Proč téměř třetinu nezaměstnaných tvoří lidé po padesátce? Je to díky stále přetrvávajícím předsudkům některých zaměstnavatelů. Ti mají mnohdy mylnou představu o tom, že pojmy jako flexibilita a dynamika se nedají s lidmi nad padesát spojovat. Na nezájmu o tyto lidi se podepisuje i zdravotní omezení. Přitom zaměstnavatelé by mohli využívat jejich zkušeností, zodpovědnosti a dobré spolupráce. Ke konci června 2015 evidoval ÚP ČR 138 tisíc uchazečů o zaměstnání starších 50 let, což představuje 30,7 procent z celkového počtu nezaměstnaných.
Kdy vzniká nárok na odstupné a jak je vysoké?
Úřad práce ČR se proto snaží tuto generaci podporovat motivačními kurzy, sdílenými místy, společensky účelnými pracovními místy nebo rekvalifikacemi. „Znevýhodňování starších pracovníků a pracovnic je vážný společenský problém, kterým podle průzkumů trpí především ženy. Bohužel se často stává, že si zaměstnavatel vybírá své zaměstnance jen na základě věku. Lidem nad padesát let, kteří bojují s věkovou diskriminací, se snažíme co nejvíce pomoci. Existuje k tomu řada nástrojů, včetně projektů financovaných z evropského sociálního fondu,“ říká Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí.
Úřady práce se snaží zaměstnavatele „uplatit“. Nabízí příspěvky na mzdy padesátníků, cílené poradenství nebo vyhrazení společensky účelných pracovních míst. Pokud zaměstnavatel přijme osobu ve věku nad 55 let, může dostat měsíční příspěvek až 24 tisíc korun. Úřady práce také pomáhají starším lidem tím, že nabízí rekvalifikační kurzy, kde mohou například získat jazykové znalosti. Celoživotnímu vzdělávání se totiž nevyhnou ani padesátníci.