FinExpert.e15.cz

Otestujte si svého poradce

Finanční poradenství se těší stále veliké nedůvěře, která je vcelku pochopitelná. Ale není důvod, proč se o služby poradce připravit.
Otestujte si svého poradce

Dokážu si představit v daleké budoucnosti stav, kdy osoba finančního konzultanta je vnímána pozitivně, jedná se o prestiční povolání a obor podléhá přísným legislativním a etickým předpisům, nad kterými dohlížejí odpovědné oborové organizace. Zatím se toto jeví jako utopická představa, ale nelze popřít, že finanční poradenství se v České republice postupně zlepšuje. Ale než tato vytoužená doba nastane, je na místě si říci, jak poznáte a prověříte kvality potenciálního finančního poradce.

Předtím, než vám ukážeme, jak si ověřit svého poradce, musíme říci, že při komunikaci s finančním konzultantem byste se i vy měli chovat korektně. Každému poradci se velmi často stává, že klienti nezvedají nebo vypínají telefony, nedodržují termíny, odkládají schůzky, atd. Pokud nemáte zájem o to, nechat si poradit, řekněte to poradci na rovinu a slušně hned při prvním telefonátu a nehrajte si s ním na schovávanou. Ušetříte tak sobě zbytečné stresy a jemu zase čas a peníze za zbytečné telefonáty.

První schůzka ve vaší režii

Finanční konzultant vás zpravidla osloví telefonicky na doporučení některého z vašich známých. Nebuďte negativní, neodmítejte schůzku, třeba právě mluvíte z člověkem, který vám může pomoci ušetřit nebo zhodnotit vaše peníze. Nenechte s sebou ale manipulovat. Dejte do telefonu pár námitek, ať se trochu poradce zapotí.

Ověřte si, s kým máte dočinění

Nebojte se vyžádat na poradci nějaký průkaz totožnosti. Dobrý finanční poradce by vám měl být schopen ukázat i kopii živnostenského oprávnění nebo doklady společnosti, za kterou je oprávněn jednat. Poradci budete svěřovat svá osobní data, měl by vám tedy ukázat doklad o registraci na Úřadu pro ochranu osobních údajů, ať už svou nebo společnosti, kterou zastupuje. Každý poradce by měl vlastnit licence pro pojistné a investiční zprostředkovatele, doklady o registracích v profesních organizacích, popř. certifikace z absolvovaných školení. Je možné a pochopitelné, že je nebude mít u sebe, ale pokud má o spolupráci zájem, jistě vám je rád předloží na další schůzce.

Finanční plán a analýza

Prvním krokem kvalitního finančního konzultanta by mělo vždy být sestavení individuálního finančního plánu spolu s analýzou doposud sjednaných finančních produktů. Finanční poradce by se s vámi měl pobavit o vašich finančních cílech v krátkodobém a dlouhodobém horizontu. Měli byste spolu probrat vaši finanční a majetkovou situaci. Pokud plánujete investovat, měl by se poradce zajímat o vaší představě zisku a vašem přístupu k riziku. Pokud máte již sjednány některé smlouvy z dřívějších dob, poradce se v nich umí dobře orientovat, dokáže vám k nim něco říci. Ale pozor. Solidní poradce nikdy nehaní konkurenci ani její produkty!

Široká nabídka společností a produktů

Požádejte svého konzultanta, ať vám ukáže portfolio produktů, které nabízí. Nezávislý konzultant by vám měl být schopen zajistit většinu produktů finančního trhu a to od různých společností. Každý produkt by měl být zaštítěn minimálně dvěmi až třemi společnostmi. Čím širší nabídku poradce má, tím lépe dokáže naplánovat vaše kroky dle sestaveného finančního plánu.

Pozor na životní pojištění

Pokud vám poradce již na první schůzce podsouvá nějaké řešení či konkrétní produkty, mějte se na pozoru obzvláště, jedná-li se o Životní pojištění. To je vhodné pro úzkou skupinu klientů, živitelů rodin, nebo jako doplněk diverzifikovaného portfolia v případě investičního životního pojištění. Pokud vás finanční poradce nutí k jakémukoliv produktu, raději od spolupráce ustupte.

Ptejte se na poplatky

Nebojte se zeptat svého poradce, jaké jsou poplatky spojené s produktem. Pokud je poradce nezná, ihned vám je zjistí. Pokud se odpovědi vyhýbá nebo odpovídá neurčitě, pak není tak solidní, jak se prezentuje.

Kolik vaše služby stojí?

Finanční poradci jsou odměňovány provizemi z uzavřených smluv, nebo je jejich poradenství zpoplatněno nějakou pravidelnou částkou (např. 200 Kč měsíčně), popř. kombinací obojího. Zkušený finanční poradce se o těchto věcech nebojí pobavit. Provizní systém je naprosto běžný a nemusí ihned znamenat, že mu jde jen o provizi. Při vaší spokojenosti s jeho službami můžete zakoupit nějaký produkt v budoucnosti, a tak mu zajistit příjem v budoucnosti. Druhý způsob vás může odradit, protože na vás klade požadavek stálého placení. Nicméně služby kvalitního poradce vám tuto částku bohatě vynahradí.

Netlačí do smluv, půjčí na rozmyšlení

Veškeré informace, analýzy, formuláře vám kvalitní poradce půjčí domů, abyste si mohli v klidu promyslet, jak s nabízeným řešením vašeho finančního plánu naložíte. Seriozní poradce vás rozhodně nebude tlačit do uzavírání smluv. Pokud tak již činí na první schůzce, raději se s ním rozlučte.

Dopřejte mu konfrontaci

Když se dva hádají, třetí se směje. Vyzkoušejte si to na svém poradci. Pokud jste již dříve nějakého poradce využívali, nebo jste oslovili více poradců, zkuste iniciovat schůzku ve třech. Dobrý finanční poradce a hlavně odborník se nebojí konfrontace s kolegou z branže. Obchodník vám na takovou schůzku vůbec nepřijde, nebo z ní brzy uteče.

Než mu dáte doporučení

Aby se poradce uživil, musí rozšiřovat svůj pojistný kmen. Dělá to tak, že si od svých klientů vždy vyžádá doporučení. Na tom samozřejmě není nic divného. Pokud to však udělá hned na začátku první schůzky, dává vám tím najevo, že mu jde o obchod a ne o získání důvěry. Pokud budete s jeho službami, vystupováním, komunikací a radami spokojeni, není důvod, abyste ho nedoporučili svým známým. I když se možná na to budou tvářit nedůvěřivě, nakonec vám možná poděkují.

Požadujte dlouhodobý servis

Mnoho schůzek s finančním poradcem se odbude pouze jednou, a pak už poradce neuvidíte. Samozřejmě, poradce může z mnoha důvodů svou činnosti ukončit, pak by vás ale měl pod svou správu převzít jeho kolega a dát vám o tom náležitě vědět. Dobrý poradce respektive poradenská společnost se pozná také podle toho, že poskytuje dlouhodobý servis. To znamená, že vás informuje o nových příležitostech, pravidelně s vámi aktualizuje váš finanční plán, aktivně reaguje na vaše požadavky a dotazy.

Autor je analytikem společnosti Broker Consulting.

Další článek


 

Související články


celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Nesouhlas
Darius
19. 3. 2009, 20:20
Nesouhlas
Michal
7. 3. 2009, 11:42
BrokerConsulting
Tygr
6. 3. 2009, 11:25
BC
cml11
6. 3. 2009, 10:55
zvláštní
MIKI
6. 3. 2009, 08:46

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená