FinExpert.e15.cz

Osobní finance Září 2007: Hypotéky

Kapitálové trhy nestačily ani nabrat dech po prudkém stoupání a už se pustily střemhlav dolů.


Osobní finance 9/07 vychází v pondělí 10. září 2007. K dostání u všech dobrých prodejců tisku. 


 

Klepněte pro větší obrázekJedním z viníků je americký hypoteční trh, který má výrazný vliv na celou americkou ekonomiku a tím i na světové kapitálové trhy.

Platební problémy majitelů hypoték na americkém hypotečním trhu nás mohou vést k myšlence, zda může taková situace nastat i v České republice. I přes rostoucí ceny nemovitostí a zvyšující se úrokové sazby – nebo možná právě kvůli nim – vykazuje tuzemský trh s hypotékami neustálý růst. Banky se perou o klienty a snaží se čelit konkurenci. Díky vývoji se produkty stávají variabilnější, dostupnější, méně administrativně náročné a všemožně kombinovatelné. V důsledku konkurenčního boje však banky snižují i své požadavky na bonitu klientů. To může v budoucnosti vyvolat problémy právě u těch majitelů hypoték, kterým byla schválena žádost o úvěr „s odřenýma ušima“.

Nenechte se proto zlákat současnou hysterií a vybírejte pečlivě a uvážlivě. Nezapomínejte, že hypotéka je závazek na velmi dlouhou dobu a platit ji musíte, i kdyby na chleba nebylo. Abychom vám výběr a rozhodování co nejvíce usnadnili, věnovali jsme podstatnou část obsahu právě těmto produktům. Nehledejte proto v časopise článek o platebních kartách, jenž musel hypotékám ustoupit. Ale nebojte se, platebních karet se dočkáte v příštím čísle.

Součástí zářijového čísla je DVD, na němž kromě tradičního obsahu v podobě elektronických tiskopisů, úplných znění zákonů, finančních programů a mnoha dalších cenných informací naleznete i bonus v podobě sedmidílného pořadu Rádce investora. Pokud se v problematice investování neorientujete a chcete efektivně zhodnocovat své peníze, je tento pořad tím správným
prvním krokem. Kromě jiného se dozvíte, že investování není žádné kouzlení ani odborně náročná činnost, ale je určeno pro každého a řídí se svými zákonitostmi a pravidly.

Naše věrné předplatitele dozajista potěší další Knihovnička Osobních financí, tentokrát věnovaná koupi automobilu. Poradíme vám, nač si dávat při koupi nového i staršího automobilu pozor, jak kalkulovat budoucí náklady na provoz automobilu či jak při koupi ušetřit. Pokud vás téma zajímá nebo se chystáte kupovat vůz, nenechte si knihovničku ujít. Nejste-li ještě předplatiteli, neváhejte to změnit, určitě do budoucna neprohloupíte. Jsme tu pro vás, podělte se proto s námi o vaše připomínky a náměty. Trápí-li vás nějaký problém, který byť jen vzdáleně s financemi souvisí, neváhejte nám napsat do redakce. Rádi vám poradíme.

--------------------------------------

Přehled aktuálních novinek finančního trhu

Klepněte pro větší obrázek

Peníze

Hypoteční mraveniště – kam pro úvěr?

Konkurence je na českém hypotečním trhu velká a banky se neustále snaží vylepšovat svou nabídku. Běžný klient si může vybírat z více než 50 hypotečních úvěrů. Dá se v takovém moři produktů vůbec plavat správným směrem? Nebo se jen necháte unášet všudypřítomnou reklamou a propagací?

Máte skutečně na hypotéku?

Není dobré se nechat uchlácholit od banky schválenou žádostí o poskytnutí hypotečního úvěru ve smyslu, že na jeho splácení skutečně máte. Vyplatí se nejdříve pozorně počítat.

Profil banky: Waldviertler Sparkasse von 1842

Před více než 165 lety vznikl ve Waidhofenu nad Dyjí v Dolním Rakousku spořitelní spolek. Byla to událost, která měla rozhodujícím způsobem ovlivnit vývoj regionu.

Spočítejte si sami: Důchod nejen pro seniory II

Minulý díl seriálu jsme věnovali dočasnému důchodu, a to v jeho bezprostřední formě. Tento díl seriálu je zaměřen na věčný důchod, a to také v jeho bezprostřední formě. Nezní to zajímavě, pobírat důchod věčně? A jak je to vůbec možné?

Poradna Osobních financí

Klepněte pro větší obrázek

Život

Bez peněz na vysokou nelez

Pomaturitní vzdělávání je velmi žádaným atributem, zejména pak studium na státních vysokých školách. Pokud chcete studovat, nestačí vám k tomu vaše vědomosti a schopnosti vstřebávat nové znalosti, ale je třeba se připravit i na významnou finanční zátěž.

Jak na povinné ručení

Lidové slovní spojení „povinné ručení“ u nás zdomácnělo natolik, že je často používají nejen motoristé, ale například i policisté. Proto těm z vás, kteří si pohráváte s myšlenkou je neplatit, doporučujeme, abyste raději přibrzdili u některé z pojišťoven a včas je uzavřeli.

Vše o koupi automobilu

Racionální přístup v rozhodování při koupi nového automobilu vám může přinést úsporu nemalých finančních prostředků nejen při samotném nákupu, ale i v budoucnosti. Celý proces není zcela jednoduchý, proto jsme sestavili knihovničku, která vám s koupí pomůže. Tento článek chápejte jako náhled do obsahu knihovničky, jež je součástí časopisu pro předplatitele. Chcete-li vědět více, neváhejte si Osobní finance předplatit.

Poradna Osobních financí

Klepněte pro větší obrázek

Práce

Firemní finance pod kontrolou

Stále více podnikatelů si rádo užívá komfortu, s jakým některé banky opečovávají jejich finance. Patříte mezi ně? Nebo vám pro váš obchod stačí jednoduchý firemní běžný účet? Sami si udělejte přehled!

Nemáte peníze? Stát vám pomůže

Výkonnost české ekonomiky roste, nezaměstnanost je za poslední roky nejnižší, a víc než kdy jindy proto platí, že kdo je chytrý a pracovitý, nemusí se bát snížení své životní úrovně. I přesto se však – třeba ne vlastní vinou – můžete dostat do nepříjemné finanční situace. Vyplatí se proto vědět, jakým způsobem vám v nouzi může pomoci stát.

Nelíbí se vám v práci? Dejte výpověď

Rozvázání pracovního poměru je záležitost citlivá jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Vždy se proto vyplatí znát co nejvíce informací, neboť jen tak se vyhnete případným nepříjemnostem.

Abeceda účetnictví: Zúčtovací vztahy

Poměrně rozsáhlou a zároveň dosti komplikovanou oblast v účetnictví tvoří zachycení zúčtovacích vztahů. Těmto účtům je ve směrné účtové osnově pro podnikatele vymezena účtová třída 3 – Zúčtovací vztahy.

Poradna Osobních financí

Klepněte pro větší obrázek

Investice

Investice do akciových fondů

Drobnému investorovi brání někdy různé překážky v investování přímo do jednotlivých akciových titulů. Mezi tyto překážky mohou patřit jeho nedostatečné znalosti či potřeba větší částky při přímých investicích, např. v souvislosti s potřebnou diverzifi kací. Takový investor může investovat třeba do otevřených podílových fondů akciového typu.

Investiční seriál: Volba vlastního investičního stylu

Každý přistupuje k riziku trochu jinak: někdo ho důsledně drží za prahem svého investičního světa, jiný mu jde vstříc s otevřenou náručí. Přidejte k svému přístupu k riziku svoje finanční cíle a podle toho zvolte vaši investiční strategii!

Nejčastější investiční omyly

Pokud investujete sami a nemáte s kapitálovými trhy dostatečné zkušenosti, možná využijete některé z rad. Vyhnout se základním chybám znamená vyhnout se zbytečným ztrátám. Některé zásady jsou přitom zcela jednoduché.

Ohlédnutí Osobních financí

Zhodnocení minulého vývoje na finančních trzích (vývoj podílových fondů, zahraničních a českých akcií, komodit a devizových kurzů) s náhledem do budoucnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Poradna Osobních financí

Klepněte pro větší obrázek

A samozřejmě taky:

 • Krátké zprávy z dění na finančních trzích, politice, legislativě a dalších oblastech souvisejících s penězi.
 • Finanční střípky – veselé zajímavosti ze světa financí
 • Líbí a nelíbí – redaktoři hodnotí dění za uplynulý měsíc
 • Dopisy – redakce Osobních financí reaguje na vaše dotazy a podněty
 • Tipy k nákupu knih
 • Průzkum

Knihovnička Osobních financí: Naplánujte si svou dovolenou

Klepněte pro větší obrázekNový automobil si málokdo kupuje častěji než jednou za pár let. Důvodem jsou především náklady pořízení a dlouhá životnost automobilů. Vzhledem k tomu, že hodnota investice se pohybuje v řádech stovek tisíc i miliónů korun v závislosti na značce, vybavení a stáří vozu, zabere hledání vyvoleného „mazlíčka“ i několik měsíců. Automobil totiž není vhodné kupovat na základě aktuální nálady či chvilkového rozhodnutí. Při nákupu nového vozu je třeba dát do vzájemného souladu svoje požadavky a finanční možnosti. Mladý člověk zřejmě bude upřednostňovat vzhled a sportovní charakter vozu před pohodlím a vnitřním prostorem, které
naopak ocení vícečlenná rodina. Ředitel společnosti bude vyžadovat reprezentativní vozidlo hodné jeho postavení, naopak obchodník dá přednost vozu s větším objemem zavazadlového prostoru. Kromě vzhledu automobilu jsou pro každého z vás důležité vlastnosti automobilu, jako jsou jeho spolehlivost a bezpečnost. Do pořizovací ceny a následně i do provozních nákladů se výraznou měrou promítá typ a objem motoru. A takto bychom mohli s výčtem parametrů pokračovat do nekonečna. Samozřejmě že každý řidič by chtěl reprezentativní automobil, který je bezpečný a spolehlivý, má nízkou spotřebu a nevadí mu ani sportovní jízda. A kdyby moc nestál, bylo by to úplně ideální. Zapomeňte však na to, že naleznete auto, které splňuje všechny vaše požadavky. Výsledná koupě je vždy kompromisem. Někde se držíte své představy, jinde musíte více či méně na svých požadavcích slevit. Důležité je především, abyste si při nákupu nového vozu uvědomili, k čemu vlastně chcete automobil užívat, jakou částku můžete investovat (zvláště financujete-li vůz částečně nebo zcela z půjčených peněz) a jak vysoké náklady spojené s provozem automobilu váš rozpočet unese.

V knihovničce naleznete:

 • podle čeho vybírat automobil
 • kalkulace provozních nákladů
 • zabezpečení vozu
 • registrace a odhlášení
 • financování a pojištění
 • jak ušetřit při koupi vozu
 • na co si dát pozor při koupi ojetého vozu
 • a mnoho dalších zajímavých informací.

DVD Osobních financí: Rádce investora

Klepněte pro větší obrázek 

 


Osobní finance 9/07 vychází v pondělí 10. září 2007. K dostání u všech dobrých prodejců tisku.


Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Obsah DVD
PEtr
25. 9. 2007, 05:42
Re: Obsah DVD
Jaroslav Bartoš
24. 9. 2007, 22:56
Obsah DVD
PEtr
24. 9. 2007, 11:58
OF za specialni SMS?
Zdenek
21. 9. 2007, 11:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená