním chůvám. I v tomto  případě vždy dodržujte dohodnutá pravidla pro výběr té správné chůvy.

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Za mě jednoznačně Hlídací Babičky - www.hlidacibabic...
Karolína Švengrová
28. 8. 2018, 12:52
Zdravím, v době kdy vyšel tento článek asi ještě tol...
Katka
27. 12. 2017, 11:47
Tak to nezní vůbec špatně, asi to přes ně tedy zkusí...
Erika
20. 7. 2015, 11:06
Můžete tam prvně zavolat nebo vyplnit kontaktní form...
Alena
15. 7. 2015, 17:02
Dobrý den moc děkuji za doporučení! A to se jim prv...
Erika
7. 7. 2015, 10:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená