FinExpert.e15.cz

Osobní finance 01/2009

České dráhy zkomplikovaly slevy. Ušetřete za energie v domácnosti. Změny v legislativě od 2009.

První číslo nového ročníku Osobních financí vychází v pondělí 12. ledna 2009.Klepněte pro větší obrázekNejvýznamnější událostí loňského roku byla bezesporu hypoteční krize ve Spojených státech, která vyústila v globální finanční krizi. Slovo krize bylo skloňováno po celý rok ve všech médiích v mnoha souvislostech a ta, bez ohledu na skutečný stav věci, přisoudila krizi vinu na všem negativním, co byť jen vzdáleně souviselo s ekonomikou. Krize může za to a za ono, kvůli krizi se propouští, kvůli krizi se šetří, kvůli krizi klesají příjmy, kvůli krizi krachují automobilky atd. Prostě krize může za všechno. Celou absurditu fenoménu Krize shrnul jeden můj kolega slovy: „Když chce žena, abych umyl nádobí, dojde na mě Krize.“ Rozhodně nechci zlehčovat dopady finanční krize na kapitálové trhy, ale je třeba rozlišovat mezi finanční krizí a zpomalením hospodářského růstu. Přestože ochlazení investorské důvěry má také vliv na zpomalení ekonomiky, není jistě jeho hlavní příčinou. Ostatně recese je neoddělitelnou součástí hospodářského cyklu, která se pravidelně střídá s obdobím růstu. A popravdě, toho jsme si za poslední roky užívali opravdu hodně. Mediální bublina navíc přispěla k největší chybě mnoha investorů. Ti před strachem z dalšího poklesu a pod tlakem všeobecné paniky prodávali cenné papíry a tím přispěli k ještě strmějšímu propadu kapitálových trhů a připravili se zbytečně o budoucí výnosy. Pevně věřím, že naši čtenáři naopak využili klesajících cen k levnějším nákupům cenných papírů. Přeji vám všem, aby rok 2009 byl finančně přívětivější.

Jaroslav Bartoš, šéfredaktor


Co v lednovém čísle časopisu najdete

[3] Jaroslav Bartoš: Editorial

[3] Redakce: Líbí versus nelíbí

[4] Redakce: Z redakční kuchyně, co vás čeká a nemine

[6] Redakce: Finanční aktualitky

[8] Redakce: Novinky

 

TÉMA: Zimní dovolená

[10] Tomáš Skolek: Vstříc zimnímu adrenalinu s pojistkou v kapse

Žádná pojistka nezmírní bolest při pádu na sjezdovce. Mnohem horší následky vás čekají, pokud opomenete pojištění na zimní dovolenou. V zahraničí vás nepříjemný pád může vyjít i na stovky tisíc korun.

[14] Redakce: Jak správně vybrat a ošetřit lyže

U mnohých z vás se objevily pod stromečkem nové běžkové nebo sjezdové lyže. Nesprávný výběr lyží, příslušenství či špatná technika mazání mohou zimní radovánky znepříjemnit.

[18] Redakce: Největší lyžařská střediska

Klepněte pro větší obrázek

[24] Redakce: Politikání

[25] Redakce: Mobilitky

 

PENÍZE A ŽIVOT

[26] Helena Kodytková: Průzkum Osobních financí - banky vs. poradenské společnosti

Jak jste se mohli dočíst v posledním čísle Osobních fi nancí, v testu fi nančního poradenství zcela propadly banky. Zkusme se podívat na důvody podrobněji.

[28] Redakce: Rozhovor s ředitelem AWD

[30] David Daniel: Rekuperace - zaklínadlo pro vaši peněženku

V bydlení je možné najít nekonečně možností, jak šetřit energie. Hlavním důvodem je relativně dlouhé období neomezeného plýtvání. Období, které právě skončilo.

[33] USF: Manuál nespokojeného klienta

[34] Roman Muller: Reklamace a výměna výrobku

Stále se najdou obchodníci, kteří neradi vyměňují zakoupené zboží nebo vracejí peníze zpět. Reklamace či výměna výrobku tak může být někdy docela nepříjemná. Pokud znáte svá práva, jednání s obchodníkem bude mnohem jednodušší.

[36] Vít Doležálek: Novinky českých drah nepotěší nikoho

Klepněte pro větší obrázek

Od poloviny prosince spolu s novým jízdním řádem platí na tratích ČD i nový tarif. Jednotlivé změny jsme podrobili důkladné analýze a její výsledky přinášíme i s komentářem.

[38] Jiří Zatloukal: Půjčka pouze pro ženy

Uložit peníze na nadprůměrný spořicí účet a zároveň pomoct několika chudým obyvatelům Mexika – to je ve zkratce mikrofinancování. Riziko je přibližně stejné jako v bance, a navíc poskytnete šanci vyhrabat se z nouze konkrétnímu člověku.

[40] David Daniel: Energetický audit domu

Při hledání úspor a úvahách o ekonomickém provozu domácnosti nemusíme hledět jen na „globální“ záležitosti, jako je komplexní izolace domu, řízené větrání s rekuperací tepla nebo změna topného systému. Zajímavé výsledky může přinést sledování běžného provozu.

[44] Redakce: Poradna

 

PRÁCE A PODNIKÁNÍ

[46] Petra Mísařová: Legislativní změny 2009

Začátek ledna je tradičně ve znamení legislativních novinek. Účetní a daňové změny jsou z nich ty nejdůležitější.

[51] Lukáš Bajer: Chcete mít všechno včas hotové?

Čas organizovat nejde. Den má 24 hodin a dost. Co člověk může organizovat, je proces, kterým jeho práce a úkoly prochází od okamžiku, kdy se objeví, až do okamžiku, kdy je označí za „hotové“. To tvrdí David Allen, autor bestselleru Getting thinks done (Mít vše hotovo).

[54] Břetislav Andrlík: Daň z nemovitostí v kostce

Musíte podat přiznání k dani z nemovitostí sami, nebo ve vašem případě stačí počkat, až vám platební výměr zašle finanční úřad? Dobrodružstvím může být také pátrání po novince týkající se této daně – po tzv. místním koeficientu.

[56] Helena Kodytková: Daňový kalendář pro rok 2009

Klepněte pro větší obrázek

Placení daní se bohužel nikdo nevyhneme. Daňový systém je v České republice docela složitý a pro laika není jednoduché se v daňových povinnostech zorientovat. Alespoň pro mírné zjednodušení přinášíme daňový kalendář na tento rok, s jehož pomocí na žádný důležitý termín nezapomenete.

[60] Iveta Chadimová: eByznys nespokojených zákazníků

Snižující se marže, problémy s cash-flow, pokles efektivity reklamy na internetu, důsledky finanční krize – zejména těmto překážkám čelí menší e-shopy na tuzemském trhu. Stanislav Marko se i přesto rozhodl pustit do podnikání právě v tomto oboru. Jeho HamiPapi nabízí na internetu potraviny, drogerii a další rychloobrátkové zboží. Finalistovi pražského kola soutěže Živnostník roku 2008 se tato strategie prozatím vyplácí.

[63] Redakce: Paragrafy on-line

 

INVESTOVÁNÍ

[64] Redakce: Investiční aktuality

[66] David Waliczek: Investicemi rychleji k finanční nezávislosti

Investice jsou hlavním motorem pohánějícím váš finanční plán k úspěchu. Investování vás donese k vašim cílům, investice z vás udělají rentiéra.

[68] Roman Muller: Investice do diamantů

Klepněte pro větší obrázek

Chcete vydělat navzdory finanční krizi? Investujte do diamantů. Tento vzácný nerost je odjakživa symbolem bohatství a zároveň nabízí zajímavé zhodnocení i v krizích, které svět v určitých cyklech postihuje. V posledních letech jsou také diamanty stále častěji využívány k dlouhodobému a diskrétnímu uložení peněz.

[70] Marek Hatlapatka: Ztráty a pády investičních bank

Uplynulý rok se zařadí k těm vůbec nejhorším v historii fi nančních trhů. Tržní kapitalizace světových burz činila na počátku minulého roku 60,8 bilionu amerických dolarů, ke konci stejného roku už jen 30,9 bilionu dolarů, tedy přibližně polovinu.

[72] David Urbánek: Nemovitostní fondy zavírají dveře

Nemovitostní fondy vykazují za uplynulý rok slušné výsledky. Problém je, že se začínají uzavírat, čímž je zcela zastavena likvidita. Výhledově se do výkonnosti promítne i pokles cen nemovitostí.

[75] Redakce: Podílové fondy

[76] Redakce: Přehled trhů

[77] Redakce: Luštěte a vyhrajte

[80] Redakce: Finanční střípky - vesele ze světa financí 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená