FinExpert.e15.cz

Osobní finance 6/2006: Jak si naspořit na stáří

Jak zajistit klidné a důstojného stáří? Čtete od 5. června u všech dobrých prodejců tisku.

Toto číslo Osobních financí věnujeme především způsobům zajištění klidného a důstojného stáří. Spoléhat se pouze na stát je totiž v současné době přinejmenším krátkozraké.

Proto vám poradíme, do jakých finančních produktů investovat volné prostředky tak, abyste zbytečně nepřicházeli o peníze v důsledku inflace a současně zvolili takovou formu spoření, která je v určitém životním období výhodná. Marek Telička mapuje stav důchodového systému u nás a srovnává návrhy na penzijní reformu jednotlivých politických stran, Roman Müller pak analyzuje výhodnost penzijního připojištění na několika modelových příkladech.

Velký prostor věnujeme i cestovnímu pojištění, a to hned ve dvou článcích. V prvním popisujeme cestovní pojištění jako samostatný produkt, který byste si měli sjednat před odjezdem na dovolenou do zahraničí, ve druhém připravil „karetní specialista“ Dalibor Chvátal velký přehled cestovního připojištění k platebním a kreditním kartám. Tentýž autor si také všímá výsledku „souboje“ ministerstva financí a bankovních domů o výši a případnou oprávněnost bankovních poplatků.

Zaměřili jsme se také na srovnání vlastního, družstevního a nájemního bydlení. Pokud jste si na pořízení nemovitosti vzali hypotéku, bude vás jistě zajímat článek o jejím refinancování – kdy je výhodné a zda vůbec má smysl o tomto kroku uvažovat. V investiční sekci najdete již pravidelné seriály hodnotící akciové trhy v Česku i v zahraničí a dozvíte se, jaké podílové fondy byly v poslední době nejvýkonnější.

Vít Doležálek pečlivě popisuje fungování zdravotního pojištění a současně vám ukáže přehled bonusů, které nabízí jednotlivé zdravotní pojišťovny. Pokud kupujete automobil, mohl by vás zajímat článek o výhodách a nevýhodách operativního leasingu, případně knihovnička, která se věnuje všem aspektům nákupu nových a ojetých vozidel. Knihovničku dostávají zdarma všichni předplatitelé – roční předplatné Osobních financí stojí jen 399 Kč, jedno číslo tak získáte jen za 33 Kč. Pro více informací nalistujte stranu 81.

Osobní finance za jedinou SMS!

Pokud nemůžete sehnat Osobní finance na stánku, můžete si aktuální číslo u nás zakoupit přes SMS.

1. Chcete Osobní finance č. 6/06? Objednejte a zaplaťte prostřednictvím jediné SMS, a to ve tvaru:

CP OF6 Jmeno Prijmeni Ulice Mesto PSC na tel. číslo 908 50 50.

Cena SMS je 50 Kč vč. DPH. Nic víc už neplatíte!

2. Chcete ušetřit? Objednejte si současně s číslem 6/06 také následující číslo 7/06, které vyjde 3. července. Objednejte a zaplaťte prostřednictvím jediné SMS, a to ve tvaru:

CP OF67 Jmeno Prijmeni Ulice Mesto PSC na tel. číslo 908 50 79.

Cena za objednání obou čísel, tj. 5/06 a 6/06, je pouze 79 Kč vč. DPH.

Počet kusů je omezen, proto s objednávkou neváhejte! Nabídka platí do 31. června.

 

Hlavní témata:

Změní se důchodový systém?

Evropané žijí stále déle a zároveň se rodí málo dětí, což beze zbytku platí i pro Českou republiku. Důsledkem tohoto trendu je mimo jiné stoupající počet důchodců a klesající množství plátců daní a pojistného. Protože současní důchodci jsou placeni z odvodů hrubých mezd ekonomicky aktivních občanů, je tento systém dlouhodobě neudržitelný. Systém důchodového zabezpečení je tedy potřeba co nejdřív zásadně reformovat. Jak si změny představují jednotlivé politické strany, které do jeho budoucí podoby zřejmě budou moci v následujícím volebním období promluvit?

Klepněte pro větší obrázek

Jak se dobře zajistit na stáří

Důchodová reforma je nejistá stejně jako výše státních důchodů. Proto uděláte dobře, pokud se na stáří zajistíte sami. V obsáhlém 4stránkovém článku popisujeme všechny dostupné možnosti individuálního spoření a hodnotíme jejich vhodnost. V dalším článku umístěném v sekci Investování detailně analyzujeme penzijní připojištění se státní podporou.

Klepněte pro větší obrázek

Plastiková pojistka

Platební karta nemusí sloužit jen placení, ale může být i vaším pomocníkem v případě neočekávané nemoci či úrazu v zahraničí. K platební kartě lze totiž sjednat výhodné cestovní pojištění. Ale vše má svá pravidla i skryté stránky. Tématu cestovního pojištění se také věnujeme i v sekci Cestování.

Klepněte pro větší obrázek

Ministerstvo vs. banky – nakonec remíza

Hojně diskutovaná regulace bankovních poplatků pozvolna vyšuměla do ztracena. Jaký měla celá kauza průběh, co dělaly instituce dohledu nad finančním trhem a jak na to reagovaly banky? Jak se postupně měnily poplatky bank v jednotlivých fázích vývoje a co celá kauza přinesla? 

Klepněte pro větší obrázek

Jak sestavit portfolio

Opět se pokusíme sestavit modelové portfolio pro dlouhodobý investiční horizont z nabídky fondů ISČS a ESPA s tím, že investor uvažuje o investici ve výši jeden milion korun.

Klepněte pro větší obrázek

Další články o investování

Kromě zmíněné analýzy penzijního připojištění se státní podporou najdete v časopise další porci investičních článků. Dozvíte se vše o české skupině fondů Pioneer, obchodech s ropou a shrneme vývoj na trhu podílových fondů. Dozvíte se, kde a jak nakoupit stále populárnější investiční certifikáty a samozřejmě přinášíme informace o pražské burze a zahraničních akciových trzích.

Klepněte pro větší obrázek

Refinancování hypotéky hypotékou

Jednou z možností, jak se zbavit nevýhodného hypotečního úvěru je refinancování, kdy původní úvěr od banky X splatíte novým úvěrem od banky Y. Můžete využít konkurenčního prostředí a ušetřit na splátkách i několik tisíc ročně. Jde však o náročný proces a předtím, než se do něj pustíte, byste měli pečlivě posoudit, jak velký přínos pro vás opravdu bude mít.

V sekci Bydlení najdete články o vhodnosti jednotlivých typů bydlení (osobní vlastnictví, družstevní byt, podnájem) a nahlédneme i do budoucnosti bytové výstavby.

Klepněte pro větší obrázek

Majetek a daňové otazníky

Každý živnostník nebo podnikatel potřebuje ke svému podnikání stroje, přístroje, budovy a jiná zařízení, o nichž se z účetního hlediska mluví jako o „majetku“. Pro hospodaření firmy je klíčovou otázkou, jakým způsobem je možné pořízený majetek daňově uplatnit.

V sekci Živnost najdete také článek o nákupu „hotové společnosti“.

Klepněte pro větší obrázek

Solidární pravidla zdravotního pojištění

Jedním z výdobytků moderního sociálního státu je fungující systém zdravotnické péče založený na povinném zdravotním pojištění. Jak funguje? V samostatném článku popíšeme nadstandardní služby konkrétních pojišťoven pro klienty.

Klepněte pro větší obrázek

Cestovní zdravotní pojištění, Sicílie a Vysočina

V sekci cestování se věnujeme cestovnímu pojištění. I když na cesty lze připojistit zavazadla, odpovědnost za škodu nebo úraz, hlavní částí pojištění na cesty je pojištění léčebných výloh…

Na svém místě je také článek o cestování v zahraničí, zaměřený na Sicílii, stejně jako „domácí část“ sekce o cestování – tentokrát o zajímavostech Vysočiny.

Klepněte pro větší obrázek

Knihovnička Osobních financí: Kupujeme automobil

Koupě automobilu je velice nákladnou záležitostí, která už sama o sobě dokáže finančně vyčerpat rodinný rozpočet. K tomu přidejte povinné pojištění, ceny pohonných hmot, výdaje na údržbu automobilu, parkovné ve městech či pokles hodnoty v čase a možná zjistíte, že je lepší hromadnou dopravou.

Pokud se přece jen rozhodnete pro nákup nového, případně ojetého vozu, poradíme vám, jak najít nejlepší cenu nového automobilu, jak postupovat při koupi ojetiny, jak financovat nákup či jaké vybrat pojištění. Dozvíte se také, jaký je rozdíl mezi finančním a operativním leasingem a jak nový automobil přihlásit, či jak přehlásit ojetinu.

Dozvíte se:
  • Kolik stojí provoz automobilu
  • Tipy, jak koupit nový a ojetý vůz
  • Vše o zabezpečení vozu
  • Povinné ručení a havarijní pojištění
  • Financování nákupu
  • Přihlášení automobilu
Klepněte pro větší obrázek

Osobní finance 6/06 vychází v pondělí 5. června 2006. K dostání u všech dobrých prodejců tisku.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená