FinExpert.e15.cz

Osobní finance 10/2006: Vše o hypotékách

Hypotéky, platební karty pro mohovité a žena v domácnosti jsou jen malým vzorkem skvělých rad pro vás.

Osobní finance 10/06 vycházejí v pondělí 2. října 2006. K dostání u všech dobrých prodejců tisku.


 

 

Klepněte pro větší obrázekJak hlavní téma napovídá, v tomto článku naleznete maxi-článek, který bude užitečnou pomůckou pro ty, kdo řeší bytovou situaci. Článek jsme ne náhodou nazvali Nebojte se hypotéky. Pokud vůbec netušíte, o čem jsou hypoteční úvěry, bez problémů vás zasvětíme. Nejen pro nezasvěcené, ale i pro čtenáře, kterým téma není úplně cizí, je určen poctivě zpracovaný přehled hypotečních parametrů, bankovních sazeb a poplatků. 

V pravidelné sekci Peníze věnujte pozornost článku o nesmyslných bankovních poplatcích. Na mušku jsme si vzali poplatky, které považujeme za zbytečné nebo vyloženě „hloupé“. Některé přežívají jen setrvačností a samy banky by jejich existenci zřejmě nedokázaly obhájit.

Pokud patříte k těm lidem, kterým nedělá starosti, zda oběd v restauraci stojí sto nebo devět set korun a vyžadujete především kvalitu, pak vás určitě bude zajímat text o platebních kartách pro náročné. Ty nejprestižnější zahrnují asistenční služby, pojištění a mnohé další.Daliboru Chvátalovi, na slovo vzatému odborníkovi v této oblasti, se do článku podařilo nahustit opravdu téměř vše. 

V sekci Investování najdete vedle tradičních rubrik, které sledují například trhy měn, akcií nebo podílových fondů také další díl Investování pro začátečníky, v němž vás Roman Müller uvede do už přeci jen komplikovanější problematiky zhodnocení financí prostřednictvím Call warrantů.

Živnostníci ocení popis homebankingových programů dostupných na našem trhu a rozhodnou se, zda se právě oni bez „domácího bankovnictví“ obejdou. Nejen pro ně jsme pak sestavili přehled nejrozšířenějších účetních programů. Velmi užitečné jsou i články o Havarijním pojištění a cestování – tentokrát po jihu Moravy a severu Evropy.

No a samozřejmě nemohu opominout přiložené CD Osobních financí, na němž najdete například všechny „Osobky“ od roku 2002, zkušební verze účetních programů, jež popisujeme v časopise, finanční kalkulačky, daňové formuláře a mnoho dalšího.

Hlavní témata:

Absurdita bankovních poplatků

Bankovní poplatky jsou stále příčinou intenzivních debat odborné a laické veřejnosti. Bankovní poplatky nejen, že často tvoří významnou položku účtovanou na vrub účtu, ale u mnoha z nich se dá i pochybovat o jejich samotné existenci. Přehled těch, které se dají pokládat za zbytečné a „hloupé“ naleznete v tomto článku.

Klepněte pro větší obrázek

Platební karty pro bohaté

Platební kartu má dnes téměř každý majitel běžného účtu. Vlastnictví platební kartu je dnes natolik běžné jako nechat si zasílat mzdu bezhotovostně. Karet je ale mnoho typů – od základních až po karty pro nejnáročnější zákazníky, kteří vyžadují nadstandardní služby. A právě v tomto článku najdete vyčerpávající informace o kartách pro V.I.P. klienty.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě o penězích

 • Půjčky až do domu – když vám banka nepůjčí
 • Životní rizika – jak je pojistit?
 • Obezřetný výběr penzijního fondu – podle čeho vybírat ten pravý fond?
 • Přehled aktuálních novinek finančního trhu
 • Tradiční porci Tipů a rad
 • Profil – BAWAG Bank

---------------------------------

Dlouhodobé portfolio z fondu Pioneer

Společnost Pioneer Investments má ve své správě širokou paletu nadprůměrně kvalitních fondů. V článku vás s nimi seznámíme a ukážeme vím, jak z této nabídky sestavit kvalitní portfolio na delší časový horizont.

Klepněte pro větší obrázek

Obchodování s Call warranty

Investoři s kladným přístupem k riziku mohou využít ke zhodnocení svých prostředků i pákové produkty, mezi které patří Call warranty. Při růstu podkladového aktiva dosáhnete slušného zisku, pokud však je vývoj opačný, zaznamenáte výraznou ztrátu.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě o investování

 • Světové burzy a Pražská burza – zpravodajství i odhad budoucího vývoje
 • Airbag certifikáty – levné zajištění proti poklesu
 • Profil – ČSOB Investiční společnost
 • Komodity – Termínované kontrakty na zemní plyn
 • Podílové fondy – Výkonnost podílových fondů
 • Vývoj měn – Co přinese oslabování České koruny?

---------------------------------

Nebojte se hypotéky

Hypoteční trh vykazuje dlouhodobý růst a tomuto vývoji se přizpůsobuje i nabídka bank. Hypoteční produkty jsou variabilnější a lze je různě kombinovat. Situace na hypotečním trhu se tak stává pro nezasvěceného člověka velmi nepřehledná. Náš maxi-článek vám přináší vyčerpávající přehled toho, co hypoteční trh na poli účelových hypoték nabízí a pomůže vám při výběru vhodného financování vašeho bydlení.

Klepněte pro větší obrázek

---------------------------------

Zapomeňte na papírovou agendu

Ještě nemáte žádný ekonomický nebo účetní software a trápíte si hlavu se správným výběrem? Při rozhodování, který program zvolit, hrají důležitou roli vaše požadavky. Dobře si prostudujte v našem článku, co který program umí a především jaké jsou ceny za doplňkové moduly.

Klepněte pro větší obrázek

K čemu je firmě homebanking

Přestože internetové bankovnictví postupně proniká i mezi firemní klientelu bank, homebanking není mrtvý a i dnes si ho lze pořídit. Nemusí však být pro každého výhodný.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě pro živnostníky: Tradiční Tipy a rady

---------------------------------

Nejen pro případ havárie

Na vlastní automobil si člověk lehko zvykne. Jeho užívání s sebou však nese i rizika, která byste jako majitelé vozu neměli brát na lehkou váhu. Kromě povinného ručení proto zvažte vhodné havarijní pojištění.

Klepněte pro větší obrázek

---------------------------------

Domácnost na plný úvazek

Po ukončení rodičovské dovolené může žena stát před klíčovým rozhodnutím, zda začít pracovat na své kariéře nebo pečovat o děti a domácnost. Zaměstnání ženy v domácnosti „na plný úvazek“ vyžaduje od muže, aby přinášel do rodinného rozpočtu odpovídající příjmy. S jakými výdaji musí taková rodina počítat, se dočtete v našem článku.

Klepněte pro větší obrázek

---------------------------------

Nejjižnější cíp Moravy

Při cestě po dálnici z Brna do Bratislavy jsou už z dálky vidět mohutné vápencové skály Pavlovských vrchů, pro něž se vžil název Pálava. V okolí leží vinice a sklípky, na Dyji postavené Novomlýnské nádrže, lužní lesy, ale hlavně unikátní komplex staveb zařazený na seznam UNESCO. Pokuste se vyhrát víkendový pobyt pro dva, tentokrát v Penzionu Onyx v jihomoravské Lednici.

Klepněte pro větší obrázek

Pobaltský stát na třetí

Ještě jste nenavštívily Estonsko? Díky ekonomickému růstu se rychle dostává tato země mezi vyspělé ekonomiky, zatímco historie a příroda zůstávají nedotčené. Můžete objevovat panenskou přírodu a pozoruhodné historické stavby, nebo se ponořit do víru moderních částí hlavního města Tallinnu.

Klepněte pro větší obrázek

---------------------------------

Knihovnička Osobních financí: Životní a úrazové pojištění

Obsahem tohoto dílu jsou základní informace z oblasti životního a úrazového pojištění, které vám usnadní výběr nejvhodnějšího pojistného produktu. Život přináší nejen radosti, ale i situace, které nám mohou ze dne na den převrátit doposud spokojený a zaběhnutý život naruby. Nepříjemnou a nečekanou životní událostí může být například ztráta blízké osoby, úraz, závažné onemocnění apod. Pojištění sice nezaručí, že se vám životní pohromy budou vyhýbat obloukem, ale v případě jejich vzniku umožní zmírnit případné finanční následky. Konstrukce nabízených pojistných produktů jsou různé – některé garantují výplatu sjednané pojistné částky v okamžiku dožití se konce doby pojištění, jiné nikoliv. Produkty mohou obsahovat kromě rizikové složky i spořící, některé umožňují podle aktuální životní situace měnit zastoupení rizikové a spořící složky apod. Pojištění je ve většině případů sjednáváno na velmi dlouhou dobu, proto je třeba výběr  odpovídajícího pojištění důkladně promyslet. Předčasné ukončení pojistné smlouvy je vždy ztrátové. Pokusíme se vám podat stručnou charakteristiku jednotlivých pojistných produktů, ukázat jejich rozdíly, klady a zápory.

Dozvíte se:

 • Jak uzavřít pojistnou smlouvu
 • Které pojišťovny nabízejí životní a úrazové pojištění
 • Jaké jsou rozdíly mezi životním a úrazovým pojištěním
 • Může pojistný produkt kombinovat pojištění a spoření
 • Jaké připojištění můžete zvolit
 • Která rizika nelze pojistit 
 • Vyplatí se uzavřít cestovní pojištění

Klepněte pro větší obrázek

---------------------------------

CD 10/2006: Obleva pro vaše peníze

V přiloženém  CD naleznete:

 • Finanční rady pro občany i živnostníky
 • Všechny bankomaty v ČR, vyhledání podle měst
 • Finanční kalkulačky – společné zdanění manželů, čistá mzda, sociální dávky ...
 • Zákony v aktuálním znění
 • Interaktivní daňové formuláře
 • Užitečné účetní programy
 • Osobní finance od roku 2002 v PDF
 • Cestování – přes 60 zemí a míst v zahraničí, přes 30 oblastí ČR
 • Hotel Guide – průvodce hotely v ČR

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená