FinExpert.e15.cz

Osobní finance 11/2007: Život v penzi

Důchodová reforma je zřejmě nejdiskutovanějším sociálně ekonomickým tématem v poslední době.

 


Osobní finance 11/07 vychází v pondělí 5. listopadu 2007. K dostání u všech dobrých prodejců tisku.


 

Klepněte pro větší obrázekDůchodová reforma je zřejmě nejdiskutovanějším sociálně ekonomickým tématem v poslední době. Snad všichni tuší, že to bez ní dál nepůjde, ale málokdo ví, jak ji nastavit tak, aby byla přínosem jak pro státní pokladnu, tak pro občany samotné a v neposlední řadě, aby byla průchodná napříč politickým spektrem. Mladí lidé se obávají, že budou muset spořit veliké peníze, aby si zajistili přijatelnou životní úroveň, lidé v produktivním věku se strachují o své budoucí jistoty a současní důchodci láteří, jak se jim nedostává peněz. Naproti tomu finanční poradci, respektive finanční zprostředkovatelé se již nemohou dočkat slibného obchodu, kterým pro ně dozajista důchodová reforma bude. Penzijní reforma je opravdu oříšek, který není lehké rozlousknout. Podívejme se tedy, jak to prozatím vypadá, co se plánuje a jaké penzijní systémy vůbec v Evropě existují.

Obecně nejpřijatelnějším způsobem, jak se dneska zajistit na stáří, je jednoznačně investování. Dlouhodobý investiční horizont dává investovaným prostředkům dostatek prostoru pro jejich růst. České obyvatelstvo je však velmi konzervativní. Pokud již někdo investuje do zajištění stáří, volí zpravidla státem podporované produkty – konkrétně penzijní připojištění či různé druhy životního pojištění. Tyto by měly být součástí třetího pilíře důchodového systému, avšak skrývají v sobě určité nevýhody. Navíc není úplně jisté, zda bude jejich podpora, či vůbec existence ve stejné podobě jako dnes zachována i v budoucnosti. Přečtěte si tedy, jaký mají odborníci názor na penzijní připojištění a jeho budoucnost.

Kromě důchodového tématu naleznete v časopise své oblíbené seriály, finanční novinky, ekonomické události, zábavné finanční střípky a cenné informace, jak ochránit, ušetřit či rozšířit své peníze. A protože peníze ovlivňují vše a informace o nich jsou vždy užitečné, zachovejte nám přízeň. Pokud si přeci jen s něčím nevíte rady, nebo máte pro nás náměty, napište nám, my se s tím popereme.

Přehled aktuálních novinek finančního trhu

Klepněte pro větší obrázek

Jde politickým stranám o občana nebo jen o slova? 

Penzijní reforma se dnes a denně skloňuje ve všech pádech. Její potřeba je přetřásána médii a zcela samozřejmě zaměstnává také politiky. Podle průzkumu veřejného mínění, který si objednalo Ministerstvo práce a sociálních věcí, je reforma penzí nejdůležitějším tématem dneška i pro občany.

Penzijní fondy hledají směr

Měly by se penzijní fondy více přiklonit ke způsobu fungování investičních společností nebo životních pojišťoven nebo si s mírnými úpravami zachovat svoji současnou hybridní podobu?

Radostné vánoční svátky a zadlužený Nový rok

Dávat pod stromeček místo dárku úvěr nevypadá příjemně, ale přiznejme si, kdo nechce občas udělat sám sobě či druhým radost? Podíváme se proto na podzimní úvěrovou nabídku z té lepší strany.

Spočítejte si sami: Kombinace spoření a důchodu 

Několik předchozích dílů seriálu se věnovalo jednak problematice spoření a jednak problematice anuit (důchodu). Spojení obou těchto oblastí přináší velice zajímavé využití. A právě problematice kombinace spoření a důchodu se věnuje tento díl seriálu.

Nová banka na českém trhu: Virtuální mBank

Na český a slovenský trh v listopadu vstoupí nová banka s polskými kořeny. Podobně jako svého času eBanka chce klienty přilákat především nabídkou internetového bankovnictví. Oproti místním zvyklostem chce některé služby nabízet zdarma, např. osobní účet.

Poradna Osobních financí

Klepněte pro větší obrázek

Život

Pro své investice použijte finanční leasing

Každý se čas od času rozhoduje, jak nejlépe financovat věci, které si chce pořídit. Finanční leasing je jednou z možností, jak si pořídit vlastní automobil, motocykl, případně počítač. Vybrané zboží financujete průběžně, což s sebou přináší řadu výhod, ale i nevýhody.

Automobil a peněženka v bezpečí

Vzhledem k vysoké hodnotě automobilu se vyplatí investovat do preventivních opatření, která vaše auto ochrání před nepříznivými vlivy, jako je jeho odcizení nebo poškození. Když však prevence nepomůže, je tu ještě pojištění, které může dopady na váš rozppočet alespoň částečně zmírnit.

Poradna Osobních financí

Klepněte pro větší obrázek

Práce

Zaměstnavatel či zaměstnanec, kdo je na tom v práci lépe?

Pracovní poměr je postaven na zásadě, kde určitým právům jednoho účastníka (zaměstnance) odpovídají příslušné povinnosti účastníka druhého (zaměstnavatele) a naopak. Proto je nezbytně důležité o svých právech vědět a své povinnosti dodržovat.

Daňová evidence jasně a stručně

V podnikání se vám daří, ale s daňovou evidencí si nevíte rady? Před finančním úřadem není vhodné strkat hlavu do písku a proto jsme se rozhodli, vzhledem k neustálým změnám v legislativě a nekonečnému množství právních norem, přiblížit vám problematiku daňové evidence.

Peníze z Evropy: Národní a evropská strategie regionální politiky

Druhý díl seriálu o evropském financování je věnován nejdůležitějším strategickým dokumentům, podle kterých se, mimo jiné, řídí mechanismus financování. Pochopitelně se jedná o dokumenty jak na národní, tak na evropské úrovni. Logika této synergie je naprosto zřejmá.

Abeceda účetnictví: náklady a výdaje, příjmy a výnosy

Náklady, výnosy a na druhé straně příjmy a výdaje. Mnoho lidí a bohužel někdy i z řad rádoby odborníků, tyto pojmy velmi často zaměňuje nebo dokonce ztotožňuje. Velký rozdíl, který se v nich skrývá buď nepovažují za důležitý a nebo ho jednoduše opomíjejí.

Poradna Osobních financí

Klepněte pro větší obrázek 

Investování

Ano zajištěné fondy nejsou investicí bez rizika

Čeští drobní investoři jsou velmi konzervativní. Alespoň co se týká averze k riziku jednotlivých investičních příležitostí. Proto kladou velký důraz na garanci a jistotu. Alespoň částečnou.

Pákové certifikáty a warranty

Minulé číslo časopisu Osobní finance se na tomto místě věnovalo futures kontraktům jako jednomu z druhů pákových produktů. Pákové investiční certifikáty a warranty lze označit jako pákové termínové obchody upravené pro potřeby drobného investora. Jejich vznik se datuje přibližně k roku 2000.

Ochraňte své investice

Naštěstí jsou již pryč případy tunelování fondů z kupónové privatizace, které přinesly trpké zkušenosti a podlomily důvěru mnoha investorů v kapitálový trh a ve finanční služby vůbec. Bohužel i v dnešní době se však objevují na trhu osoby či subjekty, které se snaží využít neznalosti a nezkušenosti občanů v oblasti investování.

Ohlédnutí Osobních financí

Zhodnocení minulého vývoje na finančních trzích (vývoj podílových fondů, zahraničních a českých akcií, komodit a devizových kurzů) s náhledem do budoucnosti.

 Klepněte pro větší obrázek

Poradna Osobních financí

Klepněte pro větší obrázek 

Krátké zprávy z dění na finančních trzích, politice, legislative a dalších oblastech souvisejících s penězi.

  • Finanční střípky – veselé zajímavosti ze světa financí
  • Líbí a nelíbí – redaktoři hodnotí dění za uplynulý měsíc
  • Dopisy – redakce Osobních financí reaguje na vaše dotazy a podněty
  • Tipy k nákupu knih
  • Průzkum
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená