FinExpert.e15.cz

Osobní finance: Kolik stojí škola?

Na kolik vás přijdou vědomosti vašeho dítěte od školky až po vysokou? Možnosti jsme vypočítali za vás.
Osobní finance: Kolik stojí škola?

Vzdělání dětí je v dnešní době považováno za alfu a omegu jejich budoucího života. Počítali jste ale někdy, jaké výše dosahují výdaje na vašeho potomka od batolete po dospělost v souvislosti se školou?

Kdybyste zkusili propočítat, kolik zaplatíte za vzdělání vašeho dítěte od jeho tří do šestadvaceti let, mohla by se vám z celkové částky zatočit hlava. Připravili jsme pro vás podrobný přehled školních výdajů za dítě. Obecně se náklady rodičů spojené se vzděláním dětí různí podle regionu a typu škol. Důležitým faktorem je také věk dítěte – náklady totiž rostou spolu s vaším potomkem.

Školka nevyjde draho

Jako první krůček ke vzdělání lze považovat mateřskou školu. Zdaleka nejlevnější variantu představuje státní mateřská škola, kam se však v některých lokalitách nevejdou všechny děti. „Problém nedostatku mateřských škol se netýká všech regionů, jsou i regiony, kde je naopak nedostatek dětí a přebytek míst. Mateřské školy mají zákonem danou povinnost přednostně přijmout děti v posledním roce před zahájením školní docházky. V případě, kdy je mateřská škola plná a nemůže vzít nějaké dítě do předškolního ročníku nebo ve vaší obci není žádná, můžete po obci žádat, aby zajistila náhradní předškolní zařízení. Obec však není povinna zajistit tuto náhradní školku v nejbližší lokalitě, což v praxi někdy přináší problémy,“ zdůrazňuje Ondřej Gabriel, tiskový mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Školné ve státní mateřské škole se pohybuje od 200 Kč do 700 Kč měsíčně, například za školné v Ostravě zaplatíte zhruba 220 Kč měsíčně, v Brně 500 Kč. Rodiče v jihomoravské metropoli také platí vyšší částky na stravování dítěte, a to okolo 600 Kč měsíčně. K základní částce připočtěte ještě dodatečné aktivity jako divadla, výlety do přírody a další, které školka pro děti pořádá. Ty se mohou vyšplhat i na 500–700 Kč měsíčně. Dobrou zprávou je, že předškolní ročník vaší peněžence uleví. Podle zákona poskytují totiž mateřské školy docházku dětem v posledním ročníku bezplatně.

Když soukromá, tak za hodně

Zátěž pro váš bankovní účet představuje situace, kdy vaše dítě z nějakého důvodu státní školku nenavštěvuje. Pak je nutné dívat se po alternativách, jež nejsou nejlevnější. Mnoho rodičů pak využívá služeb soukromých školek, které nabízejí dětem bohatý program a široký výběr aktivit. Cena se však může dostat až na 10 či 20 tisíc korun měsíčně. Kupříkladu anglická školka Kindergarten v Praze-Chodově vyjde rodiče na 9 950Kč za měsíc, přičemž je nutné připočíst také dodatečné dva tisíce korun za stravné. Další variantou je privátní hlídání dětí. Chůva nebo au-pair dochází přímo k vám domů několik dní v týdnu. Částka, kterou si paní na hlídání účtuje, závisí na agentuře. Přichystejte si zhruba 130 až 250 korun na hodinu.

Výbava prvňáčka

První školní den je velkým přelomem v životě vašeho dítěte. Nezbytná je především školní výbava, která zpravidla vychází na vyšší částky. Jedná se však o jednorázovou a dlouhodobou investici. „Prvňák dostane od školy učebnice zdarma. Kromě toho by měl mít psací a kreslicí potřeby. Dále
je nutný sportovní oděv a obuv, přezůvky a případně další vybavení dle eventuálních specifických požadavků školy či školského zařízení. Rodiče by si ale měli každopádně zjistit podrobnosti předem ve škole. Nebojte se zeptat, co budou žáci potřebovat, abyste pak nenakupovali zbytečnosti,“ upozorňuje Ondřej Gabriel. Patrně největší sumu z výbavy žáka spolkne batoh či aktovka, za které vydáte asi 1 000 korun.

Cena pomůcek do školy se hodně liší – obyčejný sešit A5 stojí okolo pěti korun, přičemž varianta s Harrym Potterem vychází od 30 korun nahoru. Jakou sumu si tedy na výbavu do prvního ročníku školy připravit? Propočty ČSOB uvádějí, že rodiče žáka ve věku 6 až 10 let utratí za vybavení do školy okolo 300 Kč měsíčně. Započítejte také školní jídelnu a družinu, která z vaší kapsy měsíčně ukrojí asi 350Kč. „Stávající částka za stravné, která se pohybuje v rozmezí od asi 24 až 26 korun za oběd, je v současné době kompromisní maximum, které jsme schopni za oběd požadovat. Je třeba upozornit, že děti platí pouze hodnotu potravin, režii platí škola, takže oběd má celkovou hodnotu přes 55 Kč,“ informuje Ondřej Gabriel.

Výlety a kroužky

První stupeň je také obdobím socializace dítěte. Nezapomeňte proto na výdaje na výlety (100 až 150 korun za jeden výlet),skautské tábory (asi 3 500 korun ročně), školy v přírodě (zhruba 300 až 800 korun) a kroužky (od 500 korun do několika tisíc ročně). „Z učebnic si děti platí jen knížky do angličtiny, které vyjdou na 500 korun za rok, další knihy poskytuje škola. V dětech samozřejmě pěstuji koníčky a zájem o sport. Syn chodí na florbal, dcerka zase na hudební nauku a balet, což jsou ročně tisíce korun,“ prozrazuje maminka dvou dětí na prvním stupni.

Celé téma najdete v časopisu Osobní finance. Prohlédněte si obsah aktuálního čísla.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená