FinExpert.e15.cz

Osobní finance 06/2008

K rozjezdu vlastního podnikání stačí často velmi málo - dobrý nápad, znalost legislativy a kam pro finance.

Osobní finance 6/2008 vychází v pondělí 2. června 2008


Klepněte pro větší obrázekDo podnikání by se nikdo neměl vrhat bezhlavě, ale jistá dávka nadšení je určitě potřeba. Jak ukazují statistiky, českým podnikatelům nadšení nechybí. Dle registru živnostenských oprávnění počet udělených živnostenských listů utěšeně roste. Bohužel, statistika také říká, že těch bezhlavých podnikatelů není také pomálu. Registr živnostenských oprávnění navíc neodráží skutečnost, že plno z udělených „živnosťáků“ prostě spí, neboť jejich majitelé jej sice vlastní, ale aktivně nepodnikají. Podnikání totiž není jednoduché. Kdyby jednoduché bylo, podnikal by dnes každý. Tytam jsou doby prázdných obchodů, nenasycené poptávky a zákazníků prahnoucích po čemkoliv, co jim socialistická éra nedopřála. Business je dnes velmi konkurenční a v tvrdé škole podnikání již obstojí jen ti draví se skvělým nápadem. Šance začínajícího podnikatele může ale zvýšit zodpovědný přístup k plánování podnikové strategie a budoucího růstu. Vyplatí se proto vytvořit si podnikatelský plán, bez kterého se navíc neobejdete, vyžaduje-li rozjezd vaší firmy cizí zdroje financování. Podnikatelský plán vám pomůže koncentrovat se na silné stránky, eliminovat ty slabé a zpřehlední chod celé firmy. A protože si nemusíte být jisti, jak na vytvoření podnikatelského plánu, připravili jsme pro vás seriál, který bude přístupný pro předplatitele na redakčním webu Finexpert.cz. Takže nebojte se podnikání, ale podnikejte s rozvahou. Jaroslav Bartoš, šéfredaktor


Co najdete v šestém čísle roku 2008

[3] Jaroslav Bartoš: Editorial

[3] Redakce: Líbí vs. nelíbí

[4] Redakce: Z redakční kuchyně, co vás čeká a nemine

[7] Redakce: Dopisy čtenářů

TÉMA: Rozjezd podnikání

[10] Jiří Janeba: Právní formy podnikání

Podnikání přináší velkou míru svobody, a když se daří, tak i peněz. Všichni však podnikat nemohou, protože rozjet vlastní prosperující podnik či živnost není nijak jednoduché a přináší četná rizika.

[14] Oldřich Šoba: Finance na rozjezd malého a středního podnikání

Klepněte pro větší obrázek

Při rozjezdu vlastní podnikatelské činnosti jsou kromě nezbytného know-how potřeba i finanční zdroje. Vlastních finančních zdrojů je obvykle nedostatek, a tak je nutno se ohlédnout i po zdrojích externích. Jaké jsou v této oblasti možnosti?

[17] Jaroslav Bartoš: Novela živnostenského zákona ve zkratce

Již prvního července tohoto roku nabude účinnosti přelomová novela živnostenského zákona, která má přinést výrazné zjednodušení podnikatelské činnosti a usnadnit tak přístup k podnikání.

[18] Anketa: Myslíte, že je lepší být zaměstnanec nebo podnikat?

[20] Zuzana Lišková: Podnikatelské inkubátory

Začínající podnikatelé, kteří hledají podporu svého projektu, mohou využít služeb podnikatelských inkubátorů. V případě schválení podnikatelského záměru získáte výhodné nájemné, balík poradenských služeb a řadu dalších výhod.

[22] Průzkum: Jaký je typický český podnikatel?

Český statistický úřad publikoval v loňském roce výsledky šetření uskutečněného ve vybraných evropských zemích a zaměřeného na podnikání a osoby podnikatelů.

[25] Redakce: Politikání

[26] Redakce: Novinky na finančních trzích a komentáře redakce

PENÍZE A ŽIVOT

[28] Jiří Zatloukal: Studentský život a finance

Každý student vysoké školy musí být kromě vědomostí, píle a chuti poznávat vybaven ještě jednou nezbytnou věcí – penězi, které mu umožní studentský život financovat.

[30] Jan Hrnčář: A kolik to bude stát, pane advokát? II

Chcete využít služeb advokáta, ale nevíte, jak stanovit jeho odměnu? Zdají se vám poplatky advokátovi přemrštěné? V minulém čísle jsme se věnovali různým způsobům stanovení smluvní odměny, dnes se podíváme na mimosmluvní odměňování.

[34] Roman Müller: Dovolená plná zážitků

Čas letních dovolených se nezadržitelně blíží a možná se právě rozhodujete, jak prožijete tu letošní. Pokud toužíte po netradiční dovolené plné zážitků, inspirujte se našimi tipy.

[36] Richard Homola: Milovaný žrout peněz

Pokud uvažujete, že si koupíte nového čtyřkolého miláčka, pak se nejdřív zamyslete nejen nad jeho pořizovací cenou, ale také nad všemi provozními náklady. Abyste poté nebyli překvapeni!

[38] Pavel Ronovský: Povinné ručení od června v novém

V pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, které každý zná pod lidovým názvem „povinné ručení“, dochází od 1. června 2008 k řadě změn, zejména z důvodu našeho členství v Evropské unii.

[39] Redakce: Finanční aktuality

[40] Redakce: To nejlepší z FinExpert.cz

[43] Redakce: Hledáme na internetu

Státní instituce a organizace naleznete na internetu určitě všechny. Jenomže je jich tolik, že možná ani netušíte, že některé z nich existují. Zkusili jsme vybrat ty nejzajímavější a z hlediska peněz nejdůležitější. Hledat informace na stránkách je jistě příjemnější než u úředníků na přepážkách.

PRÁCE A PODNIKÁNÍ

[44] Pavel Šedý: Účty pro podnikatele

Správný výběr účtu vám může podnikání značně usnadnit a dobrá banka vám s podnikáním i pomůže. Porovnali jsme pro vás nabídky českých bank.

[50] Michal Havlíček: Škoda, za kterou "nemůžete"

Klepněte pro větší obrázek

Víte, za co všechno nesete odpovědnost v běžném životě? Musíte platit, když způsobí škodu váš nezletilý potomek nebo třeba váš domácí miláček?

[52] Redakce: Práce a aktuality

[53] Redakce: Poradna Osobních financí 

INVESTOVÁNÍ

[56] Roman Ptáček: Příležitosti a úskalí akciového trhu

Dlouhý investiční horizont, vysoké výnosy a s tím související vysoké riziko. To jsou charakteristiky akciového trhu. Jaké jsou možnosti v oblasti investic na akciovém trhu a na co je dobré dát si pozor?

[60] Redakce: Investiční soutěž - Petr Hilar uvažuje o spekulaci

V minulých dílech Pěti statečných jsme se seznámili s Petrem Hilarem, mladým mužem, jehož životem vás provedeme.

[61] Michal Budín, Tomáš Záluský: Manuál nespokojeného klienta

Investiční instrumenty jsou v dnešní době standardním a moderním fi nančním nástrojem, který nalezneme v řadě portfolií nejen burzovních makléřů, ale i běžných domácností či dalších finančně „neprofesionálních“ uživatelů.

[63] Roman Müller: Investování po síti

Řada investorů využívá pro zadávání burzovních příkazů on-line aplikaci obchodníka s cennými papíry. Jde o rychlý, levný a pohodlný způsob komunikace s obchodníkem.

[66] Redakce: Budoucnost očima finančních profesionálů

V nové rubrice, kterou připravujeme společně s www.fondmarket.cz, dáváme prostor českým manažerům podílových fondů. V pravidelných průzkumech se ptáme na nejrůznější okolnosti ovlivňující investování, zjišťujeme jejich názory na české investory a pro odlehčení ankety nahlížíme i do jejich soukromí.

[68] Marek Hatlapatka: Akciový trhy znovu nabírají sílu

Zlepšení nálady a naděje na lepší zítřky. Tak by se daly charakterizovat uplynulé týdny na světových akciových trzích. První letošní kvartální výsledky rozhodně nedopadly špatně a makroekonomická data přicházející z USA dávala za pravdu spíše optimističtěji smýšlející části investorů.

[70] Redakce: Přehled trhů

Klepněte pro větší obrázek

[71] Redakce: Vývoj měn

[72] Redakce: Investiční aktuality

[74] Redakce: Průzkum - Deregulace nájemného

[77] Redakce: Průzkum - Češi a zdravotní poplatky

[78] Redakce: Akademie

[80] Redakce: Finanční střípky - vesele ze světa financí



Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená