FinExpert.e15.cz

Overture chystá boj s Googlem

Kalifornská společnost Overture skupuje na poli internetových prohledávačů co se dá.
Overture chystá boj s Googlem

V průběhu tří týdnů odkoupila dvě z největších vyhledávacích služeb.  Chce tak vypálit rybník populárnímu hledacímu portálu Google. Zatím ji to stálo 240 miliónů dolarů.

Americká společnost Overture Services i nadále zbrojí na válku s vedoucím internetovým vyhledávačem Google. Poté co minulý týden koupila jeden z největších vyhledávacích portálů, Altavistu, utratila dalších sto miliónů dolarů za norskou firmu Fast Search and Transfer, k jejíž zákazníkům patří přední světové společnosti jako Lycos, Dell, IBM nebo Tiscali.

Altavistu, již Overture získala za 140 miliónů dolarů v hotovosti a akciích, chce využít hlavně jako „testovací portál“. Zde by měly být v praxi zkoušeny nové reklamní produkty a vyhledávací služby. Technologii Altavisty plánuje Overture licencovat svým nynějším klientům, ke kterým patří například Yahoo, MSN nebo AOL Europe.

Podle některých analytiků nemá Overture momentálně šanci Google překonat, alespoň co se běžných uživatelů týká. Za den Google vyřídí kolem 150 mil. vyhledávacích požadavků. Ohrozit jeho pozici může Overture pouze na poli licencí, kdy jsou technologie vyhledávacích služeb nabízeny internetovým serverům a portálům.

Google si drží první pozici v oblíbenosti hlavně díky jednoduchosti hledání a stránkám bez grafických reklam, kterými většina ostatních vyhledávacích služeb doslova přetéká. Některé vyhledávače (kdysi také Altavista), odrazují uživatele i takzvanými placenými pozicemi, kdy se odkazy platících klientů objevují na prvních místech výsledků hledání – bez ohledu na to, zda a nakolik jsou relevantní.

„Být na místě Google, sedím a čekám, jak si Overture poradí s tím co nakoupila,“ říká Rob Lancaster, jeden z analytiků společnosti Yankee Group. „Dobré na tom – pro Google – je, že pokud to Overture nezvládne, odrovná Googlu dva velké konkurenty.“

Právě vyhledávací portál AlltheWeb.com, který vlastní Fast Search se poslední dobou stále více prosazuje mezi internetovými uživateli a šlape Googlu na paty. Overture se koupí jeho a Altavisty snaží zákazníky přesvědčit o tom, že „do vyhledávacích služeb jenom nefušuje, ale věnuje se jim naplno“.

Pokud Overture dokáže přebrat část klientů Google, čekají populární vyhledávač krušné časy. Drtivá většina jeho příjmu totiž pochází právě z licencování technologií.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená