FinExpert.e15.cz

Otcovská dovolená: kdo na ni může nastoupit a kolik dostane?

Tato nová dávka bude vyplácena z nemocenského pojištění.
Otcovská dovolená: kdo na ni může nastoupit a kolik dostane?

Otcovská dovolená pro novopečené otce prošla Poslaneckou sněmovnou a nyní se jí budou zabývat senátoři. Pokud bude vše odsouhlaseno, mohli by této dávky využívat otcové již na začátku příštího roku. Bude na otcovskou moct nastoupit každý muž? Jaká bude náhrada jeho mzdy? Co na to zaměstnavatelé? Pokusíme se vám na tyto otázky odpovědět.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí může otcovská dovolená pomoci v posílení vazeb mezi otcem, matkou a novorozenětem. Otec se tak bude moct zapojit do péče o dítě a pomoci tak v prvních dnech matce.

„Nabízíme rodinám možnost rozložit péči o novorozeně mezi oba rodiče. Smyslem je, aby otcové nebyli ochuzeni o čas strávený s dítětem a maminkou v důležitém období krátce po porodu,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „V Evropské unii jde o standardní opatření, protože již 23 zemí z celkového počtu 28 členských států obdobnou dávku přiznává,“ dodala ministryně. Například ve Francii mohou být otcové doma s rodinou až 28 týdnů.

Mateřská dovolená 2017: Jak bude vysoká? (Příklady)

Mateřská dovolená 2017: Jak bude vysoká? (Příklady)

Jak se počítá mateřská dovolená? Podívejte se na konkrétní případy.

Kdo na otcovskou může nastoupit?

Pochopitelně musíte být otcem dítěte, které se narodilo, respektive musíte být zapsáni v rodném listě. Dále se otcovská vztahuje na tatínky, kteří dítě převzali do péče, která nahrazuje péči rodičů.

Tato nová dávka bude vyplácena z nemocenského pojištění a otec dostane 70 % vyměřovacího základu svého platu. Bude to stejné jako u výpočtu peněžité pomoci v mateřství. Na dávku tak budou mít nárok zaměstnaní, ale i podnikatelé, kteří si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Pokud tedy podnikáte a má se vám narodit potomek a vy byste chtěli na otcovskou nastoupit, začněte si platit nemocenské pojištění.

Musí být totiž placeno minimálně tři měsíce před nástupem na nemocenskou. Zjistěte si ale, zda se vám to vůbec finančně vyplatí. Nastoupit na otcovskou dovolenou bude muž moci v období šesti týdnů po narození potomka. Tuto týdenní dovolenou nebude možné přerušovat. 

Ne všichni byli pro

Pro otcovskou hlasovalo 103 poslanců a 17 bylo proti. S touto dávkou souhlasí například premiér Bohuslav Sobotka. Naopak proti byla většina poslanců ANO, ani TOP 09 a ODS se novinka nezamlouvá.

„Nejsem z toho šťastná. Už tak máme dostatek nástrojů, aby otcové mohli zůstávat po porodu doma. Maminkám přeji co nejvíc tatínků, co je po porodu podpoří, ale zavést další dávku z nemocenského pojištění je zbytečné,“ řekla Právu poslankyně ANO Radka Maxová, expertka hnutí na sociální oblast.

Podle ní by si otcové měli uvědomit, že doma mohou být kontrolování stejně, jako když jsou na nemocenské. Tato poslankyně má obavu z toho, aby otcovská nebyla zneužívána například pro možnost přivýdělku jinde. Ministryně Marksová toto tvrzení považuje za nesmyslné. Díky otcovské dovolené podle ODS přijde státní pokladna ročně až o 800 milionů korun.

A co si o otcovské myslí zaměstnavatelé?

Hospodářská komora se zavedením dovolené pro otce radikálně nesouhlasí. „Zavedení otcovské dovolené je podle podnikatelů opatření, jehož skutečný dopad na posílení role otce v rodině je diskutabilní. Trváme na tom, že toto opatření spadá do kategorie zaměstnaneckých benefitů a nesouhlasíme s jeho direktivním plošným zavedením,“ uvedla ve svém vyjádření Hospodářská komora.

A dále pokračuje: „Navíc daňoví poplatníci za něj zaplatí až 800 milionů korun. Při pohledu na další návrhy na změny, které se dotýkají zaměstnavatelů, jako je například obnovení výplaty nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci, zavedení povinných sick days, dlouhodobého pečovatelského volna, či novelizace zákoníku práce, je zavedení placené dovolené pro otce další komplikací pro zaměstnavatele.“ 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

To je fajn. Jen houšť.
Ferda Šoustal
16. 3. 2017, 22:49

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená