FinExpert.e15.cz

Osobní finance 3/06: Jak ušetřit na daních (+CD)

Hlavním tahákem tohoto čísla Osobních financí je přiznání k dani z příjmu, jenž musíte ve většině případů podat do konce března. Poradíme vám, jaké částky lze odečíst ze základu daně z příjmu, jaké paušální náklady můžete uplatnit či zda se vám vyplatí využít společné zdanění manželů. O dani z příjmu píšeme nejen v časopise, ale jí věnována i velmi podrobná a přehledná knihovnička.
Osobní finance 3/06: Jak ušetřit na daních (+CD)

Klepněte pro větší obrázekBankovním poplatkům na běžných účtech věnuje zvýšenou pozornost nejen ministerstvo financí, ale i Dalibor Chvátal. V komplexním přehledu představuje výhody a nevýhody jednotlivých bank a v rozsáhlé tabulce srovnává služby, jež běžné účty nabízí, a ceny, jaké za ně musíte zaplatit. Z dalších témat čísla bych rád upozornil na vyhlášení vítězů investičních soutěží, možnosti zaměstnání v zemích Evropské unie či srovnání zaměstnání a živnosti z hlediska sociálního a zdravotního pojištění. Vyhlašujeme také novou anketu Nejlepší banka 2006.

V příštím vydání Osobních financí vás čeká největší novinka posledních dvou let: rozšíření časopisu o 16 stran. Na nich se budeme věnovat především investičním tématům, ale rozšíříme i další oblíbené rubriky. Osobní finance tak přinesou ještě více rad, jak lépe zhodnotit vaše finanční prostředky. Se změnou rozsahu souvisí i změna ceny, kterou se nám více než dva roky podařilo udržet na stejné úrovni. Od čísla 4/06 tedy bude časopis stát na stánku 49 Kč. Pokud jej ještě nemáte předplacený, je nejvyšší čas tak učinit – do konce března totiž nabízíme předplatné za velmi výhodných 299 Kč. A navíc: knihovnička bude od příště určena pouze předplatitelům, takže předplatné bude ještě výhodnější investicí než dříve.

K Osobním financím 3/06 je přiložena knihovnička na téma Daň z příjmů za rok 2005.

Hlavní témata:

Vyberte si běžný účet

Na českém bankovním trhu je dostatečná konkurence, aby si to své vybral i ten nejnáročnější klient. Pomůže vám udělat si jasno v běžných účtech bank působících na českém trhu.

Klepněte pro větší obrázek

Jak ušetřit na dani z příjmu

V článku shrnujeme to nejdůležitější, na co je třeba ve vlastním zájmu myslet při zpracovávání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2005. Podrobnější informace najdete v naší daňové knihovničce, která je součástí tohoto čísla.

Klepněte pro větší obrázek

Tipy a rady

Odpovědím na vaše otázky jsme tentokrát věnovali o stranu víc, přičemž nejvíce prostoru jsme logicky dali otázkám ohledně daňového přiznání a relativní daňové novinky – společného zdanění manželů. CO nenajdete v Tipech a radách, určitě najdete v přiložené knihovničce.

Klepněte pro větší obrázek

Investice do akcií se vyplatí

Celoroční soutěž makléřů máme za sebou. Každý ze čtyř soutěžících dostal na začátku ledna 2005 k dispozici fiktivních 500 000 korun, které mohl investovat do libovolných cenných papírů obchodovaných na organizovaných trzích po celém světě. Nyní přišel čas konečného vyhodnocení.

Podobně vyhodnotíme i celoroční soutěž o nejlepšího finančního analytika.

Klepněte pro větší obrázek

Měnové riziko

V posledních pěti letech dochází k neustálému posilování koruny, což snižuje výnosy českým investorům do zahraničních aktiv. Uvažujete-li o nákupu zahraničních cenných papírů, zohledněte výši očekávaného pohybu kurzů.

Klepněte pro větší obrázek

Hypotéka, stavební spoření a pomoc státu

Získat finanční prostředky na pořízení vlastního bydlení není vůbec jednoduchá záležitost. K nejčastěji využívaným instrumentům patří hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření. Kdy se více hodí hypotéka a kdy naopak stavební spoření? Jaké nástrahy na vás mohou čekat?

V dalším článku této sekce vám ukážeme, jak svým občanům pomáhá se získáním vlastního bydlení stát.

Klepněte pro větší obrázek

Zaměstnanec, nebo živnostník?

V devátém čísle loňských Osobních financí jsme podrobně srovnávali, zda se z hlediska čistého výdělku vyplatí spíše pracovat nebo podnikat. Nyní se na podobnou problematiku podíváme z hlediska sociálního pojištění. Kdo platí víc – zaměstnanec, nebo živnostník?

Za prací do Evropské unie

Po rozšíření EU v květnu 2004 z patnácti starých členských zemí jen Británie, Irsko a Švédsko překonaly obavy z přílivu levné pracovní síly a otevřely své pracovní trhy; ostatní se pracovníkům z východu uzavřely. To by se mohlo brzy změnit. Článek a informačně nabitá mapa Evropy vám ukážou, kde je pro českého občana pracovní trh otevřený a jak v konkrétní zemi získat práci. 

Klepněte pro větší obrázek

Cestování po Japonsku, nepoznaná Praha a soutěž o hotelový víkend

Říká se, že ať člověk jede do Japonska s jakýmikoliv představami, měl by být hlavně připraven na překvapení. I když vás možná vyvedou z míry místní zvyky, na finanční situaci a organizační věci vás připraví náš článek.

V rubrice cestování se dále věnujeme pražským atrakcím, které stojí na okraji zájmu. Pozornost věnujeme i několika pozoruhodným akcím, které se v Praze konají začátkem tohoto roku. Když budete mít chuť, můžete si i zasoutěžit o pobytový víkend v Praze. Prověříte své znalosti o Hladové zdi?

Klepněte pro větší obrázek

Knihovnička Osobních financí: Daň z příjmů za rok 2005

Klepněte pro větší obrázek

Všem, kdo mají povinnost vyplnit a odevzdat daňové přiznání za rok 2005, je určena tato knihovnička Osobních financí. Podnikatelům z řad fyzických osob, osobám vykonávajícím nezávislá povolání, zaměstnancům, pronajímatelům, manželům a dalším fyzickým osobám pomůže s tím, jak správně a zároveň i optimálně zdaňovat příjmy dosažené v roce 2005.

Asi nikdo alespoň trochu zasvěcený nepochybuje o tom, že jde o pomoc nanejvýš potřebnou. Zdaňování příjmů fyzických osob je totiž upraveno zákonem č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, který byl za dobu své dvanáctileté existence již téměř sedmdesátkrát novelizován.

Dozvíte se:

  • Kdo je povinen podat daňové přiznání 
  • Příjmy osvobozené od daně 
  • Jak zdaňovat příjmy z podnikání a zaměstnání 
  • Jak zdaňovat příjmy z kapitálového majetku 
  • Jak zdaňovat příjmy z pronájmu 
  • Jak stanovit celkový základ daně a o co jej lze snížit  
  • Vše o společném zdanění manželů 

Osobní finance 3/06 vychází v pondělí 6. března 2006. K dostání u všech dobrých prodejců tisku.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

to už tady bylo
jaraz, jaraz
12. 3. 2006, 22:36
!!!!!!!!!!!!
Woodstock
8. 3. 2006, 07:47

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená