FinExpert.e15.cz

Osobní finance srpen 2006: Jak si půjčit peníze

Poradíme vám, jak si půjčit peníze k různým účelům a za různých okolností. K dostání od 1. srpna 2006.


Osobní finance 8/06 vychází v úterý 1. srpna 2006. K dostání u všech dobrých prodejců tisku.


Každý se může dostat do tíživé finanční situace. Dozvíte se, kdy je výhodnější kreditní karta, kdy se hodí kontokorent a kdy půjčka. Pokud se totiž špatně zadlužíte, můžete mít problémy až do konce života.

Jedním z hlavních témat čísla je internetové bankovnictví. Jde o stále populárnější službu, kterou k přístupu ke svým penězům na účtu používá už takřka každý. Možnosti jednotlivých bank se ale liší nejen co do počtu nabízených služeb, ale také cen. Pokud tedy hodláte pracovat s účtem přes internet aktivně, vybírejte účet pečlivě.

Jste-li zaměstnáni, dostáváte zhruba v polovině měsíce tzv. čistou mzdu. To jsou peníze, které od zaměstnavatele dostanete na účet. Máte však ponětí o tom, jak se z hrubé, tedy základní mzdy k této čisté mzdě dojde? Co všechno musíte zaplatit státu a jak si sami spočítat, zda se vaše mzdová účetní nespletla?

Hypotéky jsou v poslední době velice oblíbené, banky se předhání v tom, která nabídne nejnižší úroky a nejlepší podmínky. Víte ale, že mimo splátku jistiny a úroku platíte také řadu poplatků, které hypotéku prodražují? V našem přehledu vám ukážeme, kolik u které banky stojí vedení hypotečního úvěru.

Zaměstnance pak potěší analýza nového zákoníku práce, kterou schválila levicová část sněmovny, živnostníky zase článek o účtování zásob a sociálním pojištění, které musí každá OSVČ platit. Nechybí ani rozsáhlá sekce o investování, v níž se kromě klasického ohlédnutí za akciovým trhem věnujeme také podílovým fondům a investičním certifikátům.

Hlavní témata

30 rad, jak si půjčit peníze

Žít na dluh je sice „moderní“, ale vyřídit dobrou půjčku s rozumnými podmínkami není snadné. Nevhodným způsobem pořízená půjčka vás totiž může přijít docela draho. Co tedy dělat, když nepotřebujete financovat koupi velkých investic, ale spíše jen vydržet krátké období bez volných finančních prostředků?

Klepněte pro větší obrázek

Pravidla daní z luxusu

V České republice je vybírána spotřební daň z pohonných hmot, alkoholu a tabáku. Jak vysoké daně platíme státu v každé, litru benzinu, alkoholu či krabičce cigaret? Dozvíte se i kolik stát na jednotlivých spotřebních daních ročně vybere.

Klepněte pro větší obrázek

Jak spočítat čistou mzdu 

Dokážete si podle výše hrubé mzdy spočítat, jak vysoká bude částka čisté mzdy, která vám přijde na účet? Tato znalost se vám rozhodně může hodit. Například byste tak dokázali odhalit chybu, které se při výpočtu může přihodit vašemu mzdovému účetnímu.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě o penězích

V sekci Peníze najdete také velké články o internetovém bankovnictví, tradiční porci Tipů a rad a recenze aktuálních novinek finančního trhu.

---------------------------------

Nakupujeme dluhopisy

V minulém díle seriálu pro začínající investory jsme se zaměřili na hypoteční zástavní listy. Škála dluhových cenných papírů je však mnohem pestřejší. Ve správně navrženém portfoliu najdete i „klasické“ dluhopisy. V dnešním seriálu si připomeneme základní kategorie dluhopisů a ukážeme kolik můžete na investici vydělat.

Analýza: Jak vybrat akcie do portfolia

K výběru akcií do portfolia mohou investoři využít tři metody – fundamentální, technickou a psychologickou analýzu. Ukážeme vám, jak probíhá výběr akcií pomocí fundamentální analýzy, z jakých částí se skládá a které faktory jsou pro ni důležité. V dalších číslech Osobních financí se seznámíte s analýzou technickou a psychologickou.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Garantované certifikáty: pojištění proti ztrátě

Garantovaný certifikát investorovi zaručí, že na konci investice bude mít minimálně tolik, kolik vložil. Na výkonnosti podkladového aktiva se ovšem podílí s omezenou participací. 

Komodity: Průmyslové kovy

Průmyslové kovy patří mezi méně obvyklé prvky portfolia investorů, ale v případě ekonomického růstu přináší jejich držba slušné zisky. Poptávka ze strany průmyslových výrobců poslední roky roste a investoři vydělávají.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě o investování

Kromě již zmíněného článků najdete v časopise další porci investičních článků. Porovnáme certifikáty a podílové fondy, představíme investiční společnost ISČS, podíváme na pražskou burzu, zahraniční akciové trhy i vývoj výkonnosti podílových fondů.

---------------------------------

Právní změny nájmu bytu

Novely občanského zákoníku přinesly několik důležitých změn do vztahu pronajímatel–nájemce. Pronajímatel teď například může jednou ročně zvýšit nájemné i bez dohody s nájemcem nebo dát nájemci výpověď bez souhlasu soudu.

Ještě o bydlení

V sekci Bydlení najdete i článek o poplatcích, které prodražují hypotéky – dozvíte se, kolik u které banky stojí vedení hypotečního úvěru.

Klepněte pro větší obrázek

---------------------------------

Jak účtovat zásoby

Zásoby jsou důležitou položkou soustavy podvojného účetnictví. Víte, co všechno do této účetní skupiny patří, jak se zásoby oceňují a jak se účtují zásoby stejného druhu nakupované za různou cenu od různých dodavatelů?

Klepněte pro větší obrázek

Ještě pro živnostníky

V sekci Živnost najdete také článek o tom, kdy a v jaké výši platí OSVČ sociální pojištění a tradiční stranu tipů a rad.

---------------------------------

Jak se změní práva zaměstnanců

Počáteční nadšení vystřídalo zklamání, namísto revoluce v pracovním právu přišla mírná evoluce. Co na nás čeká příští rok?

Klepněte pro větší obrázek

Ještě pro zaměstnance

V sekci Zaměstnanci je pro vás připraven i článek o pojištění proti škodě způsobené zaměstnavateli a strana Tipů a rad.

---------------------------------

Doma s dítětem

O mateřské a specifikách výpočtu pro jednotlivé případy, porodném, rodičovském příspěvku a jeho brzkém zvýšení, možnosti přivýdělku i o tom, jak klesá příjem rodiny po dobu mateřské a rodičovské dovolené.

Klepněte pro větší obrázek

---------------------------------

Izrael a okolí Brna

V sekci Cestování se i navzdory válečnému konfliktu a s nadějí pro klidnější budoucnost tentokrát věnujeme cestám po Izraeli. „Domácí část“ sekce je zaměřena na brněnsko.
Znovu se můžete pokusit vyhrát víkendový pobyt pro dva, tentokrát v hotelu Kozí Horka u brněnské přehrady.

Klepněte pro větší obrázek

Pravidla last minute zájezdů

Sezónní slevy se nemusí vztahovat jen na zboží každodenní potřeby, ale také nákladnější záležitosti – typicky zájezdy na dovolené. Podívejme se, jak nejlépe koupit zájezd na poslední chvíli a jak se v nabídce na trhu zorientovat.

Klepněte pro větší obrázek

---------------------------------

Knihovnička Osobních financí


Sociální zabezpečení, nemocenská a důchody

V  knihovničce vám přinášíme celou řadu důležitých informací z oblasti sociálního zabezpečení, nemocenského a důchodového pojištění. Autorka vychází z praxe a popisuje vedle standardních „státních“ dávek i ty méně obvyklé. Detailně se věnuje např. mimořádným výhodám pro tělesně postižené občany. Celá knihovnička je rozdělena do pěti samostatných oblastí. První se podrobně věnuje problematice sociálního zabezpečení, druhá nemocenskému pojištění, třetí sociální podpoře a poslední dvě důchodovému pojištění a dávkám sociální péče. V závěru je uveden přehled aktuálních právních předpisů.

Dozvíte se:

  • S jakými orgány státní správy budete jednat
  • Kdo je poplatníkem pojistného na sociální zabezpečení
  • Jak platit pojistné
  • Jaké jsou jednotlivé dávky nemocenského pojištění
  • Výše sankcí za porušení povinností
  • Kdy získáte příspěvek na bydlení
  • Jak vypočítat věk odchodu do důchodu
  • S jak vysokým důchodem můžete počítat
  • Vyplatí se penzijní připojištění?
Klepněte pro větší obrázek
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená