FinExpert.e15.cz

Osobní finance 05/2008

Používáte kartu pouze k placení u obchodníků a výběru v bankomatu? Možnosti malého plastiku jsou větší.

Osobní finance 5/2008 vychází v pondělí 5. května 2008


Klepněte pro větší obrázekJe pozoruhodné, jakým vývojem procházejí samotné peníze jako platidlo. Zatímco v dávné historii bylo vlastnictví velkého množství plíšků z drahých kovů jasným důkazem bohatství, dnes reálné peníze téměř nepotřebujete a bohatství jejich majitele stěží odhadnete. Dokladem vašeho finančního majetku jsou zápisy v různých systémech, které jsou provozovány na vzdálených serverech. Vy je vnímáte jen jako čísla na vašem počítači, jenž slouží jako terminál, pomocí kterého přistupujete ke svým virtuálním penězům. K placení používáte plastikovou kartičku, která je klíčem k vašim penězům, nezabere moc místa a její používání je více než pohodlné. A pokud si chcete sáhnout na reálné peníze, opět využijete platební kartu, aby vám přes bankomat trochu ukrojila z vašeho virtuálního bohatství. Ani já už si popravdě nedokážu život bez plastikové „peněženky“ představit. Stala se běžnou součástí mého života podobně jako další výdobytky technického věku. Stejně, jako běžně zadávám příkazy k úhradě do aplikace internetového bankovnictví či provádím platby přes službu telebanking, tak suverénně používám i platební karty. Člověk dnešní doby se tak dobrovolně vzdává kontroly nad svým finančním majetkem a svěřuje ho do pomyslných elektronických rukou. A přestože nevěřím různým apokalyptickým konstrukcím budoucnosti, kterou věrně modelují autoři vědeckofantastických románů, jedno jim nemůžu upřít. Kdyby někdo vypnul proud, či použil obřího magnetu na vymazání magnetických médií, jsem naprosto bez peněz. Uf, možná přeci jen zajdu k tomu bankomatu.


Co najdete v pátém čísle roku 2008

[3] Jaroslav Bartoš: Editorial

[4] Redakce: Líbí vs. nelíbí

[6] Redakce: Z redakční kuchyně, co vás čeká a nemine

[7] Redakce: Dopisy čtenářů

TÉMA: Platební karty

[10] Michal Havlíček: Co jste dosud nevěděli o platebních kartách

Malá peněženka, v níž můžete mít pár korun i několik miliónů. Praktický kousek plastiku, který využijete na cestách i třeba k placení na internetu. K čemu všemu platební karta slouží, jaké jsou její druhy a jak s ní zacházet?

[13] Pavel Šedý: Jak správně vybrat platební kartu

Klepněte pro větší obrázek

 Banky ke svým platebním kartám nabízejí velké množství doplňkových služeb. Přestože je tento malý kus plastiku vyroben podle normovaných parametrů, jednotlivé parametry platebních karet se velmi liší. Zásadní nastavení platebních karet určuje vydávající finanční instituce. Záměrně neuvádím název banka, protože v dnešní době platební karty vydávají i nebankovní subjekty, např. úvěrové společnosti či záložny.

[16] Helena Kodytková: Jak se zrodily karty

Opravdový boom platebních karet nastal v České republice až počátkem 90. let minulého století. Ve světě však běžně funguji již několik desetiletí.

[18] Anketa: Preferujete při placení hotovost nebo platební kartu? Jak často platíte kartou?

[20] Jiří Zatloukal: Rizika pro vaše platební karty

Bankovní karty jsou velkým lákadlem pro zloděje. Jsou velmi malé, a přitom se na nich může ukrývat velké množství peněz.

[22] Jiří Zatloukal: Mávni a zaplať

Mávnout platební kartou kolem terminálu a mít zaplaceno? Nový způsob placení umožňuje hradit menší částky kartou bez zbytečného zdržení.

[24] Jaroslav Bartoš: Rozhovor s Romanem Kotlánem ze Sdružení pro bankovní karty

Klepněte pro větší obrázek

[25] Redakce: Politikání

[26] Redakce: Novinky na finančních trzích a komentáře redakce

PENÍZE A ŽIVOT

[28] Oldřich Šoba: V nouzi poznáš... asistenční službu

Asistenční služby si většina z nás spojuje především s událostmi, jako jsou havárie či porucha automobilu, ovšem asistenčních služeb lze využít i v jiných krizových situacích.

[32] Jan Hrnčář: A kolik to bude stát, pane advokát?

Často lze zaslechnout hořekování „prostého lidu“ nad tím, že advokát je předražený vydřiduch, který při účtování za své služby nezná bratra. Je tomu skutečně tak?

[34] Martina Pazderová: Naučte děti hospodařit

I finance spojené s dětmi by měly být součástí správně vytvořeného finančního plánu. Děti jsou totiž významnou finanční zátěží, která se zvyšuje úměrně s jejich věkem.

[36] Redakce: Finanční aktuality

[37] Redakce: To nejlepší z FinExpert.cz 

PRÁCE A PODNIKÁNÍ

[40] Roman Müller: Studium jazyků v zahraničí

Klepněte pro větší obrázek

Investice do vzdělání se vždy vyplatí. Studium v zahraničí je sice časově i finančně náročnější než návštěva večerního kurzu v ČR, na druhou stranu dosáhnete díky neustálému kontaktu s cizím jazykem výrazného pokroku. Za měsíc se můžete naučit tolik, co doma za celý rok.

[42] Lukáš Němec: Aplikace eAccount - snadný přístup k dotacím

Ve snaze snížit administrativní náročnost a zefektivnit proces zpracování žádostí o dotace vytvořila agentura CzechInvest internetovou aplikaci eAccount.

[44] Josef Prouza: Cestovní náhrady na služební cestě

Jedete na zajímavé školení, máte schůzku s obchodními partnery mimo své pracoviště, chystáte se na výjezdní zasedání, na němž je předpoklad, že budete pracovat?

[48] Petra Mísařová: Abeceda účetnictví - Zúčtovací vztahy

Pro účty spadající do zúčtovacích vztahů máme vyčleněnou účtovou třídu 3. Jedná se o velmi rozsáhlou a hojně využívanou účtovou třídu.

[51] Redakce: Práce a aktuality

[52] Redakce: Vybíráme z internetu

[53] Redakce: Poradna Osobních financí 

INVESTOVÁNÍ

[56] Oldřich Šoba: Dluhopisy do každého portfolia

Klepněte pro větší obrázek

Stále velmi konzervativní, přesto však rizikovější než nástroje peněžního trhu jsou dluhopisy (tzv. bondy). Neměly by ovšem chybět v žádném diverzifikovaném portfoliu.

[60] Investiční soutěž - Nečekané dědictví přidělalo Hilarovým starosti

V minulých dílech Pěti statečných jsme se seznámili s Petrem Hilarem, mladým mužem, kterého provedeme jeho životem.

[62] Roman Müller: Investice na rozvíjejících se trzích

Láká vás nadprůměrné zhodnocení investice? Výkon portfolia mohou výrazně vylepšit akcie firem z méně vyspělých zemí. Počítejte však, že v porovnání s investicí na vyspělých trzích podstupujete mnohem vyšší riziko ztráty investovaných prostředků.

[64] Marek Janšta: Budoucnost očima finančních profesionálů

V nové rubrice, kterou připravujeme společně s www.fondmarket.cz, dáváme prostor českým manažerům podílových fondů. V pravidelných průzkumech se ptáme na nejrůznější okolnosti ovlivňující investování, zjišťujeme jejich názory na české investory a pro odlehčení ankety nahlížíme i do jejich soukromí.

[66] Redakce: Přehled trhů

[70] Marek Hatlapatka: Akciový trh podpořily finanční titulyl

Až s příchodem druhého kvartálu ukázaly akciové trhy investorům i svoji přívětivější tvář. Tituly, které v úvodu roku utrpěly nejvíce, v posledním měsíci stojí na opačné straně pomyslného žebříčku.

[72] Roman Ptáček: Certifikáty versus fondy

Investiční certifikáty jsou často představovány jako alternativa podílových fondů. Je kolektivní investování opravdu ohroženo investičními certifikáty? Mají se správcové a portfolio manažeři podílových fondů bát o svoji budoucnost?

[75] Redakce: Investiční aktuality

[76] Redakce: Finanční střípky - vesele ze světa financí

[78] Redakce: Akademie

[80] Redakce: Průzkum - kouřit či nekouřit 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená