FinExpert.e15.cz

Osobní finance 2/06: Vyděláváte dost peněz?

V druhém čísle letošního roku se věnujeme platům v České republice a zemích Evropy. Dozvíte se, jak se liší reálná a nominální mzda, do jaké výše vyrostou mzdy v Česku v roce 2010, jaká je hranice chudoby v evropských zemích a kolik průměrně berou obyvatelé sousedních států.
Osobní finance 2/06: Vyděláváte dost peněz?

Klepněte pro větší obrázekPokud jste na Vánoce nedostali dárek podle vašich představ, můžete si ho pořídit dodatečně. Pokud navíc nemáte peníze, můžete zkusit některý ze spotřebitelských úvěrů, které nabízí banky. Náš velký přehled vám usnadní volbu. Dalším velkým tématem je GSM bankovnictví. Můžete porovnat služby jednotlivých bank včetně poplatků za základní operace.

S novým rokem se změnila řada sociálních dávek a o dalších změnách se uvažuje. Abyste měli ve všem jasno, připravili jsme přehled nejdůležitějších novinek, stejně jako přehled změn v novoročních cenících bank.

Pokud příležitostně pracujete, např. na letních brigádách, bude se vám určitě hodit článek věnovaný dohodě o provedení práce. Pokud neodpracujete více než 100 hodin ročně, můžete ušetřit na zdravotním a sociálním pojištění. Živnostníkům a firmám je pak určen článek o mimoplatových výhodách pro zaměstnance. Někdy jsou totiž tyto bonusy více motivující než prosté zvýšení platu.

Ceny benzinu a nafty s blížícím se jarem opět rostou. Pokud si vybíráte nové auto, určitě váháte mezi benzinovým a naftovým motorem. Náš článek vám ukáže, jak si spočítat, kdy se vám dražší naftový motor vyplatí. A pokud na vlastní vůz nemáte peníze, poradíme, jak si ho vypůjčit.

K Osobním financím 2/06 je přiložena knihovnička na téma Jak jezdit v ČR bez auta. 

Hlavní témata:

Úvěry na cokoliv

Každý z nás může někdy potřebovat koupit dražší zboží nebo službu, ale přitom se mu finančních prostředků moc nedostává. Spotřebitelský úvěr je dobrým řešením, jak si k penězům můžete pomoci, aniž by vás to finančně položilo.

Klepněte pro větší obrázek

Sestavte si vlastní investiční portfolio

Uvažujete o sestavení individuálního portfolia? Nevíte, v jakém poměru mísit akcie, dluhopisy a ostatní investiční nástroje? Připravili jsme pro vás tři modelová portfolia – konzervativní, dynamické a vyvážené.

Klepněte pro větší obrázek

Město, nebo vesnice?

Přemýšlíte o tom, zda si zařídíte svůj nový domov ve městě nebo na vesnici? Připravili jsme pro vás přehled výhod a nevýhod, které vám pomohou v rozhodování.

Klepněte pro větší obrázek

Daňový kalendář na letošní rok

Připravili jsme pro vás daňový kalendář na letošní rok, kde najdete informace o termínech pro hlavní daňové povinnosti. V sekci Živnost najdete tradiční dávku Tipů a rad, které mají své stálé místo i v sekcích Peníze a Zaměstnanci.

Klepněte pro větší obrázek

Výplatní pásky v roce 2006

Analytici tvrdí, že pokud by u nás vydrželo tempo růstu reálných mezd, mohli bychom v oblasti platů přibližně za necelá dvě desetiletí srovnat krok se západní Evropou. Odhady na tak dlouhé období jsou ovšem čirou spekulací, proto se podívejme alespoň na to, jak to má s růstem platů vypadat v tomto roce.

Klepněte pro větší obrázek

Práce „na dohodu“

Drtivá většina krátkodobých zaměstnání je vykonávána na základě dohody o provedení práce. Tento institut je výhodný pro obě strany zaměstnaneckého poměru, skrývá v sobě však určité záludnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Chcete prodat ledvinu?

Darovat krev nebo dokonce nějaký tělesný orgán je čin, který od člověka vyžaduje velké odhodlání a touhu pomoci jinému. Jen několik forem dárcovství tohoto druhu je v ČR spojeno s možností mimořádných výhod.

Klepněte pro větší obrázek

Benzin, nebo nafta?

Ceny benzinu a nafty se během loňského roku přiblížily natolik, že už nelze tak jednoznačně říci, že naftové motory mají mnohem ekonomičtější provoz než motory benzínové. Zaměřili jsme se na několik vozů z různých tříd a spočítali, po kolika ujetých kilometrech se nafta skutečně vyplatí.

Klepněte pro větší obrázek

Cestovní kanceláře a pojištění proti krachu

Lyžařské zájezdy jsou v plném proudu a většina velkých cestovních kanceláří začíná nabízet cenově zvýhodněné zájezdy na letní sezonu. Proto je i teď aktuální pojištění CK proti krachu. Poznáte, zda je vaše cestovka pojištěná? A víte, co dělat, když zkrachuje?

Klepněte pro větší obrázek

Kromě tohoto článku najdete v časopise i pravidelné texty o cestování v ČR i v zahraničí – tentokrát píšeme o Kašperských horách a Jihoafrické republice.

Knihovnička Osobních financí: Jak jezdit v ČR bez auta

Na první pohled je jízda veřejnou dopravou velmi jednoduchá. Cestující přijde, zakoupí si lístek a jede do cíle. Kdo je však chytrý, dokáže díky systému slev ušetřit slušnou částku nebo si najít časově výhodnější spojení. Proto jsme pro vás připravili tuto publikaci – výtah toho nejdůležitějšího, co byste měli o cestování veřejnou dopravou po České republice vědět.

Klepněte pro větší obrázek

Dozvíte se:

  • Jak najít nejvýhodnější cenu jízdného
  • Jak vyhledat spojení na internetu, mobilem, telefonem
  • Jak rozumět jízdním řádům
  • Jak zjistit, zda vlak přijede
  • Přehled slev podle jednotlivých skupin cestujících
  • Veřejná doprava versus automobil
  • Železnice, autobusy i městská doprava
  • Integrované dopravní systémy a letecká doprava

Osobní finance 2/06 vychází v pondělí 6. února 2006. K dostání u všech dobrých prodejců tisku.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená