Nové číslo Osobních financí 11/2008 vychází v pondělí 10. listopadu 2008
„Ale je to marný, je to marný, je to marný… A nedají si říct a nedají…,“ hodnotí vedoucí Karfík náklonnost svých zaměstnanců k úplatkům v jednom českém filmu. Pozitivní vztah zaměstnanců autoopravny k snadno „vydělaným“ penězům lze přirovnat k přístupu českých spotřebitelů k nakupování na dluh. Jeden podstatný rozdíl tu ovšem je. V prvním případě se jedná o komedii, kdežto dynamika zadlužování českých domácností jakoukoliv humornou stránku postrádá. Karfíkova slova jsou jako ušitá na české dlužníky. „Je to marný, je to marný…“ Dluhy domácností stále rostou a celkově už překonaly hranici 900 mld. korun. Přibližně 350 mld. korun připadá na půjčky, spotřebitelské úvěry a leasingy. Okamžitý užitek z rychlé půjčky či spotřebitelského úvěru je sice lákavý, ale z dlouhodobého hlediska je jejich dopad na finanční budoucnost permanentních dlužníků drtivý. Lidé mají obavy z dlouhodobých hypotečních úvěrů či úvěrů ze stavebního spoření kvůli vysokým splátkám, které jsou však dány především výší úvěru, nikoliv jeho náklady. Naopak náklady na krátkodobé půjčky a spotřebitelské úvěry jsou mnohem vyšší. Pro finanční budoucnost jsou tedy vhodné dlouhodobé úvěry. Krátkodobých půjček a úvěrů využívejte jen v mimořádných situacích nebo raději vůbec ne. Takovéto chování vám může ušetřit i několik desítek či set tisíc korun. Neuvážené zadlužování může vést až k dluhové spirále, přerůst v sérii exekučních řízení, nebo dokonce v osobní bankrot. Pokud jste pravidelnými čtenáři, může mě těšit, že to není a zřejmě ani nebude Váš případ.
Jaroslav Bartoš, šéfredaktor
Co v listopadovém čísle časopisu najdete
[3] Jaroslav Bartoš: Editorial
[3] Redakce: Líbí versus nelíbí
[4] Redakce: Z redakční kuchyně, co vás čeká a nemine
[6] Redakce: Finanční aktualitky
[8] Redakce: Novinky
TÉMA: Zadlužování
[10] Ladislav Budík: Zadlužení. Trend nebo pošetilost
Když se podíváme kolem sebe, vidíme jedince, kteří kvůli nemilosrdným půjčkám nechodí na oběd. V ještě horších případech se topí ve víru úvěrů a v exekucích. Tedy, proč se ještě jednou nezamyslet nad tím, kdy si půjčit, a kdy ne?
[12] Ladislav Budík: Rychle, ale draze
Nebankovní společnosti to na nás vymyslely chytře. Čím méně si půjčíme a čím rychleji to splatíme, tím vyšší RPSN nám obvykle naúčtují. Seznamme se se záludným světem rychlých půjček a udělejme si jasno, kde si na Vánoce opravdu nepůjčit.
[12] Redakce: Anketa - Kupujete zboží za hotové, nebo berete na splátky
[15] Roman Müller: Nakoupit můžete i bez peněz
Celou řadu výrobků si můžete koupit na splátky. Výhodou je, že půjčku vyřídíte přímo v prodejně během několika minut. Pokud splatíte půjčku včas, nezaplatíte navíc ani korunu.

[18] Roman Müller: Návštěva, kterou nikdo nevítá
Počet nařízených exekucí každoročně roste. Exekutoři většinou vymáhají menší částky od dlužníků zdravotních pojišťoven, dopravních podniků, telekomunikačních operátorů či finančních institucí. Výhodnější je zaplatit dluhy včas a předejít tak nečekané návštěvě exekutora.
[19] Jaroslav Bartoš: Exekuce a veřejný ochránce práv
Na otázky redakce související s problematikou exekucí odpovídala Iva Hrazdílková, tisková mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv.
[20] Redakce: Politikání
[22] Redakce: Mobilitky
PENÍZE A ŽIVOT
[24] Jan Ostřížek: Euro v Česku? V tuto chvíli v nedohlednu
Ministr financí Miroslav Kalousek a Oldřich Dědek, národní koordinátor pro zavedení eura, v minulých dnech uvedli, že nejpravděpodobnější datum zavedení eura je rok 2013. Bude to již skutečný termín, kdy českou korunu nahradí euro, nebo se stanovení tohoto termínu a jeho oddalování stalo v ČR folklorem?
[28] Jiří Zatloukal: Konto v Česku nebo v zahraničí
Účet v zahraničí si dnes může založit každý. A nemusíte kvůli tomu ani do zahraničí jezdit, mnohdy za vás všechno vyřídí samy banky.

[30] Soňa Šmahelová: Peníze - historie a současnost
Peníze, prachy, love, kačky nebo jak jim u nás říkáme. Podle známého rčení nejsou všechno, ale většinou se honem dodává, že když je nemáme, je to horší.
[34] Kateřina Samuelová: Internetové nakupování na Vánoce
Chladné počasí a předvánoční fronty jsou jen některé z důvodů, proč nakupovat dárky z pohodlí svého domova. Pomůžeme vám zorientovat se ve světě internetového nakupování.
[36] Michal Havlíček: Lék na zadlužení - insolvenční zákon
Hrozí vaší firmě dluhy u více věřitelů, nebo nejste schopni splácet? Řešením může být insolvenční zákon.
[38] David Daniel: Jak ušetřit za vodu a energii
Růst cen energií a cen vodného a stočného jsou spojené nádoby. S racionálním přístupem k provozu domu můžeme ušetřit na obojím.

[40] Jan Mikulec: Klient v nouzi
Jaký postup zvolit, když nejste spokojeni se zprostředkovaným produktem? Jak poznáte, že vás poradce zmanipuloval a poškodil? Na koho se se stížností obrátit?
[42] Dawid Waliczek: Jste dobře pojištěni?
Jaký postup zvolit, když nejste spokojeni se zprostředkovaným produktem? Jak poznáte, že vás poradce zmanipuloval a poškodil? Na koho se se stížností obrátit?
[44] Redakce: Profil finanční instituce
[46] Redakce: Poradna
PRÁCE A PODNIKÁNÍ
[50] Břetislav Andrlík: Náhrady při tuzemských pracovních cestách
Zaměstnavatel by měl určit místo ubytování, maximální cenu za ubytování atd. V opačném případě musí proplatit prakticky cokoliv.
[52] Vladimír Zdražil: Daňová evidence
Podnikání není jen o obchodech, ale také o evidenci sloužící k sestavení hospodářské situace živnostníka nebo firmy. Zatímco firmy vedou účetnictví, živnostníci či ostatní samostatně výdělečně činní si mohou vybrat mezi účetnictvím a daňovou evidencí. Jaký je mezi těmito systémy rozdíl?
[54] Oldřich Šoba: Končíte v zaměstnání?
Mnoho článků se obvykle věnuje ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Pracovní poměr však může ukončit i zaměstnanec, a to několika způsoby. I když to na první pohled nevypadá, je i v tomto případě nutné dodržovat zákonné podmínky, jinak může zaměstnavatel vůči zaměstnanci požadovat nemalé sankce.
[56] Petra Mísařová: Časté chyby při účtování výnosů
Pokud nebudete důsledně používat časové rozlišení výnosů, můžete s velkou pravděpodobností očekávat sankce od finančního úřadu. Zřejmě totiž budete mít chybně vypočítanou daňovou povinnost. Toto ovšem není pouze jediná častá chyba spojená s výnosy.
[58] Iva Rémanová: Management schválené dotace
Minulý měsíc jsme se věnovali povinnostem žadatelů o dotace spíše v obecné rovině. Dnes se zaměříme na povinnosti konečných příjemců konkrétně, a to v rámci Operačního programu podnikání a inovace.
INVESTOVÁNÍ
[60] Redakce: Investiční aktuality

[62] Lucie Vítamvásová: Měnový trh
Forex neboli měnový trh je největším a nejlikvidnějším trhem v rámci fi nančního trhu. Obchoduje se zde 24 hodin denně, 5 dní v týdnu a v posledních letech se díky rozvoji elektronického obchodování stal dostupný i drobným investorům.
[66] Roman Müller: Kolektivní investování
Finanční krize se podepsala i na výkonnosti podílových fondů. Některé konzervativně zaměřené fondy zaznamenaly doposud nevídané poklesy.
[68] Marek Hatlapatka: Finanční krize pokračuje
Finanční krize se definitivně dostala do českých domácností. Zdaleka se již nejedná jen o problém těch, kteří mají co do činění se samotným finančním trhem.
[70] Redakce: Názory odborníků
[72] Redakce: Podílové fondy
[74] Průzkum: Prestiž povolání
[77] Redakce: Luštěte a vyhrajte
[80] Redakce: Finanční střípky - vesele ze světa financí