FinExpert.e15.cz

Osobní finance: Státem dotované půjčky u bank nebudou

V červnovém čísle časopisu Osobní finance jsme uveřejnili článek o státních půjčkách na bydlení, které od tohoto měsíce měly poskytovat komerční banky. Ministerstvo pro místní rozvoj si ale s budoucností novomanželských půjček vše rozmyslelo. Původní plán Jiřího Paroubka, že by je měly poskytovat banky s tím, že by stát dotoval tržní úrok tak, aby mladí platili zhruba stejnou měsíční splátku, jako kdyby měli půjčku přímo od fondu a stát by dotoval úroky ministerstvo zastavilo.

V mnoha jiných směrech by si mladí lidé u bank pohoršili. Fond jim totiž poskytuje půjčku bez jakýchkoli poplatků a má menší nároky na zajištění úvěru. Může jim povolit odklad počátku splácení úvěru až o deset let a klient může bez problémů úvěr kdykoli zcela nebo zčásti splatit. Banky jsou v těchto ohledech daleko přísnější. Kromě toho stát také musí bankám platit za to, že se podílejí na zprostředkování státní pomoci.

Banky na tuto situaci reagovaly okamžitě a ještě více zvýhodnily pořízení hypoték. Např. Česká spořitelna uvedla speciální "novomanželskou hypotéku".

Požádali jsme Ministersto pro místní rozvoj o vyjádření k této situaci a toto znění otiskujeme:

Situace s poskytováním státem dotovaných půjček se změnila na základě několika faktů. Prvním byly výhrady ministra financí, které se týkaly zavádění nových mandatorních výdajů. Ty spočívají v tom, že úvěrové prostředky se v případě stávajícího stavu státu vracejí, zatímco úrokové dotace jsou „čistým“ státním výdajem – grantem.
Na základě návrhu právního řešení a na základě finančních analýz, včetně propočtů nákladů na realizaci státní podpory prostřednictvím komerčních subjektů, rozhodl ministr Radko Martínek o tom, že požádá Výbor pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí o přesun položek v rámci schváleného rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení (dále jen SFRB). Tento návrh byl přijat a položka úvěrů občanům z prostředků SFRB byla posílena na téměř 2,5 mld. korun pro letošní rok. Tento krok umožnil poskytování nízkoúročených úvěrů mladým rodinám na výstavbu nebo pořízení bytu plynule dále až do konce roku.
Pro občany je to jednoznačně výhodnější – neplatí SFRB žádné poplatky, splácení úvěru lze odložit a SFRB také „měkčeji“ posuzuje bonitu žadatele. Ministr bude navrhovat vládě, aby – analogicky s existujícím úvěrem na výstavbu nebo pořízení bytu – poskytoval SFRB také nízkoúročené úvěry na rekonstrukci nebo modernizaci bytu. Tento krok přispěje ke zvýšení kvality bydlení mladých rodin – např. takové, která si koupí starší zchátralý domek nebo byt a s podporou státního levného úvěru tam vybuduje třeba koupelnu nebo vytápění.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená