FinExpert.e15.cz

Osobní finance 7/2006: Jak si naplánovat rodinný rozpočet

Jak si naplánovat rodinný rozpočet? K dostání u všech dobrých prodejců tisku v pondělí 3. července 2006.

V prvním letním čísle Osobních financí najdete především přehledně zpracované téma o plánování domácího rozpočtu, v němž vám pomůžeme najít způsob, jak se efektivně připravit na pořízení domu, automobilu a další výrazné budoucí výdaje.

Klepněte pro větší obrázekDalibor Chvátal si všímá vkladních knížek, v nichž má stále řada lidí uložené velké finanční prostředky, aniž si uvědomují, o jak zastaralý a neefektivní způsob ukládání peněz jde. Stejný autor vás provede internetovými systémy placení za služby na zahraničních webech. Poradíme vám, jak platit např. za nákupy na eBay či jak levně posílat peníze lidem v cizině.

Pokud se chystáte koupit v blízké době dražší majetek, nemusíte využít jen spotřebního úvěru. Už delší dobu nabízí banky tzv. americkou hypotéku, která má vlastnosti běžné hypotéky na pořízení bydlení, tj. ručíte nemovitostí a dispozice úvěru jsou omezeny fixací, můžete si ale pořídit skutečně cokoliv – od dovolené po automobil.

V investiční sekci začínáme nový seriál o investování pro začátečníky – v prvním dílu se dozvíte, co jsou hypoteční zástavní listy a jaké nabízí zhodnocení. Realitní makléř vám pomůže s investováním do nemovitostí, které může nabídnout zhodnocení řádově až stovky procent a hlavně solidní jistotu. Roman Müller pak nabízí návod, jak vybrat dobrého finančního poradce.

Živnostníky jistě potěší podrobný článek věnující se elektronickému podání přiznání k dani z přidané hodnoty, dokončení obsáhlého tématu o účtování majetku či přehledný článek popisující nabídku bank na poli podnikatelských účtů. Ani zaměstnanci nepřijdou zkrátka. Dozví se, jaké mají možnosti při podávání výpovědi a jaké sociální dávky mohou očekávat v případě onemocnění. Pokud cestujete do zahraničí, oceníte článek s přehled cen za roamingové volání z mobilu.

Předplatitelům je pak určena knihovnička s podrobnými informacemi pro bezproblémové cestování v sedmi Čechy nejnavštěvovanějších evropských zemích.

Hlavní témata čísla

Naplánujte si finanční budoucnost

Snažit se ze dne na den vyřešit svoje finanční potřeby je většinou nemožné nebo přinejmenším velmi drahé. Proto je potřeba v předstihu se zamyslet, jak si vytvořit dostatečné finanční rezervy a sestavit si osobní finanční plán, který vám pomůže najít cestu k realizaci krátkodobých i dlouhodobých finančních cílů. Své finanční výdaje musíte plánovat nikoli v horizontu měsíců, týdnů a dní, ale spíše v rámci let a desetiletí.

Klepněte pro větší obrázek

Levné platby do zahraničí

Jak postupovat, když chcete někomu do zahraničí poslat menší či větší částku? Bankovní převody jsou drahé a nehodí se pro placení několika korun. Představujeme systémy PayPay.sk, PayPal a Moneybookers.com.

Klepněte pro větší obrázek

V sekci Peníze najdete také velké články o výhodnosti vkladních knížek a amerických hypotékách, které nemusíte využít jen pro bytové účely, tradiční porci Tipů a rad a rozhovor se zástupcem eBanky.

Jak vybrat finančního poradce

Rodinné finance můžete spravovat sami nebo využít služeb některého z finančních poradců. Činnost finančních poradců ale není v ČR legislativně upravena a tak se jím může stát prakticky kdokoli. Ukážeme vám, jaké služby můžete očekávat od finančního poradce a finančního zprostředkovatele, jaké služby by měl skutečný finanční poradce poskytnout, jak poznáte prodejce finančních produktů, které služby jsou nabízeny zdarma a kdy budete muset za „dobrou“ radu zaplatit.

Klepněte pro větší obrázek

Jak vydělat na pronájmu

Na první pohled je to prosté: stačí si pořídit na úvěr byt, ten pronajmout a z vybraného tržního nájemného zaplatit provoz bytu a splátky hypotéky. U zdánlivě prosté operace se ale přesto mohou vyskytnou problémy – jak se jim vyhnout a na co si dát pozor?

Klepněte pro větší obrázek

Hypoteční zástavní listy: jak výhodně půjčit bance

Velmi konzervativní investoři nejčastěji ukládají volné peněžní prostředky na termínované účty bank. Pokud chcete ze svých peněz vytěžit maximum a požadujete zachování nízké míry rizika, využijte hypoteční zástavní listy.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě o investování

Kromě již zmíněného článků najdete v časopise další porci investičních článků. Dozvíte se o tématických certifikátech, vývoji měnových kurzů, spořicích účtech a obchodu s komoditami – tentokrát o zvláštnostech obchodování s hovězím masem. Poradíme, jak sestavit modelová portfolia z fondů IKS a SGAM a samozřejmě se podíváme na pražskou burzu, zahraniční akciové trhy i vývoj výkonnosti podílových fondů.

Kolik vám půjčí na bydlení

Potřebujete řešit svoji bytovou situaci a z vlastních prostředků dokážete uhradit přinejlepším část prodejní ceny vyhlédnuté nemovitosti? Budete si zřejmě muset vzít hypoteční úvěr a v tom případě vás určitě bude zajímat, jak vysokou hypotéku by vám banka mohla poskytnout.

V sekci Bydlení najdete i text o způsobu výpočtu daně z ze stavby.

Klepněte pro větší obrázek

Odpisování hmotného majetku

V minulém čísle jsme se věnovali způsobu, jak je možné zařadit pořízený majetek do kategorií umožňujících jednorázové daňové uplatnění nebo postupné odpisování. Tentokrát se zaměříme na samotnou problematiku odpisování hmotného majetku.

Klepněte pro větší obrázek

Přiznání k DPH přes internet

Plátci daně z přidané hodnoty (DPH) mají povinnost jednou za čtvrt roku, nebo v případě vyššího obratu dokonce každý měsíc, podat přiznání k DPH. Tato povinnost vás může stát mnohem méně času a energie v případě, že se rozhodnete využít jeho elektronickou formou. Mimo jiné k tomu budete potřebovat certifikovaný elektronický podpis ...

+ V sekci Živnost najdete také článek o podnikatelských účtech, který vám pomůže vybrat ten pravý právě pro vás. 

Klepněte pro větší obrázek

Kolik dostanete za nemoc

Nemoc nebo úraz jsou součástí každodenní reality. Způsobují omezení naší pracovní schopnosti a snižují možnost výdělků. Jak český sociální systém řeší tyto situace a nahrazuje ztrátu příjmů?

+ V sekci Zaměstnanci je pro vás připraven i článek o způsobu podání výpovědi – jakou formou má probíhat a zda máte v případě výpovědi nárok na nějaké náhrady.

Klepněte pro větší obrázek

Roaming: Zavolejte si od moře domů

Při cestě na dovolenou nenechávejte svůj mobil doma, telefonovat můžete i za hranicemi. Ceny roamingových služeb postupně klesají a kontakt s domovem může být nejen příjemný, ale mnohdy velmi užitečný. Poradíme, jak roamingové služby aktivovat, jak je využívat a kolik stojí.

Klepněte pro větší obrázek

Mongolsko a okolí Pelhřimova

V sekci Cestování se tentokrát věnujeme cestám po Mongolsku a „domácí část“ sekce je zaměřena na trojúhelník zhruba vymezený Pelhřimovem, Jihlavou a Telčí. Znovu se můžete pokusit vyhrát víkendový pobyt pro dva, tentokrát v hotelu Křemešník ukrytém v lesích mezi Pelhřimovem a Jihlavou.

Klepněte pro větší obrázek

Knihovnička Osobních financí: Dovolená v kapse

Klepněte pro větší obrázek Maximum informací pro cesty do nejčastěji navštěvovaných evropských zemí a navíc návod, abyste si chybějící případně aktualizované informace dokázali sami vyhledat. Především byste si měli být schopni naplánovat cestu automobilem – v dnešní době jsou skvělým pomocníkem internetové vyhledavače. Dozvíte se, kde hledat údaje o cenách PHM, dopravních pravidlech, silničních poplatcích apod. Určitě věnujte pozornost textu, který vám poradí, jak najít nejlevnější letenku.

Hlavní část knihovničky tvoří informace o sedmi turisticky nejnavštěvovanějších evropských státech. O každém z nich se dozvíte:

  • kdy je v dané zemi nejlepší doba pro dovolenou
  • která místa si zaslouží vaši pozornost
  • jak přesně se do země dopravit autem a kolik vás cesta bude stát
  • kolik stojí pohonné hmoty a jaké potřebujete doklady
  • které letecké společnosti do vybraného místa létají a kdo má nejlevnější letenky
  • autobusové spoje a jejich ceny
  • orientační ceny jídla a ubytování
  • kontakty na česká zastupitelství
Osobní finance 7/06 vychází v pondělí 3. července 2006. K dostání u všech dobrých prodejců tisku.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená