FinExpert.e15.cz

Otevřený dopis České spořitelny: Poplatky nechce platit nikdo!

Česká spořitelna (ČS) se rozhodla reagovat na správní řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zahájil vyšetřování ve věcí bankovních poplatků. Dopis odeslaný na ÚOHS byl v adresován i ministerskému předsedovi, ministru financí, místopředsedovi vlády a guvernérovi ČNB.

Obsah dopisu je následující:
1. ČS vítá zahájení šetření – slibuje si od něj, že se debata posune od falešných obvinění a populistických tezí k faktům a transparentnosti.
2. Banka nabízí plnou spolupráci při vyšetřování, protože je odpovědnou součástí obchodní komunity v ČR.
3. ČS žádá ÚOHS, aby jednal rychle. ČS připomíná, že spravedlnost, která přichází pozdě, není spravedlností, což se týká i bank, které jsou předmětem vyšetřování.

ČS dále tvrdí, že:
Vyšetřování ÚOHS s podporou vlády poškozuje bankovní sektor a mezinárodní reputaci České republiky, protože bez důkazů podrývá důvěru v banky a jejich zaměstnance. Důvěryhodnost je podmínkou bankovnictví.
Nedávno zveřejněná nezávislá studie ukazuje, že Česká republika je až v poslední třetině z 19 zemí světa, pokud jde o výši poplatků. Tuto studii jsme přiložili k dopisu ÚOHS a odvoláváme se na ni. Studie také ukázala – podobně jako jiné nezávislé studie – že bankovní poplatky v ČR nejsou vysoké.
Obecným faktem je, že poplatky nechce platit nikdo. Poplatky tvoří asi třetinu celkových příjmů ČS od klientů. Poplatky jsou nezbytnou součástí každého podnikání. Produkty a služby nejsou zdarma.V bankovnictví platí, že čistý úrokový výnos kolísá a poplatky jsou stabilním zdrojem příjmů.
Poplatky nejsou výsledkem kartelu, ale vyvinuly přirozenou cestou v tržní ekonomice. ÚOHS a vláda vidí kartel tam, kde žádný není; říkají, že poplatky jsou vysoké a nemají pro toto tvrzení žádnou oporu ve faktech.
Bankovní systém v 90. letech kontrolovala vláda a nefungoval: velké finanční ztráty, špatné služby, nedostatek produktů, žádné přímé bankovnictví, neprofesionální zaměstnanci, pro drobné klienty a klienty z řad malých a středních firem (SMEs) bylo prakticky nemožné vzít si úvěr. Vládou kontrolované banky vytvářely hluboké ztráty, které složily bankovní sektor na kolena.
– V roce 2005 máme bankovní sektor, v němž hypotéky občanům rostou meziročně o 50 %, úvěry pro SMEs rostou o více než 20 %, máme přímé bankovnictví, vysoce profesionální zaměstnance atd. Bankovní systém je základním kamenem zdravého hospodářství.
– Obecná reakce na šetření ÚOHS je, že se Česká spořitelna zřejmě provinila a tak tomu bude, dokud neprokáže nevinu. Česká spořitelna se neúčastní kartelu. Neučinili jsme nic špatného. Chceme budovat dobrou banku, prokázali jsme to v uplynulých pěti letech.

ZÁVĚREM
Chce vláda a ÚOHS tržní ekonomiku a moderní bankovní systém? Výsledky jejich šetření budou jasným signálem o tom, kam se ČR ubírá. Doufáme, že zjištění potvrdí existenci transparentně fungující tržní ekonomiky a moderního bankovního systém v ČR v roce 2005 a napraví škody způsobené na naší image.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: kecy
JIBorg
26. 5. 2005, 13:19
kecy
Mr.Deprese
23. 5. 2005, 12:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená