FinExpert.e15.cz

Osobní finance 2008/11

Vánoce díky půjčce mohou být bohaté. Nevyberete-li však dobře, zůstanou vám jen oči pro pláč.

Nové číslo Osobních financí 11/2008 vychází v pondělí 10. listopadu 2008Klepněte pro větší obrázek„Ale je to marný, je to marný, je to marný… A nedají si říct a nedají…,“ hodnotí vedoucí Karfík náklonnost svých zaměstnanců k úplatkům v jednom českém filmu. Pozitivní vztah zaměstnanců autoopravny k snadno „vydělaným“ penězům lze přirovnat k přístupu českých spotřebitelů k nakupování na dluh. Jeden podstatný rozdíl tu ovšem je. V prvním případě se jedná o komedii, kdežto dynamika zadlužování českých domácností jakoukoliv humornou stránku postrádá. Karfíkova slova jsou jako ušitá na české dlužníky. „Je to marný, je to marný…“ Dluhy domácností stále rostou a celkově už překonaly hranici 900 mld. korun. Přibližně 350 mld. korun připadá na půjčky, spotřebitelské úvěry a leasingy. Okamžitý užitek z rychlé půjčky či spotřebitelského úvěru je sice lákavý, ale z dlouhodobého hlediska je jejich dopad na finanční budoucnost permanentních dlužníků drtivý. Lidé mají obavy z dlouhodobých hypotečních úvěrů či úvěrů ze stavebního spoření kvůli vysokým splátkám, které jsou však dány především výší úvěru, nikoliv jeho náklady. Naopak náklady na krátkodobé půjčky a spotřebitelské úvěry jsou mnohem vyšší. Pro finanční budoucnost jsou tedy vhodné dlouhodobé úvěry. Krátkodobých půjček a úvěrů využívejte jen v mimořádných situacích nebo raději vůbec ne. Takovéto chování vám může ušetřit i několik desítek či set tisíc korun. Neuvážené zadlužování může vést až k dluhové spirále, přerůst v sérii exekučních řízení, nebo dokonce v osobní bankrot. Pokud jste pravidelnými čtenáři, může mě těšit, že to není a zřejmě ani nebude Váš případ.

Jaroslav Bartoš, šéfredaktor


Co v listopadovém čísle časopisu najdete

[3] Jaroslav Bartoš: Editorial

[3] Redakce: Líbí versus nelíbí

[4] Redakce: Z redakční kuchyně, co vás čeká a nemine

[6] Redakce: Finanční aktualitky

[8] Redakce: Novinky

TÉMA: Zadlužování

[10] Ladislav Budík: Zadlužení. Trend nebo pošetilost

Když se podíváme kolem sebe, vidíme jedince, kteří kvůli nemilosrdným půjčkám nechodí na oběd. V ještě horších případech se topí ve víru úvěrů a v exekucích. Tedy, proč se ještě jednou nezamyslet nad tím, kdy si půjčit, a kdy ne?

[12] Ladislav Budík: Rychle, ale draze

Nebankovní společnosti to na nás vymyslely chytře. Čím méně si půjčíme a čím rychleji to splatíme, tím vyšší RPSN nám obvykle naúčtují. Seznamme se se záludným světem rychlých půjček a udělejme si jasno, kde si na Vánoce opravdu nepůjčit.

[12] Redakce: Anketa - Kupujete zboží za hotové, nebo berete na splátky

[15] Roman Müller: Nakoupit můžete i bez peněz

Celou řadu výrobků si můžete koupit na splátky. Výhodou je, že půjčku vyřídíte přímo v prodejně během několika minut. Pokud splatíte půjčku včas, nezaplatíte navíc ani korunu.

Klepněte pro větší obrázek

[18] Roman Müller: Návštěva, kterou nikdo nevítá

Počet nařízených exekucí každoročně roste. Exekutoři většinou vymáhají menší částky od dlužníků zdravotních pojišťoven, dopravních podniků, telekomunikačních operátorů či finančních institucí. Výhodnější je zaplatit dluhy včas a předejít tak nečekané návštěvě exekutora.

[19] Jaroslav Bartoš: Exekuce a veřejný ochránce práv

Na otázky redakce související s problematikou exekucí odpovídala Iva Hrazdílková, tisková mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv.

[20] Redakce: Politikání

[22] Redakce: Mobilitky

PENÍZE A ŽIVOT

[24] Jan Ostřížek: Euro v Česku? V tuto chvíli v nedohlednu

Ministr financí Miroslav Kalousek a Oldřich Dědek, národní koordinátor pro zavedení eura, v minulých dnech uvedli, že nejpravděpodobnější datum zavedení eura je rok 2013. Bude to již skutečný termín, kdy českou korunu nahradí euro, nebo se stanovení tohoto termínu a jeho oddalování stalo v ČR folklorem?

[28] Jiří Zatloukal: Konto v Česku nebo v zahraničí

Účet v zahraničí si dnes může založit každý. A nemusíte kvůli tomu ani do zahraničí jezdit, mnohdy za vás všechno vyřídí samy banky.

Klepněte pro větší obrázek

[30] Soňa Šmahelová: Peníze - historie a současnost

Peníze, prachy, love, kačky nebo jak jim u nás říkáme. Podle známého rčení nejsou všechno, ale většinou se honem dodává, že když je nemáme, je to horší.

[34] Kateřina Samuelová: Internetové nakupování na Vánoce

Chladné počasí a předvánoční fronty jsou jen některé z důvodů, proč nakupovat dárky z pohodlí svého domova. Pomůžeme vám zorientovat se ve světě internetového nakupování.

[36] Michal Havlíček: Lék na zadlužení - insolvenční zákon

Hrozí vaší firmě dluhy u více věřitelů, nebo nejste schopni splácet? Řešením může být insolvenční zákon.

[38] David Daniel: Jak ušetřit za vodu a energii

Růst cen energií a cen vodného a stočného jsou spojené nádoby. S racionálním přístupem k provozu domu můžeme ušetřit na obojím.

Klepněte pro větší obrázek

 [40] Jan Mikulec: Klient v nouzi

Jaký postup zvolit, když nejste spokojeni se zprostředkovaným produktem? Jak poznáte, že vás poradce zmanipuloval a poškodil? Na koho se se stížností obrátit?

 [42] Dawid Waliczek: Jste dobře pojištěni?

Jaký postup zvolit, když nejste spokojeni se zprostředkovaným produktem? Jak poznáte, že vás poradce zmanipuloval a poškodil? Na koho se se stížností obrátit?

[44] Redakce: Profil finanční instituce

[46] Redakce: Poradna

 

PRÁCE A PODNIKÁNÍ

[50] Břetislav Andrlík: Náhrady při tuzemských pracovních cestách

Zaměstnavatel by měl určit místo ubytování, maximální cenu za ubytování atd. V opačném případě musí proplatit prakticky cokoliv.

[52] Vladimír Zdražil: Daňová evidence

Podnikání není jen o obchodech, ale také o evidenci sloužící k sestavení hospodářské situace živnostníka nebo firmy. Zatímco firmy vedou účetnictví, živnostníci či ostatní samostatně výdělečně činní si mohou vybrat mezi účetnictvím a daňovou evidencí. Jaký je mezi těmito systémy rozdíl?

[54] Oldřich Šoba: Končíte v zaměstnání?

Mnoho článků se obvykle věnuje ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Pracovní poměr však může ukončit i zaměstnanec, a to několika způsoby. I když to na první pohled nevypadá, je i v tomto případě nutné dodržovat zákonné podmínky, jinak může zaměstnavatel vůči zaměstnanci požadovat nemalé sankce.

[56] Petra Mísařová: Časté chyby při účtování výnosů

Pokud nebudete důsledně používat časové rozlišení výnosů, můžete s velkou pravděpodobností očekávat sankce od finančního úřadu. Zřejmě totiž budete mít chybně vypočítanou daňovou povinnost. Toto ovšem není pouze jediná častá chyba spojená s výnosy.

[58] Iva Rémanová: Management schválené dotace

Minulý měsíc jsme se věnovali povinnostem žadatelů o dotace spíše v obecné rovině. Dnes se zaměříme na povinnosti konečných příjemců konkrétně, a to v rámci Operačního programu podnikání a inovace.

 

INVESTOVÁNÍ

[60] Redakce: Investiční aktuality

Klepněte pro větší obrázek

[62] Lucie Vítamvásová: Měnový trh

Forex neboli měnový trh je největším a nejlikvidnějším trhem v rámci fi nančního trhu. Obchoduje se zde 24 hodin denně, 5 dní v týdnu a v posledních letech se díky rozvoji elektronického obchodování stal dostupný i drobným investorům.

[66] Roman Müller: Kolektivní investování

Finanční krize se podepsala i na výkonnosti podílových fondů. Některé konzervativně zaměřené fondy zaznamenaly doposud nevídané poklesy.

[68] Marek Hatlapatka: Finanční krize pokračuje

Finanční krize se definitivně dostala do českých domácností. Zdaleka se již nejedná jen o problém těch, kteří mají co do činění se samotným finančním trhem.

[70] Redakce: Názory odborníků

[72] Redakce: Podílové fondy

[74] Průzkum: Prestiž povolání

[77] Redakce: Luštěte a vyhrajte

[80] Redakce: Finanční střípky - vesele ze světa financí 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Levná půjčka
Ondrasz
5. 11. 2008, 21:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená