FinExpert.e15.cz

Outsourcing fondů: Banka jako butik

Představa, že banka všechny podílové fondy ve své nabídce skutečně spravuje, začíná být v posledním desetiletí již povětšinou mylná.
Od devadesátých let minulého století totiž banky začínají správu specializovaných fondů outsourcovat u specializovaných společností. A jak se ukazuje, pro retailového a privátního klienta je to většinou velmi výhodné.

Tři úrovně outsourcingu správy fondů

  1. Privátní bankéř namíchá klientovi portfolio z mnoha instrumentů a obvykle používá fondy od různých správců, aby dosáhl co nejlepšího výsledku.
  2. Druhou úrovní jsou tzv. fondy fondů (které jsou velmi populární v USA, v Evropě mají silnou pozici např. v Rakousku). Manažer fondu fondů vybírá do svého portfolia fondy různých správců na základě svojí investiční strategie. Nenakupuje tedy akcie či dluhopisy atp., ale pracuje rovnou s „hotovými fondy“ podle určitého plánu.
  3. Třetí úroveň outsourcingu správy fondů probíhá u samotných jednoduchých fondů ve formě delegování správy na specializovaného správce. Jedná se o reakcí na poptávku stále náročnějších investorů po specializovaných fondech.

Tři cesty k vytvoření manažerského týmu

Správa specializovaných fondů začala být poměrně náročná na vytváření nových manažerských týmů. Proto v prvních letech našeho desetiletí začalo docházet k delegaci správy specializovaných fondů na specializované společnostil. Proč si zkrátka „nepronajmout“ úspěšný manažerský tým. V podstatě zde jsou tři cesty:
  1. Vytvořit nový tým,
  2. nebo tento tým koupit,
  3. nebo si koupit jenom schopnosti týmu skrze delegovaní správy.

Fondy zaměřené na informační technologie

Jedním z příkladů velmi úspěšného outsorcingu jsou fondy zaměřené na informační technologie. Na poli IT není o novinky nouze, jen zlomek z nich se však na trhu uplatní. Vývoj je velmi dynamický a dopředu lze jen velmi obtížně odhadovat, kde se investice vrátí a kde se utopí spolu s neúspěšnou inovací. Odhadovat úspěšnost investice v tomto silně růstovém oboru je pro klasického manažera ekonoma velmi těžké. Je to spíše IT specialista, který je na základě svého vzdělání, analytického zázemí a zkušeností schopen lépe odhadnout, jestli daná inovace uspěje nebo nikoliv.

Zprostředkování přes banku vyjde levněji než přímý nákup

Samotné banky se ovšem obvykle nechtějí stát jen jakýmsi prodejním butikem, kde by nabízely jen outsourcované fondy, ale chtějí si ponechat i vlastní produkci. Outsourcované fondy jsou navíc zajímavé jen pro retailové a privátní klienty, kteří nemají potřebné zázemí, aby se obrátili přímo na outsourcovanou společnost, přičemž vhledem k výši jejich investice by např. dlouhá a nákladná cesta přímo ke zdroji nebyla ani efektivní. Investiční společnost navíc díky tomu, že nakupuje „ve velkém“, dostává od outsourcované společnosti různé slevy, které se promítají i do jimi nabízeného produktu, takže investora by mohl vyjít stejný fond „u zdroje“ dráž, než když využije služeb banky, která jej outsourcuje.

V tomto případě je tedy outsourcing správy fondů výhodný pro všechny tři strany – outsourcovanou společnost, která prostřednictvím outsourcující banky získává zástupy nových klientů z regionů, které jinak neoslovuje, outsourcující banka, která má širší a kvalitnější nabídku při nižších nákladech, než by měla kdyby všechny fondy spravovala sama, a nakonec i investor, který se zprostředkovaně dostane k zajímavým investičním možnostem a to navíc mnohdy levněji, než by se mu podařilo investovat přímo u outsourcované společnosti.

Při procesu outsourcingu bývá podmínkou exkluzivita

Když marketingové oddělení banky zaznamená poptávku po určitém produktu, který v nabídce nemá, rozhodne vedení banky nejprve o tom, jestli vytvořit pro její uspokojení vlastní nové oddělení, nebo fond outsourcovat. Rozhodne-li se pro outsourcing, vyhledá multimanagement tým vhodného manažera, kterého následně banka osloví a domluví se s ním na outsourcingu. Obvykle bývá jednou z podmínek exkluzivita, tedy že tato společnost neumožní využívat její fond dalším bankám (např. ve stejném regionu).

Typickým příkladem outsourcovaného fondu je např. Parvest European Opportunities, který vznikl v roce 2002 po identifikaci poptávky po oportunistickém stylu. Bance BNP Paribas, která tento fond outsourcuje u americké MFS, ve vlastním manažování fondu bránilo kromě vyšších nákladů také třeba to, že v době krize v roce 2002 bylo obtížné nabídnout produkt „bez historie“, bez možnosti vidět předchozí výsledky. Outsourcing ovšem umožnil přidat do nabídky úspěšný fond s prokazatelnou historií a získat tak oblibu u investorů.
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená