FinExpert.e15.cz

Otcovská dovolená

Už příští rok by mohli muži po schválení "prorodinného balíčku" nastoupit na otcovskou dovolenou a čerpat novou dávku nemocenského pojištění, tzv. otcovské.
Otcovská dovolená

Ve druhé polovině listopadu schválila vláda sedm různých opatření na podporu rodin s dětmi. Tento balíček opatření, nesoucí pracovní označení prorodinný, by měl pomoci rodičům sladit pracovní a rodinný život. Jednou z novinek je zavedení otcovské dovolené a s ní související nové dávky nemocenského pojištění - otcovského.

Mateřská a rodičovská dovolená

V současné době využívají mateřskou a následně rodičovskou dovolenou většinou ženy. Každá matka má po dobu čerpání mateřské dovolené nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jde o dávku z nemocenského pojištění. Po skončení mateřské dovolené až do tří let dítěte má žena nárok na čerpání rodičovské dovolené. Po dobu čerpání rodičovské dovolené má matka pečující o dítě nárok na dávku státní sociální podpory (rodičovský příspěvek). Otec dítěte má podle platného zákoníku práce také nárok na poskytnutí rodičovské dovolené, a to od narození dítěte do tří let jeho věku.

Návrh otcovské v ČR

Peněžitou pomoc v mateřství čerpá v období po porodu matka dítěte. Pokud chce být dnes muž několik dní po porodu s ženou a dítětem, může zaměstnavatele požádat o neplacené volno, odejít na rodičovskou dovolenou nebo čerpat klasickou dovolenou (dovolená na zotavenou). V případě využití neplaceného volna nebo rodičovské dovolené není otec a hlavní živitel rodiny finančně zabezpečen a rodinný rozpočet výrazně ztrácí. Dnes si výpadek hlavního příjmu nemůže většina rodin dovolit.

Již v příštím roce by mohli muži zůstat po porodu jeden týden doma a krátkodobý výpadek příjmu částečně kompenzovat z nové dávky nemocenského pojištění - otcovského. Žena tedy bude pobírat peněžitou pomoc v mateřství a otec zmíněné otcovské.

Hlavní zásady:

  • otcovské náleží otci dítěte,
  • podmínkou nároku na otcovské je, že muž o své dítě osobně pečuje (podmínka soužití v domácnosti se pro otcovské nevyžaduje),
  • muž musí nastoupit na otcovské nejpozději do uplynutí šesti týdnů věku dítěte,
  • otcovské se poskytuje po dobu jednoho týdne ode dne nástupu na něj,
  • výše otcovského za kalendářní den činí 70 % denního vyměřovacího základu,
  • podmínkou nároku na otcovské pro OSVČ je účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházející dni nástupu na otcovské.

Proč odejít na otcovskou dovolenou?

Péče o novorozené dítě změní ze dne na den chod celé rodiny. První týdny po narození patří mezi ty nejnáročnější. V materiálu navrhujícím budoucí podobu otcovské dovolené najdete celou řadu důvodů, proč by se měli muži zapojit do výchovy dětí hned po narození. Je pravdou, že v prvních dnech života si dítě vytváří základní vztahy k jednotlivým členům rodiny, muž se může identifikovat s otcovskou rolí, dojde k posílení vztahu mezi otcem a matkou dítěte či posílení vztahů uvnitř celé rodiny. Zavedení dávky by se proto mělo projevit jako opatření cílené nejen k uspokojení aktuálních potřeb mladých rodin, tj. v krátkodobé perspektivě (finanční zabezpečení otce), ale i v dlouhodobé perspektivě v posílení vnitrorodinných vazeb a tím i v budoucí zvýšené odolnosti takových rodin.

Otcovská v ostatních zemích Evropy

Muž na otcovské dovolené není ničím neobvyklým ani v řadě evropských zemí. S otcovskou dovolenou se setkáte například v Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Norsku, Švédsku nebo Velké Británii. Naopak otcovská dovolená se neposkytuje v sousedním Rakousku a Německu. Nenajdete ji ani v Maďarsku. Délka otcovské dovolené se v jednotlivých zemích pohybuje od několika dnů do přibližně dvou, maximálně tří týdnů.

ZeměDélka čerpání dovolenéPříspěvek
Belgie10 dní100 % mzdy první 3 dny, dále 82 % mzdy
Dánsko2 týdny100 % mzdy (maximálně 431 EUR týdně)
Finsko18 pracovních dní66 % průměrné mzdy
Francie2 týdny100 % mzdy (max. 2 432 EUR měsíčně)
MaďarskoneníX
NěmeckoneníX
Norsko2 týdny kolem narození dítěte + 4 týdny během prvního roku věku dítěte100 % příjmu
Rakouskone (dle dohody 1 až 2 dny)100 % platu
Švédsko10 dní + 60 dní tzv. otcovská kvóta (patří do rodičovské dovolené, během které 60 dní náleží výhradně otci)80 % mzdy (max. 32 800 EUR ročně)
Velká Británie2 týdny145 EUR týdně
Zdroj: DEVEN, F. – MOSS, P. Leave Policies and Research. Reviews and Country Notes. Brusel: CBGS, 2005.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená