Osoby samostatně výdělečně činné odvádí své zdravotní pojišťovně zdravotní pojištění formou měsíčních záloh. Výše měsíční zálohy závisí na hospodaření v minulém roce. Přitom je zapotřebí dodržet alespoň minimální výši zdravotního pojištění, i když je OSVČ ve ztrátě.
Lze požádat o snížení zálohy?
V praxi se může stát, že rok 2011 nebude již tak dobrý jako rok 2010. Vysoké zálohy by znamenaly pro OSVČ zhoršení jejich cash-flow a platby na zdravotní pojištění by neodvovídaly současné hospodářské situaci. V tomto případě může každá OSVČ požádat svoji zdravotní pojišťovnu o snížení měsíčních záloh. Kdyby OSVČ o snížení záloh nepožádala, promítl by se horší rok až při podání Přehled o příjmech a výdajích, kdy by vznikl přeplatek.
Požádat o snížení měsíčních záloh může každá OSVČ, když zisk v posledncíh třech měsících je alespoň o třetinu nižšíní než průměrný měsíční příjem v předcházejícím roce. Žádost může OSVČ podat nejdříve 1. dubna. Zálohy se přitom snižují maximálně na tři měsíce, během roku lze však žádost o snížení záloh opakovat.
Například pan Novotný platí v roce 2011 měsíční zálohy ve výši 3 500 Kč. Rok 2011 se však vyvíjí ztrátově, od ledna do března vykázal ztrátu. Proto požádá o snížení záloh, které jeho zdravotní pojišťovna vyhoví a pan Novotný bude od dubna, tj. poprvé začátkem května, platit minimální zálohu 1 670 Kč.
Které OSVČ nemusí platit zálohy?
Zálohy na zdravotní pojištění nemusí ze zákona platit OSVČ, pro které je samostatně výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmu. Mimo vlastní výdělečnou činnost ještě mají uzavřen pracovněprávní vztah, který zakládá účast na nemocenském pojištění. Tuto podmínku nesplňuje však dohoda o provedení práce.
V tomto případě je tedy zdravotní pojištění odváděno již ze zaměstnání. Neplacení záloh na zdravotní pojištění však neznamená, že OSVČ vykonávající vedlejší výdělečnou činnost nebude platit zdravotní pojištění. Pojistné je doplaceno jednorázově do 8. dní po odevzdání Přehledu.
Výhodou je, že pojistné je doplaceno dle skutečného zisku, nemusí být tedy dodržen minimální vyměřovací základ. Dále např. neplatí zálohy na zdravotní pojištění OSVČ pobírající důchod, student OSVČ mladší 26 let, OSVČ pobírající rodičovský příspěvek nebo mateřskou. Podnikájící student v prvním roce podnikání neplatí zálohu a v dalším roce dle dosaženého zisku, nemusí dodržet minimální zálohu a může klidně platit 100 Kč měsíčně nebo si rovnou předplatit na celý rok.
Příklad z praxe
Živnostník pan Novák, pro kterého je samostatná výdělečná činnost hlavní činností měl neúspěšný rok 2010. Vykázal zisk pouze 120 000 Kč a přesto má povinnost za celý rok 2010 zaplatit na zdravotním pojištění 19 205 Kč formou záloh během roku 2010 a případně formou doplatku po odevzdání Přehledu.
Pan Svoboda je současně zaměstnanec a současně si přivydělává jako OSVČ. Za rok 2010 má z výdělečné činnosti rovněž zisk 120 000 Kč, na zdravotním pojištění však odvede 8 100 Kč, nemusí totiž dodržet minimální vyměřovací základ.
Výpočet zálohy na rok 2011
Každá OSVČ musí své zdravotní pojišťovně odevzdat v řádném termínu Přehled o příjmech a výdajích, kde se mimo jiné vypočte výše zálohy na další období. Přehled o příjmech a výdajích za rok 2010 musí být doručen příšlušné zdravotní pojišťovně do konce dubna 2011. Když daňové přiznání zpracovává daňový poradce, tak do konce července 2011.
Zdravotní pojišťovna musí být o této skutečnosti informována do konce dubna. Nová výše zálohy vypočtená v Přehledu musí být poprvé placena za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán Přehled a platí se ve stejné výši až do měsíce, předcházejícího měsíci, kdy bude podán nový Přehled.
Praktický příklad
OSVČ pan Novák bude mít za rok 2010 zisk 300 000 Kč, jak vysokou zálohu bude platit ode dne odevzdání Přehledu?
Výpočet | částka |
vyměřovací základ (300 000 Kč * 50 %) | 150 000 Kč |
nová záloha (150 000 Kč * 13,5 %) : 12 měsíců | 1 688 Kč |
Pan Novák bude tedy v roce 2011 platit měsíčně své zdravotní pojišťovně
1 688 Kč, vždy do 8. dne následujícího měsíce, tj. za duben do 8. května. Kdyby byl zisk pana Nováka 100 000 Kč, tak by mu dle uvedeného výpočtu vyšla záloha 563 Kč. Každá OSVČ však musí platit minimální zdravotní pojištění, které v roce 2011 činí 1 670 Kč, což by byl případ pana Nováka. Maximální výše zálohy pro rok 2011 je
20 040 Kč měsíčně.