FinExpert.e15.cz

Osobní bankrot: cesta ven z pekla s utaženým opaskem

Z oficiálních údajů registru o insolventních osobách vyplývá, že 15 % všech bankrotů ve dvanáctiměsíčním období do 31. března 2004 se týkalo mladých lidí do 30 let. Je to skoro dvojnásobný podíl této skupiny obyvatel na celkových osobních bankrotech, než v předcházejících dvou letech.

Výrazně více než dříve krachují ženy. Sice jich na celkovém počtu ohlášených bankrotů nebylo více než 37 procent, ale vývoj vyznačuje zřetelnou tendenci vyrovnat se mužům. V letech 2003 až 2004 počet bankrotů žen vzrostl o 45 % ve srovnání s roky 2001 až 2002. Z analytické zprávy vyplývá, že ženy také nejčastěji posílají do bankrotu samy sebe.

Právě obě skupiny obyvatel, mladí a ženy, popohnaly bankroty v Anglii a Walesu ve sledovaném období k rekordním počtům. Loni to byl 46 651 člověk, o třetinu více než v roce 2003 a výrazně více, než předcházející rekord 36 794 z krizového roku 1992. Za první čtvrtletí tohoto roku zkrachovalo 10 tisíc lidí. To je největší počet za čtvrtletí za posledních 40 let.

Nejohroženější skupinou jsou ženy

Nejpravděpodobnějším bankrotářem je žena do 30 let, která ještě nikdy dříve nepodnikala. Způsobuje to snadný přístup k úvěrům a také mylná představa mladých, že vyhlášení bankrotu je nejjednodušší způsob řešení předlužení. To ale není docela pravda.

Bankrot znamená přísnou askezi

Po bankrotu je člověk až na šest let "poznamenán" nulovou úvěrovou bonitou, nemá šanci získat například hypotéku a mnozí několik let ani nedostanou platební kartu. Výběr povolání se může mladému bankrotáři na nějakou dobu zúžit, například o práci ve státní službě. Kromě toho podstatná část jeho výdělku padne na splácení závazků. Je-li takovému člověku něco přes dvacet a stojí na začátku svého samostatného života, může to pro něj být velmi nesnadné období.

Překvapující byla ovšem také výše úvěrů na studia. Sociologové dodávají, že jednou z příčin je změna společenského názoru na život na dluh. Vysoké zadlužení je více tolerováno.

Pozitivním poznatkem z průzkumu PwC je, že mnohem méně krachují živnostníci a podnikatelé. Jejich podíl na celkovém počtu bankrotů klesl z 58 % v roce 1996 na 27 procent loni. Zato počet zkrachovalých zaměstnanců a nezaměstnaných za stejné období narostl o 288 procent.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená