FinExpert.e15.cz

Osobní finance 01/2008

První číslo roku 2008 přináší nový design, inovovaný obsah a investiční soutěž. Novinek však bude přibývat.

Osobní finance 01/2008 vychází v pondělí 14. ledna 2008


Klepněte pro větší obrázekPočátek každého roku je ve znamení legislativních změn, které více či méně ovlivňují život každého z nás. Drobných změn je tolik, že je zpravidla ani nezpozorujeme, protože nijak významně nezasahují do našich běžných životů. Těch letošních si však nelze nevšimnout, a to proto, že nejsou zrovna drobné. Schválený reformní balíček, jak je nepřesně označován Zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů, zasáhne peněženku každého z nás, ať už pozitivně či negativně. Nejvíce pak navýšení snížené sazby DPH na 9 %, které se promítne do cen významného množství zboží a služeb. Připočteme-li k tomu trvalý růst cen energií, není důvod k radosti. S rodinnými příjmy též zamávají úpravy v systému státní sociální podpory a zpoplatnění lékařského ošetření a předpisů na léky. Obavy o naše finance zastínily tak dlouho očekávané uvolnění hranic a vstup České republiky do Shengenského prostoru. Je to jeden z největších milníků naší malé země v její novodobé historii. A s počátkem roku 2008 je na místě novoroční přání. S ohledem na již uvedené mě napadá jediné: Kéž vládní „balíček“ zaznamená úspěch a změny, které přináší, ať nás zasáhnou co nejméně negativně.

 


 

Co najdete v prvním čísle roku 2008

[7] Dopisy čtenářů

[7] Líbí& nelíbí/ redakce

TÉMA: Změny 2008

[10] Petra Mísařová: Státní útok na vaše peněženky

Tento stručný přehled se vztahuje k dani z příjmů fyzických osob a měl by vás upozornit, a to i na praktických příkladech, na změny, které v této oblasti počínaje rokem 2008 nastaly.

[13] Taťána Janečková Veličková: Daň z příjmů právnických osob

Zaměříme se především na změny, které od 1. ledna 2008 postihly právnické osoby a dále na problematiku, která s podnikatelskou činností těchto subjektů úzce souvisí. Velké množství uvedených změn se týká i fyzických osob podnikatelů.

[15] Petra Mísařová: Daň z nemovitostí, převodové daně a ekologické daně

Článek se věnuje změnám, které nastaly od 1. ledna 2008 v oblasti dani z nemovitostí, dani dědické, dani darovací a dani z převodu z nemovitosti. Dále se článek věnuje nově zavedeným ekologickým daním.

[16] Josef Kotkolík: Sociální politika v rukou současné vlády

Klepněte pro větší obrázek

Již dříve bylo zřejmé, že éra sociálního státu tak jak tomu bylo za minulé vlády končí. Koncepce, kterou předkládá ta současná jde cestou škrtů, regulací a zpřísnění. To vše by lidem měly nahradit daňové úlevy a vyšší příjmy.

[19] Josef Kotkolík: Zdravotnictví natáhlo ruku

Rok 2008 je pro české občany a zdravotnictví samotné poměrně velkým milníkem. Každý z nás na vlastní kůži pocítí, že ošetření například u zubaře bude v lepším případě „jen bolestivou“ zkušeností pro vaši pěněženku.

[21] Oldřich Šoba: Rok 2008 ve znamení zdražování

Rok 2008 se pravděpodobně zapíše do mysli velkého počtu lidí jako rok plný novinek, a to i nepříjemných novinek, jako je zdražování. Co vše zdražilo a ještě asi podraží, o tom pojednává tento článek.

[24] Jiří Zatloukal: Schengen – otevírá se Evropa

O Vánocích minulého roku vstoupila Česká republika spolu s dalšími osmi státy do schengenského prostoru. Hlavní změnou pro všechny občany ČR je to, že do 24 zemí Evropské unie můžeme nyní vyjet bez pasových kontrol. Byl tak učiněn další krok k pomyslnému sjednocování Evropy.

[27] Rozhovor s Janem Procházkou ze společnosti Cyrrus

[28] Novinky na finančních trzích a názory redakce

Klepněte pro větší obrázek

PENÍZE A ŽIVOT

[30] Petr Hora, Petr Hrubý, Pavel Matoušek: Není zprostředkovatel jako poradce

Připadá nám důležité zvýšit povědomí veřejnosti o fungování a zajímavostech finančního poradenství tak, ať se můžete vždy rozhodnout v nejlepším zájmu vašich osobních financí. Proto vám počínaje tímto číslem přinášíme tento nepravidelný seriál věnovaný právě tomuto tématu.

[32] Adam Gazda: Využijte služeb finančního poradce (nebo se jím staňte)

Chtěli byste uzavřít některé z pojištění nebo změnit jeho parametry? Chystáte se postavit rodinný dům a nevíte, jestli využít hypotéky nebo stavebního spoření? Máte nevyužité finanční prostředky na vašem účtu? Pak oslovte finančního poradce.

[34] Jaroslav Bartoš: ZFP Akademie – parodie na finanční poradenství

Klepněte pro větší obrázek

Ještě nemáte finančního poradce? Nebo o něm přemýšlíte? Spolupracovat s finančním poradcem je určitě krok správným směrem, ale …

[37] Martina Pazderová: Profil banky - Hypotéky pod střechou skupiny Wüstenrot

Nejmladší ze čtyř samostatných společností, které patří do finanční skupiny Wüstenrot, oslavila v prosinci pětileté výročí své existence. Jak již název napovídá, specializuje se především na financování bydlení.

[40] To nejlepší z Finexpert.cz

PRÁCE A PODNIKÁNÍ

[42] Jaroslav Bartoš: Multilevel marketing může být cestou k úspěchu ale ...

Multilevel marketing (MLM) má velmi mnoho příznivců a snad ješte více odpůrců. MLM je však pouze prostredkem k provozování obchodu a sám o sobě není ani dobrý ani špatný,má své klady i zápory.

[45] Jan Ostřížek: Peníze z Evropy

V dnešním díle našeho seriálu se budeme zabývat pouze jedním operačním programem (OP), který byl, společně s jinými programy, podepsán v Praze 10. prosince 2007 za účasti zástupců Evropské komise a příslušných ministerstev. Jedná se o program Operační program Podnikání a inovace.  

[47] Libor Lněnička: Jak správně naplánovat projekt

Naplánovat projekt je prvním a nejsložitějším krokem k jeho realizaci. Následující článek si klade za cíl seznámit vás a všechny potenciální žadatele o dotace s procesem plánování projektu.

[49] Petra Mísařová: Seriál - abeceda účetnictví v praxi

Tento díl zaměříme na účtovou skupinu 0 – Dlouhodobý majetek z praktického hlediska čili přístup na konkrétních příkladech. Do dlouhodobého majetku třídy 0 patří dlouhodobý nehmotný majetek, dlouhodobý hmotný majetek a finanční majetek.

[52] Martina Pezderová: Nic není zadarmo, ani silnice

Opět je tu počátek nového roku a mnohé z nás již straší rychle se blížící daňové povinnosti. Jednou z prvních je podání daňového přiznání k dani silniční k poslednímu dni měsíce ledna. Času tedy již není mnoho.

[54] Poradna Osobních financí

INVESTOVÁNÍ

[58] Čtenářská investiční hra o zájezd do New Yorku

Klepněte pro větší obrázek

Podívat se na do New Yorku a ještě tam navštívit nejznámější burzu na světě? Právě tohle vám nabízí naše investiční hra, která bude vyhodnocena na konci letošního kalendářního roku. Pusťte se do prvního kola!

[60] Investiční hra - první kolo: Calvera opět na scéně

Když před mnoha lety zloduch Calvera přepadával chudé vesnice, nebyl Petr Hilar ještě na světě. Ale jeho předek, chudý rolník Pedro Hilario spolu s dalšími hledal pomoc a našel tehdy sedm dobrodruhů ochotných bránit jejich skromné majetky.

[61] Jiří Zatloukal: Investice do mincí

Investice do zlatých či stříbrných pamětních mincí se mezi investory těší stále větší popularitě. Kromě toho, že tento druh investice často poskytuje vyšší zisky než tradiční investování do fondů či akcií, velmi dobře samotné investiční portfolio doplňuje a diverzifikuje.

[65] budoucnost finančních trhů očima profesionálů

V nové rubrice, kterou připravujeme společně se serverem www.fondmarket.cz, chceme dát větší prostor českým manažerům podílových fondů. V pravidelných průzkumech se jich budeme ptát na nejrůznější okolnosti ovlivňující investování. Budeme chtít znát jejich názory na české investory a v té odlehčené části ankety nahlédneme i do jejich soukromí.

[66] Aleš Vocílka: Jste dokonale racionální investor?

Každý investor by měl znát svůj osobnostní profil, aby pochopil, v čem jsou jeho obvyklé reakce na tržní podněty jiné než reakce průměru trhu. Dokáže se pak lépe rozhodovat.

[68] Ohlédnutí za děním na finančních trzích

[76] Akademie: Jak vytvářet finanční plán

Jednou z novinek Osobních financí je sekce zaměřená na vzdělávání v osobních financích a vše tím spojené. Akademie je navázána na stejnou sekci na finančním serveru FinExpert.cz. Kromě vzdělávacích článků, které se do jisté míry překrývají, najdete v akademii i další materiály, které vám ve vašem samostudiu pomohou. 

SERVIS

[80] Finanční střípky - vesele ze světa financíDalší článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená