FinExpert.e15.cz

Osobní finance 1/06: Vytěžte ze svých peněz maximum

Nejzásadnějším článkem prvního letošního čísla Osobních financí je přehled tipů, na čem vydělat v roce 2006. Ukážeme vám, jaké investiční produkty budou v tomto roce zajímavé a do kterých se vyplatí vložit peníze. Investiční poradci, s nimiž jste se setkávali v časopise celý minulý rok, navíc předkládají svoji předpověď situace na akciových trzích v Česku i zahraničí.
Osobní finance 1/06: Vytěžte ze svých peněz maximum

Důležitým tématem čísla jsou rovněž kontokorenty. Díky této službě, kterou můžete znát i pod názvem „povolený debet“, můžete přečerpat běžný účet do minusu. Dalibor Chvátal vás provede nabídkou našich bank a vysvětlí vám, kdy je vhodné kontokorent používat a kdy se naopak vyplatí jiný úvěrový produkt.

Klepněte pro větší obrázek

Tentýž autor vás také seznámí s málo známými bankami na českém trhu, s nimiž se běžně na ulici nesetkáte, jako Waldviertler Sparkasse von 1842 či Commerzbank AG, a v profilu vám představí Českou spořitelnu – její služby, ceníky, úroky apod. ČS je ale jen první vlaštovkou, s profily dalších významných bank se budete na stránkách časopisu setkávat po celý tento rok.

Dvojice, které spolu žijí v manželském vztahu, bude jistě zajímat novinka loňského roku, společné zdanění manželů. Díky ní lze ušetřit zejména v případě, kdy se výdělky obou manželů významnou měrou liší. Vít Doležálek vám pak ukáže, jaké rozdíly jsou z čistě finančně-právního pohledu v soužití manžel-manželka a druh-družka. Zjistíte, že v mnoha případech je lepší potvrdit svůj svazek před státem i před Bohem.

A na závěr jedna důležitá novinka: rubrika Zaměstnání. V ní se budete pravidelně setkávat se zaměstnaneckými tématy, tipy a radami. V tomto čísle se dozvíte, jak je to v zaměstnání s přesčasy, v dalších se zaměříme na stravné na služebních cestách, dohodu o provedení práce, pracovní úrazy, možnosti čerpání dovolené či na to, jak správně sepsat pracovní smlouvu. Věřím, že vás nová rubrika potěší a Osobní finance se tak pro vás stanou ještě užitečnějšími.

K Osobním financím 1/06 je přiložena knihovnička na téma Majetkové daně v roce 2006.

Hlavní témata

Kontokorent: snadná cesta do mínusu

Každému se občas přihodí, že mu na bankovním účtu dojdou peníze. Je potřeba zaplatit inkaso či SIPO a výplata má dojít až za pár dní. Nechcete-li se dostat do problémů, můžete použít kontokorent neboli povolený debet. Díky této službě můžete čerpat ze svého účtu krátkodobý úvěr a nebude tak negativně ovlivněna vaše platební schopnost.

Klepněte pro větší obrázek

Banky, které možná neznáte

Desítka nejznámějších bank se objevuje v anketách a reklamách, jejich jména zná téměř každý. V Česku ale působí celkem 36 bank. Některé se zaměřují výhradně na korporátní klientelu, některé si své zákazníky pečlivě vybírají. Představíme vám jich několik.

Klepněte pro větší obrázek

Když manželé daní příjmy spolu

Již před rokem byla novelou zákona o daních z příjmů dána poplatníkům možnost výpočtu daně ze společného základu daně. Jedná se o novinku, která by měla přinést úlevu pro rozpočty většiny rodin s alespoň jedním vyživovaným dítětem.

Klepněte pro větší obrázek

25 tipů, jak vytěžit ze svých peněz maximum

Téměř polovina úspor českých domácností leží ladem nebo přináší jen minimální výnos. Přitom na trhu je řada investičních produktů, schopných vydělat více, než kolik činí inflace. Tento článek je jakousi kuchařkou začínajícího investora, který zatím k investování „nepřičichnul“. Pomůže vám vytěžit z úspor maximum.

Klepněte pro větší obrázek

Vydělat můžete i na růstu pšenice

Vedle standardně nabízených instrumentů k obchodování existují i méně známé, mezi které bezesporu patří komodity. Jde sice o relativně rizikovou investici, která je ale spojena s možností dosažení nečekaného zisku. Dozvíte se, jak probíhá obchod s komoditami, jaké skrývá nástrahy a jak začít obchodovat.

Klepněte pro větší obrázek

Jak vydělávat pomocí internetu

V minulých Osobních fi nancích jsme se krátce podívali na možnosti prezentace firmy na veletrzích, dnes se zaměříme na dostupnější a v mnoha ohledech i efektivnější propagaci prostřednictvím internetu.

Klepněte pro větší obrázek

Jak si otevřít dveře k lepšímu zaměstnání

Možná jste se ocitli bez práce nebo stojíte před rozhodnutím změnit obor, zaměstnavatele či profesi a hledat štěstí jinde. Motivů ke zvýšení dosavadní kvalifikace může být celá řada. Podívejte se s námi, jaké jsou možnosti profesního růstu.

Klepněte pro větší obrázek

Svatba, nebo život na hromádce?

Tato otázka leží v hlavě mnoha párům, které zvažují, zda je pro ně lepší variantou sňatek, nebo jestli spolu mají i nadále žít bez posvěcení úřadů. Jednou z rozhodujících okolností pro sňatek by mohly být i ekonomické a jiné výhody, které manželství přináší.

Klepněte pro větší obrázek

Jak přihlásit či přehlásit automobil

Než vyjedete s autem na ulici, musíte sjednat povinné ručení a posléze požádat o registraci v registru vozidel. Pokud za vás přihlášení neobstará prodejce nebo leasingová společnost, musíte to vyřídit sami. Kolik za to zaplatíte?

Klepněte pro větší obrázek

Letadlem bez starostí

Cestujete letadlem a váš let je zrušen nebo má velké zpoždění. Jistě velice nepříjemná situace, stejně jako případ, kdy se po příletu do cílové destinace nesetkáte se svým zavazadlem. Víte, jaká máte v podobných případech práva a co vám letecké společnosti nabídnou?

Klepněte pro větší obrázek

Jak se neztratit: Hřensko

V srpnu 2002 postihla Hřensko povodeň následovaná další záplavovou vlnou a ostrými mrazy v lednu. Obec se z následků dostávala jen zvolna, ale dnes je opět tím, čím dřív – baštou severočeského turismu. Navíc se můžete pokusit vyhrát víkendový pobyt pro dvě osoby právě v Hřensku, v hotelu Praha.

Klepněte pro větší obrázek

Polské hory

Polsko má pro turisty mnoho přitažlivých míst. Ačkoli je to země převážně rovinatá, nabízí na několika místech u hranic s Českou republikou a Slovenskem pár výborných příležitostí pro lyžaře všech úrovní a nároků.

Klepněte pro větší obrázek

Knihovnička: Majetkové daně v roce 2006

Publikace poskytuje maximum informací o majetkových daních. Najdete zde vše podstatné o dani dědické, darovací a dani z převodu nemovitostí. Nechybí ani nejdůležitější informace o dani z nemovitostí a dani silniční. U každé z těchto daňových oblastí najdete typické příklady pro aplikaci zákonů a získáte vodítko pro řešení své konkrétní situace.

Klepněte pro větší obrázek

V knihovničce Osobních financí OF 1/06 získáte odpovědi na otázky:

  • kdo je poplatníkem daně dědické
  • od čeho je daň dědická osvobozena
  • co je předmětem daně darovací
  • co je základem daně dědické a darovací
  • skupiny osob pro účely daně dědické a darovací
  • z čeho se platí daň z převodu nemovitosti
  • jak se podává přiznání k dani dědické, darovací a z převodu nemovitosti
  • kolik se platí daň silniční
  • jaký je rozdíl mezi daní z pozemku a ze stavby
  • kdy je nutné podat daňové přiznání daně z nemovitosti

Osobní finance 1/06 vychází v pondělí 9. ledna 2006. K dostání u všech dobrých prodejců tisku za 39 Kč.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Ach jo
tojoacek
14. 1. 2006, 16:12
Re: Ach jo
void
10. 1. 2006, 09:54
Re: Ach jo
Petr Broža, Petr Broža
9. 1. 2006, 11:21
Re: Ach jo
Jirka
8. 1. 2006, 00:35
Re: Ach jo
Petr Broža, Petr Broža
7. 1. 2006, 10:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená