FinExpert.e15.cz

Paládium - poslední drahý kov, který ještě není drahý

Platina, zlato i stříbro překonávají mnohaleté rekordy a strmě rostou již několik let. Oproti tomu paládium zahájilo svůj růstový trend teprve v červenci minulého roku. Mohlo by se zdát, že investoři na paládium zapomněli. Kdo zná historii trhu s paládiem, zvolil by raději slovo zanevřeli. Paládium je však velmi zajímavou investicí.
Paládium - poslední drahý kov, který ještě není drahý
Po neuvěřitelném růstu ceny a následném pádu se mnoho investorů bojí tento kov nakoupit, aby ceny opět nezkolabovaly. Základní poučkou zkušených investorů však je: „nakupuj, když je v ulicích krev“. Proto všeobecná nedůvěra a strach z paládia znamená, že je velmi výhodné k nákupu. Jeho cena je téměř 4x nižší než cena platiny, přitom oba kovy jsou zaměnitelné. Cena paládia je zhruba poloviční než cena zlata, přitom paládium je mnohem vzácnější. Domníváme se, že nákup paládia bude patřit k nejzajímavějším investicím roku 2006.

Situace na trhu

Paládium zažilo od roku 1997 do roku 2001 fenomenální růstový trend, kdy cena vylétla z 80 USD za unci na 1100 USD za unci, jen aby poté spadla zpět na 170 USD. Tuto divokou jízdu způsobilo Rusko coby dodavatel dvou třetin světového paládia. Paládium je klíčová surovina pro výrobu automobilových katalyzátorů a Rusko zneužilo svého výsadního postavení a zadržovalo dodávky v době, kdy většina světových automobilek tento kov využívala v katalyzátorech. Firmy byly nuceny kov nakupovat doslova za každou cenu a kurz vzrostl během 4 let o 1300%! Poté však přišel trest, když automobilky nahradily nespolehlivé ruské dodávky platinou. Cena paládia klesla během 2,5 let o 85%! Tato rána poznamenala trh s paládiem natolik, že zatímco další drahé kovy prožívaly největší růstové trendy za posledních 20 let, cena paládia pouze stagnovala. Obchodníci paládiu nevěří, proto se paládium stalo „nechtěným“ kovem. V červenci roku 2005 se nastartoval na trhu paládia růstový trend, protože mnoho investorů věří, že se automobilky vrátí k paládiu, které je nyní téměř 4x levnější než platina a že se v ceně projeví i rostoucí poptávka z jiných odvětví, zejména ze šperkařství.


Očekáváme, že cena paládia v roce 2006 výrazně vzroste. Aktuální kurz je 300 USD za unci.

Vzestup a pád ceny paládia

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní důvody k růstu ceny paládia

 • Relativně nízká cena oproti jiným drahým kovům (platina je téměř 4x dražší, zlato téměř 2x dražší). Paládium je nyní „neoblíbeným“ kovem. To znamená nejlepší investicí.
 • Růst poptávky z automobilového průmyslu pro výrobu katalyzátorů. Nové ekonomiky jako je Čína, Indie nebo Brazílie zvyšují produkci automobilů a teprve nyní zavádějí přísné emisní limity.
 • Růst poptávky z elektronického průmyslu a šperkařství. Bohatnoucí „nové ekonomiky“ jako je Čína, Indie, Brazílie nebo post komunistické země v Evropě zvyšují poptávku po elektronice a špercích.
 • Světová produkce je koncentrována mezi 3 země: Rusko (polovina), JAR a USA. Malá konkurence na straně nabídky je potenciálním zdrojem růstu ceny jakékoliv komodity.
 • Investiční nákupy – institucionální i soukromí investoři znovu objevují drahé kovy jako investiční nástroj a uchovatel hodnoty. Při současném objemu finančních trhů i nepatrný přesun investic do kovů způsobí obrovský růst ceny.

Fundamentální analýza

Poptávka

Struktura spotřeby paládia v roce 2005 (Zdroj: Johnson Matthey)


Klepněte pro větší obrázek

Vývoj poptávky po paládiu (Zdroj: Johnson Matthey)

Klepněte pro větší obrázek

I když je paládium drahý kov a využívá se ve šperkařství, jeho hlavní uživatelé jsou především v průmyslu. Na šperky se spotřebuje pouze 21% kovu, téměř polovina mizí v automobilových katalyzátorech.

Automobilový průmysl je hlavním zdrojem růstu poptávky po paládiu. Důvodem je zavádění stále přísnějších emisních limitů a nutnost výroby katalyzátorů umožňujících přeměnit škodlivé výfukové plyny na méně škodlivé. V budoucnu se očekává další zvyšování potřeby paládia kvůli zavádění přísných emisních limitů v rozvíjejících se ekonomikách (emerging markets). Například Čína se zavázala k zavedení přísných emisních norem v budoucnu a to dále zvýší poptávku po paládiu a jeho cenu.

V elektronice se paládium používá při výrobě vícevrstvých keramických kondenzátorů, jejichž velké uplatnění je v mobilních telefonech, počítačích a noteboocích a v další elektronice. Produkce těchto výrobků je v neustálém růstu a při trendu bohatnutí obyvatel emerging markets je zřejmé, že další dlouhodobý růst je teprve před námi. To s sebou nese vyšší poptávku po paládiu a tlak na cenu.

Ve šperkařství se paládium používá buď samostatně nebo pro výrobu bílého zlata. Přimícháním paládia do zlata získává zlato atraktivní světlejší barvu, která je zvláště v posledních letech populární. K poptávce po špercích samozřejmě opět přispívá vysoký růst rozvíjejících se ekonomik a bohatnutí tamních obyvatel.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka

Struktura nabídky paládia, průměr 2000 - 2005 (Zdroj: Johnson Matthey)

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka je velmi omezená a koncentrovaná prakticky do třech producentských oblastí: dominuje Rusko s firmou Norilsk Nickel, které tvoří polovinu trhu. Těžbu v Jižní Africe a Spojených státech ovládají soukromé společnosti. Takto koncentrovaná nabídka je potenciálním podhoubím pro další prudké výkyvy ceny, jakých jsme byli svědky na konci 90. let.

Investiční nákupy

Od roku 1980 ceny drahých kovů klesaly a naopak největší zisky přinášely finanční trhy. Neustálý růst peněžní nabídky (de-facto tisknutí peněz) podporovaly ekonomický růst i růst finančních trhů. Po krachu americké burzy v roce 2000 jsou však výnosy akciových trhů mnohem menší a investoři hledají nové zdroje výnosů a také snížení rizika – diverzifikaci. Nacházejí ji kromě jiného i v drahých kovech. Mnoho investorů si také vzpomíná na fakt, že po tisíce let to byly jedině drahé kovy, nikoliv papírové peníze, které obstály zkoušku času jako reálný uchovatel bohatství. Ve světě je nyní příliš mnoho peněz na příliš málo drahých kovů. Pokud bude přesun z finančních trhů do reálných investic pokračovat, znamenalo by to bezprecedentní růst cen kovů. Domníváme se, že tento fenomén může pokračovat ještě mnoho let a dosavadní růst cen zlata, stříbra, platiny i paládia byl pouze špičkou ledovce.  Více o tomto fenoménu viz. další naše analýzy na zlato, stříbro a platinu.

Technická analýza

Po kolapsu ceny od vrcholu na počátku roku 2001 probíhal sestupný trend až do května 2004. Poté nastalo 14 měsíční vytváření dna a v září 2005 se kurz definitivně odrazil a potvrdil tak vyšší dno – základní podmínku nového růstového trendu podle technické analýzy. Dlouhodobé klouzavé průměry již nyní opět potvrzují růst a trh konsoliduje kolem resistence na úrovni 300 USD za unci. Po prolomení technické resistence na 300 USD očekáváme pokračování růstového trendu na další klíčovou resistenci 335 – 360 USD. Pokud bude překonána, lze čekat růst na 510 – 520 USD za unci.

Klepněte pro větší obrázek

Specifikace kontraktu

 • Palladium futures (NYMEX, New York)
 • Měsíc dodání březen 2006 (příp. další měsíce při dlouhodobé investici)
 • Objem kontraktu 100 uncí
 • Kurz v USD za 1 unci
 • 1 bod = 100 USD (pohyb kurzu o 1 USD znamená zisk/ztrátu 100 USD na kontrakt)
 • Aktuální margin (u společnosti Colosseum/Man Financial) 3680 USD/kontrakt

Colosseum, a. s.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená