FinExpert.e15.cz

Osobní finance 10/2008

Situace na trhu s bydlením je v Česku dlohodobě pozitivní, až v poslední době se uvažuje i nad riziky.

Nové číslo Osobních financí 10/2008 vychází v pondělí 13. října 2008Klepněte pro větší obrázekŘíjnové číslo Osobních financí zpravidla věnujeme problematice bydlení a jeho financování. Ani letošní rok není výjimkou, ovšem s tím rozdílem, že tentokrát je toto téma obzvláště „výživné“. V posledních několika letech opanoval nemovitostní trh v České republice pozitivní sentiment a poptávka značně převyšovala nabídku. Poptávka není motivována jen vyřešením vlastního bydlení, ale velmi často ji žene představa „lehce“ vydělaných peněz z pronájmu nemovitosti. I ve svém okolí se stále potkávám s lidmi, kteří v pronajímání nemovitostí vidí bezrizikovou investici. Ale jak dobře čtenáři Osobních financí vědí, žádná investice není bez rizika a to platí i o té do nemovitostí. Ostatně pro příklad nemusíme chodit daleko, vždyť již několik měsíců otřásá kapitálovými trhy americká krize ne zcela přesně nazývaná „hypoteční“, která ovšem s hypotékami a trhem nemovitostí úzce souvisí. Celý její vývoj shrnul do přehledného článku Marek Hatlapatka. Pokud však odhlédnu od „hypoteční“ krize a zaměřím se na česká specifika, hrozí potenciálnímu investorovi četná rizika, která si možná ani neuvědomuje. Jmenovat lze například pokles ceny nemovitosti nebo dlouhá období bez nájemníků, růst úrokových sazeb či pokles poptávky, který může vést až k neprodejnosti nemovitosti, a mnoho dalších. Otazník také visí nad panelovými byty a jejich budoucností. Jestli skutečně zvažujete investici do nemovitosti, čtěte opravdu pozorně, možná vám ušetříme peníze i starosti.

Jaroslav Bartoš, šéfredaktor


Co v říjnovém čísle časopisu najdete

[3] Jaroslav Bartoš: Editorial

[3] Redakce: Líbí versus nelíbí

[4] Redakce: Z redakční kuchyně, co vás čeká a nemine

[6] Redakce: Finanční aktualitky

[8] Redakce: Novinky

TÉMA: Financování bydlení

[10] Jiří Zatloukal: Na cestě k bydlení

Klepněte pro větší obrázek

Vybrat si vhodnou formu financování bydlení je rozhodnutí, které ovlivní život na dlouhou dobu. Hypotéka a úvěr ze stavebního spoření patří k základním produktům, které lze využít.

[14] Ladislav Budík: Tajemství správného úvěru na bydlení

V mraveništi úvěrů na bydlení se cesta nehledá snadno. Spousta uliček je slepých, jiné vedou do pasti přílišného zadlužení. Podívejme se krok za krokem, jak si při hledání toho správného úvěru počínat.

[16] Ladislav Zdražil: Znáte cenu své nemovitosti?

Při prodeji domu, jeho darování nebo žádosti o hypotéku se neobejdete bez odhadu ceny nemovitosti. Cenu nemůže stanovit kdokoliv, ale jen odhadce s platnou koncesí.

[18] Roman Müller: Nemovitost jako investice

V posledních letech mohla přinést investice do nemovitosti velmi zajímavé zhodnocení. Tržní nájemné i ceny nemovitostí rostly. S investicí a následným pronájmem bytu či domu jsou však spojeny nejen příjmy, ale i výdaje.

[19] Roman Stuchlík, Igor Bielik: Nemovitostní bublina v České republice

Rizikové faktory indikující v průměru nadhodnocené ceny rezidenčních nemovitostí v ČR již nelze jednoduše přehlížet. FOND SHOP sestavil seznam nejdůležitějších rizikových bodů.

[22] Oldřich Šoba: Máte skutečně na hypotéku

Není dobré se nechat uchlácholit od banky schválenou žádostí o poskytnutí hypotečního úvěru. Vyplatí se pozorně počítat.

[24] Marek Hatlapatka: Vývoj a budoucnost hypoteční krize

Klepněte pro větší obrázek

Můžeme ji nazvat hypoteční, kreditní, subprime nebo třeba krize likvidity. Jakoukoliv nálepku vybereme, každý, kdo má alespoň základní povědomí o finančním a ekonomickém světě, bude ihned vědět, o čem je řeč.

[26] Redakce: Anketa

[30] Oldřich Šoba: Státní podpora bydlení v ČR

Nabídka státní podpory bydlení v České republice je co do počtu možností relativně pestrá. Některé podpory jsou však přístupné pouze pro určité cílové skupiny a splnění některých dalších požadavků taktéž nebývá v mnoha případech jednoduché.

[32] Redakce: Cenová mapa nemovitostí

[34] Roman Müller: Budoucnost panelových domů

Možná právě uvažujete o koupi staršího bytu v panelovém domě. Oproti cihlovým novostavbám mají panelové domy stále řadu nedostatků z dob jejich výstavby. Vyplatí se dnes investovat do panelového bytu?

[36] Redakce: Politikání

[39] Redakce: Mobilitky

PENÍZE A ŽIVOT

[40] Soňa Šmahelová: Vyřizujeme osobní doklady

Osobní doklady jsou nutné jak pro samotnou existenci občana ve státě, tak pro řadu životních situací. Podmínky pro jejich získání jsou dány v zákonech a nelze je obejít. Ať už jde o cestování, řízení auta nebo o prostý pohyb kdekoliv mimo domov, náležité doklady musíte mít vždy u sebe.

[42] Jan Michálek: Dobrý zámek nestačí

Kvalitní zabezpečení domova je nejlepší ochranou před nečekanou návštěvou zlodějů. Při návrhu vhodného zabezpečení věnujte pozornost nejen vstupním dveřím, ale i zárubním, zámkům, oknům a dalším vstupům do objektu.

[44] Petr Syrový, David Waliczek: Vy ještě nemáte finanční plán?

Představte si, že se každé ráno probudíte, nemusíte jít do práce a přitom vám do banky každý měsíc přijde dost peněz na to, abyste měli na své měsíční útraty. Nevěříte, že to je možné?

[46] David Daniel: Energetický plusový dům není fikce

Hranice úvah o šetření s energií se stále posouvá. Výsledkem posledních několika let jsou tzv. plusové domy, které mají kladnou energetickou bilanci.

[48] Jiří Zatloukal: Úvěrové registry v Česku

V České republice působí čtyři úvěrové registry, z nichž každý plní odlišnou funkci. Pro běžné občany je nejznámější SOLUS.

[50] Redakce: Poradna

Klepněte pro větší obrázek

PRÁCE A PODNIKÁNÍ

[52] Oldřich Šoba: Změny v oblasti práce a podnikání

Komplexní daňová reforma, nový obchodní zákoník, změna u podpor v nezaměstnanosti či zpřehlednění a zlevnění technických norem – to jsou jen vybrané změny v oblasti práce a podnikání, které vládní koalice plánuje realizovat ve druhé polovině volebního období. Zeptali jsme se na příslušných ministerstvech a přinášíme ucelený přehled plánovaných a již realizovaných změn.

[56] Iveta Chadimová: Cesta za vyšší kvalifikací

Již dávno neplatí, že vzdělání je zadarmo. Rozšíření vzdělání vás může přijít na nemalou částku a možná právě proto mnoho lidí od rozšiřování kvalifikace upouští a finance směřují na zajištění vzdělání svých potomků.

[58] Abeceda účetnictví v praxi: Časté chyby při účtování nákladů

Vzájemné zúčtování nákladů či nepoužívání časového rozlišení á nákladů – to jsou jen některé z častých chyb, kterých se v souvislosti s náklady účetní jednotky dopouští. Na co si dávat pozor a nezapomenout?

[60] Martin Hadaš: Povinnosti žadatelů o dotace

Pro veškeré programy podpory v rámci Operačního programu podnikání a investice (OPPI) existují jednotná pravidla stanovující závazné postupy pro výběr smluvních dodavatelů, resp. zadávání zakázek.

INVESTOVÁNÍ

[62] Redakce: Investiční aktuality

[64] Radim Gottwald: Investice do indexových akcií

ETF patří mezi moderní investiční nástroje. Jedná se o fondy, s nimiž se obchoduje na burzách. Ceny fondů jsou navázány na podkladová aktiva – většinou akciové indexy. Díky tomu se mohou investoři podílet na vývoji vybraných akciových trhů.

[66] Roman Ptáček: Zajištěné fondy v roce 2008

Klepněte pro větší obrázek

Jsou i zajištěné fondy ohroženy současnou krizí ve finančním globalizovaném světě? Nemusí tomu tak být, protože o ně mohou projevit zájem investoři, kteří „utíkají“ od rizikovějších investic.

[68] Redakce: Podílové fondy

[70] Roman Jandík: Panika se nevyhnula ani českému akciovému trhu

Září bylo pro akciové trhy krizové. Většina světových indexů prudce propadla po bankrotu americké investiční banky Lehman Brothers.

[72] Roman Ptáček: Co je a co není investiční nástroj

Investiční životní pojištění, stejně jako úvěrová smlouva či některé druhy cenných papírů nejsou investičními nástroji.

[73] Marek Janšta: Budoucnost finančních trhů očima profesionálů

[74] Průzkum: Češi a nezaměstnanost

[77] Redakce: Luštěte a vyhrajte

[80] Redakce: Finanční střípky - vesele ze světa financí 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená