FinExpert.e15.cz

Osobní finance Říjen 2007: REFORMA 2008

Reforma veřejných financí – nejdiskutovanější téma minulého období – se dočkala posvěcení obou komor Parlamentu.

 


Osobní finance 10/07 vychází v pondělí 8. října 2007. K dostání u všech dobrých prodejců tisku.


 

Klepněte pro větší obrázekReforma veřejných financí – nejdiskutovanější téma minulého období – se dočkala posvěcení obou komor Parlamentu České republiky. První krok k oživení veřejných rozpočtů však nebyl nijak jednoduchý. Byli jsme v posledních měsících prostřednictvím médií svědky neustálého stolního tenisu mezi předsedou vlády a malou názorovou skupinou vedenou exministrem financí Tlustým. ANO, NE, ANO, NE. Člověk se brzy přestal orientovat, co tedy bude v konečném návrhu a co naopak nebude. Když k tomu připočítáme koaliční partnery a nepopulární přeběhlíky, musíme jednoznačně nabýt dojmu, že se jedná o „reformní guláš“ s trpkou příchutí. Jestliže byl první krok tak těžký, jaké asi budou ty kroky další? Přál bych si aby byly mnohem jednoduší, ale vhledem k jejich povaze, tuším pravý opak. A jak už to na naší politické scéně bývá, s blížícím se koncem volebního období, upadá snaha vlády prosazovat nepopulární řešení. A pokud přeci jen současná vláda dojde až do reformního cíle, hrozí veřejným rozpočtům ještě jedno nebezpečí. Při povolební obměně pravé vlády za levou – pokud by tedy nastala – začne nová vláda prosazovat svá reformní řešení. Že nic takového není možné? Ale je. Vládní koalice postupovala naprosto stejně. Zrušila institut společného zdanění manželů, veškeré sociální výhody a mnoho dalších „reformních“ kroků minulé vlády. Zkuste tedy, vážení čtenáři, nahlédnout do velké daňové a sociální reformy, třeba chvilku vydrží.

V časopisenaleznete také vyčerpávající přehled platebních karet na současném trhu. Možná vás překvapí, o co všechno vás připravuje loajálnost k jedné bance. Možná, že vás tento článek přesvědčí, že lze své peníze svěřit i jinému bankovnímu domu a ještě na tom vyděláte.

Podnikatelé by neměli přehlédnout úvodní článek o Evropských fondech, který je prvním dílem seriálu, ve kterém se dozvíte plno zajímavostí z historie evropské integrace, o tom jak funguje evropské financování a především jak lze čerpat prostředky Evropské unie na rozmanité ekonomické aktivity.

Věřím, že toto číslo pro vás bude další studnicí cenných informací. A pokud nenaleznete, v časopise svou odpověď, neváhejte oslovit redakci, rádi vám pomůžeme.

Přehled aktuálních novinek finančního trhu

Klepněte pro větší obrázek

Peníze

 

Daňová reforma 2008

V srpnu letošního roku schválila Poslanecká sněmovna České republiky a v září i Senát „Zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů“, kde po podpisu prezidenta republiky (který se s jistotou očekává) a po vydání ve Sbírce zákonů bude většina jeho ustanovení platit již od 1. ledna 2008.

Reforma 2008 podruhé - další změny v kostce 

Dlouho očekávaná a velmi diskutovaná reforma veřejných financí dostala v září zelenou. Reforma přináší mnohé nepříjemné změny, se kterými se budou muset lidé smířit. V předchozím článku jsme se zaměřili především na daň z příjmů fyzických osob a daň z přidané hodnoty. To je ale jenom část schválených změn.

Dražit můžete i on-line

Rádi byste něco výhodně prodali nebo naopak levně koupili na internetu a nevíte kde? A přemýšleli jste již o internetových aukcích?

Kreditní karty pod lupou

Kreditní karta je dobrý sluha, ale zlý pán. Někdo ocení její výhody a přednosti, pro druhého může být dlážděnou cestou do úvěrového pekla. Vzali jsme si proto všechny české kreditní karty pod lupu a podrobně je rozebrali.

Profil banky: Modrá pyramida stavební spořitelna 

Původně Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky vstoupila na trh v prosinci 1993 a v lednu 2005 se přejmenovala na Modrou pyramidu stavební spořitelnu. Do svého názvu tak přidala svého maskota a logo – modrou pyramidu, kterou používala již od svého vzniku.

Spočítejte si sami: Odkládáme výplatu důchodu

Minulé dva díly seriálu jsme věnovali dočasnému a věčnému důchodu, a to v jejich bezprostřední formě. Teď se budeme věnovat jejich odložené formě a možným způsobům jejího využití.

Poradna Osobních financí

Klepněte pro větší obrázek

Život

 

Nestačí mít domov pod zámkem

Návštěva zlodějů je jedna z nejméně příjemných věcí, které nás mohou v životě potkat. Kromě materiálních škod s námi taková událost pořádně zatřese i po stránce psychické. A proto se dejme do boje – proti zlodějům i následkům jejich řádění.

Poradna Osobních financí

Klepněte pro větší obrázek

Práce

 

Rekvalifikace - cesta za lepší prací?

Nejste spokojeni se svým současným povoláním a rádi byste práci změnili? Nemůžete najít uplatnění v oboru a poohlížíte se po novém? Jednou z cest, jak toho docílit, je projít rekvalifikací.

Peníze z Evropy - úvod do evrospkých fondů

Před sebou máte první díl seriálu o strukturální pomoci z Evropské unie, tedy o politice Hospodářské a sociální soudržnosti, která umožňuje čerpat velké množství prostředků na rozmanité typy ekonomicky opodstatněných aktivit.

Abeceda účetnictví: účtování o finančních zdrojích

Zajisté se všichni shodneme na tom, že jednou ze zásadních otázek při našem podnikání jsou zdroje financování. Jinak řečeno krytí majetku naší účetní jednotky. Když si to řekneme naprosto laicky, každé nakoupené auto, budova či jiné aktivum našeho podniku musí být z něčeho uhrazeno.

Poradna Osobních financí

Klepněte pro větší obrázek

Investování

 

Smíšené fondy - koktejl z finančních aktiv

Jak již vyplývá z názvu, u smíšeného typu fondů probíhá vytvoření jejich portfolia mícháním obvykle základních druhů finančních aktiv. A právě o tom, jaké má toto míchání výhody či nevýhody a proč investovat či neinvestovat do smíšených fondů, je tento článek.

Dynamik Plus: Poplatky? Neřekneme!

Jeden z nejprodávanějších a nejpropagovanějších produktů rezervotvorného životního pojištění v České republice, Dynamik Plus od České pojišťovny, je poplatkově zcela neprůhledný.

 

Spekulace s pákou - futures kontrakty

Obchodování s pákovými produkty je v poslední době stále více frekventovaným pojmem, a to nejenom mezi odbornou veřejností, ale i mezi laiky. Je tomu tak především z důvodu velmi lákavých výnosů, kterých lze spekulativními operacemi s těmito produkty dosáhnout. Důvodem je působení tzv. pákového efektu (leverage). Zrcadlově lze ovšem při těchto spekulativních operacích dosáhnout i velice vysokých ztrát.

Rizika při investování a ochrana před podvnodníky

Investiční riziko spočívá v tom, že hodnota investice v čase kolísá a může se pohybovat nejen směrem vzhůru, ale i klesat. Je něčím zcela běžným, co nás ve světě investování provází na každém kroku. Investiční riziko lze omezit dostatečnou délkou investice, tedy investičním horizontem, a lze na něm dokonce vydělat.

Ohlédnutí Osobních financí

Zhodnocení minulého vývoje na finančních trzích (vývoj podílových fondů, zahraničních a českých akcií, komodit a devizových kurzů) s náhledem do budoucnosti.

Klepněte pro větší obrázek

 

Poradna Osobních financí

Klepněte pro větší obrázek

A samozřejmě taky:

 

  • Krátké zprávy z dění na finančních trzích, politice, legislative a dalších oblastech souvisejících s penězi.
  • Finanční střípky – veselé zajímavosti ze světa financí
  • Líbí a nelíbí – redaktoři hodnotí dění za uplynulý měsíc
  • Dopisy – redakce Osobních financí reaguje na vaše dotazy a podněty
  • Tipy k nákupu knih
  • Průzkum
Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: CD
Petr Kuchynka
21. 10. 2007, 15:22
CD
Vojta
14. 10. 2007, 11:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená