FinExpert.e15.cz

Oživeno: MasterCard a nejmodernější platební produkt roku

Oživeno o vyjádření generálního ředitele MasterCard pro ČR a SR, Jána Čarného

Informace o novinkách MasterCard v ČR pro rok 2005
Novinkou na českém trhu se stane během prvního pololetí masivní vydávání platebních karet MasterCard, které nebudou embosované. Tyto karty, které ponesou označení MasterCard Unembossed, budou podléhat stoprocentní on-line autorizaci. Díky faktu, že veškeré transakce jsou autorizovány on-line, mohou vydavatelé karet MasterCard Unembossed efektivněji a jednodušeji řídit rizika spojená s vydáváním karet a nabízet tak kartu širší skupině držitelů. Výhody on-line autorizace určitě ocení i obchodníci a jejich zákazníci.

Dalším významným projektem společnosti MasterCard Europe je postupná příprava na zavádění bezkontaktních platebních technologií. V této fázi mohu prozradit, že s konkrétním partnerem v České republice již probíhají přípravy na spuštění pilotního projektu bezkontaktních plateb MasterCard PayPass. Vzhledem k aktuálnímu stavu projektu však nemůžeme uvést jméno konkrétní finanční instituce, banky, která začne PayPass využívat jako první.

Výsledky testů z USA potvrzují, že systém PayPass může přinést značné časové úspory. V některých prodejních místech systém MasterCard PayPass zkrátil dobu nakupování natolik, že hmatatelně ovlivnil schopnost prodejců realizovat více transakcí a zvýšit tak tržby. Nejvýraznější úspory času se projevily v prostředí typu „drive-thru“, například v restauracích McDonald‘s. Zde se doba nákupu zkrátila o 12-18 sekund oproti hotovostním transakcím.

* * *

Bezkontaktní platební řešení MasterCard OneSMART PayPass bylo oceněno jako nejmodernější platební produkt představený v Evropě v roce 2004. Hodnocení prováděla Komise poradců EPCA (European Payments Consulting Association). Ta posuzovala nominované produkty na základě jejich přínosu platebnímu oboru v Evropě v průběhu roku 2004. Vyhodnocovala je podle řady kritérií, mj. novátorství, výhod pro zákazníky, efektivity, poměru hodnota/cena, snadnosti zavádění, marketingu či propagace.

OneSMART PayPass spojuje v jediném čipu kontaktní i bezkontaktní rozhraní. Výsledkem je robustní produkt s velkým počtem funkcí, který vychází z řešení MasterCard M/Chip 4, což je vysoce flexibilní aplikace pro inteligentní kreditní a debetní karty založená na standardu EMV. 

Bezkontaktní platby jsou nejúčinnější v místech, kde je základním požadavkem rychlost. Tedy například restaurace rychlého občerstvení, čerpací stanice, výběry silničního mýta apod. Kartu systému PayPass stačí pouze přiložit ke čtecímu zařízení a platba je provedena v řádu několika málo vteřin.

Klepněte pro větší obrázek

Jak to funguje?
Karty OneSMART PayPass mají v sobě zabudovaný čip a anténu. Když se karta ocitne v těsné blízkosti čtecího zařízení systému PayPass, může si s ním pomocí radiového přenosu předávat podrobnosti o transakci. Technologie PayPass vychází z globálních standardů pro radiové technologie ISO/IEC, které zajišťují bezpečný přenos dat.

Jakmile terminál zaznamená údaje o platbě, začne se transakce dále zpracovávat prostřednictvím akceptační sítě MasterCard stejným způsobem, jako platby pomocí kontaktního čipu. Transakce je autorizována buď on-line hlavním systémem vydavatele, ale může proběhnout také v režimu off-line. Funkce řízení rizik v čipu karty umožňují provádět i off-line autentizaci karet (CAM). Je-li potřeba ještě více urychlit transakce pomocí systému PayPass, lze v případě nákupů o nízké hodnotě a s nízkou mírou rizika upustit od požadavků na identifikaci zákazníka (CVM) – např. podpis či zadání PIN. Díky řešení OneSMART PayPass nyní stačí, aby zákazník svou kartu přiložil ke čtecímu zařízení a platba je provedena. Transakce je tak ještě jednodušší a rychlejší než při platbě v hotovosti.

Akceptace transakcí prostřednictvím systému PayPass nevyžaduje nákladné změny v prodejních místech obchodníků. Cenově dostupnou čtečku PayPass lze připojit ke stávajícímu terminálu nebo je možno pořídit si integrovaný terminál, s nímž lze transakci provést přiložením, zasunutím či protažením karty. V každém případě však obchodníci mohou stavět na svých dosavadních investicích do akceptační infrastruktury podle standardu EMV, a přitom těžit z výhod díky urychlení odbavení zákazníků, které systém PayPass umožňuje.

Zdroj: TZ MasterCard

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená