FinExpert.e15.cz

OSN: V Česku se prý žije dobře

Česko patří mezi 30. nejlepších zemí k životu, vyplývá to z hodnocení OSN. Nejlépe se žije ve Skandinávii.
OSN: V Česku se prý žije dobře

Česko patří mezi 30. nejlepších zemí k životu, jak vyplývá z hodnocení OSN za rok 2013 v publikaci „Human Development Index 2013“. Nejlépe se žije ve Skandinávii. 

OSN pravidelně sestavuje žebříček zemí s nejlepšími podmínkami k životu. Human Development index hodnotí země nejenom dle ekonomické situace, ale rovněž dle střední délky života, vzdělání, životní úrovně, bezpečnosti nebo životnícho podmínek dětí. Přední místa patří bohatým zemím, kde mají občané k dispozici kvalitní zdravotnictví, školství a veřejné služby.

  • Česku patří v žebříčku za rok 2013 pěkné 28. místo, celkem bylo hodnoceno 186 zemí světa. Např. Řecko, Kypr, Portugalsko nebo Katar a Seychely mají horší hodnocení.
  • Desítku zemí s nejvyšší kvalitou života jsou: Norsko, Austrálie, USA, Nizozemí, Německo, Nový Zéland, Irsko, Švédsko, Švýcarsko a Japonsko. 
  • Z členských zemí OECD, které hraji v žebříčku prim, má nejhorší hodnocení Turecko (90. místo) a Mexiko (61. místo). Z členských zemí EU má nejhorší hodnocení Bulharsko (57. místo) a Rumunsko (56. místo).
  • V zemích na předních místech v žebříčku žijí občané v průměru déle až o desítky let než občané v zemích na posledních místech žebříčku. Mají více času na vlastní seberealizaci a koníčky.

Kdo si nejvíce polepšil?

V přiložené tabulce máme uvedeno prvních 30 zemí s nejvyšší kvalitou života. Hned 20 zemí je přitom z Evropy. Především sociální podmínky jsou v mnoha evropských zemích na vysoké úrovni. Zaměstnanci mají dostatek volného času, mohou tak skloubit kariéru a pracovní napětí a péči o rodinu. Evropané tak i nejvíce cestují.

Oproti poslednímu hodnocení za rok 2011 si ze zemí v první třicítce nejvíce polepšily tyto země: Barbados (o 9 míst), Singapur (o 7 míst), Seychely (o 6 míst), Malta (o 4 místa) a Korea (o 3 místa).

Nejvíce si ze zemí v první třicítce pohoršilo Lichtenštějnsko (o 16 míst), Spojené Arabské Emiráty (o 12 míst) a Kanada (o 5 míst). 

Proč Norsko a Austrálie?

Stejně jako v hodnocení v roce 2011 patří první dvě místa Norsku a Austrálii. Obě země vykazují výborné ekonomické výsledky, kladou důraz na osobní a ekonomickou svobodu, podporují high-tech obory a ochrana životního prostředí je pro ně důležitá. 

  • Norsko je hospodářsky velmi vyspělá země s jedním z nejvyšších HDP na jednoho obyvatele na světě. Norsko je stabilní, ekonomicky prosperující země s nízkou inflací, nezaměstnaností a vzdělaným obyvatelstvem. Norská infrastruktura je na špičkové úrovni a je inspirací pro mnoho zemí světa, je rozvíjena citlivě s ohledem na životní prostředí, které je v Norsku pečlivě hlídáno. Všechny prestižní agentury hodnotí Norsko jako jednu z nejbezpečnějších zemí pro případné investování. Podmínky k podnikání jsou v Norsku výborné.
  • Austrálie patří v současné době mezi nejvyspělejší země světa, ekonomika je dlouhodobě nadprůměrná a hospodářské prostředí stabilní. K tomuto růstu napomáhá především kvalifikovaná vícenárodní pracovní síla, levná elektrická energie, nízké provozní náklady, fungující infrastruktura a výhodná poloha země. Dalším významným pozitivem je dobrá surovinová základna a především optimistická nálada v zemi, kde nic pro nikoho není problém. Z těchto důvodů proudí do země značné zahraniční investice. Služby jsou v Austrálii na velmi vysoké úrovni a tvoří přes 70 % HDP. 

Index lidského rozvoje v roce 2013, prvních 30 zemí 

Pořadízeměpořadízemě
1.Norsko16.Izrael
2.Austrálie17.Belgie
3.USA18.Rakousko
4.Nizozemí19.Singapur
5.Německo20.Francie
6.Nový Zéland21.Finsko
7.Irsko22.Slovinsko
8.Švédsko23.Španělsko
9.Švýcarsko24.Lichtenštějnsko
10.Japonsko25.Itálie
11.Kanada26.Lucembursko
12.Korea27.Velká Británie
13.Hongkong28.Česko
14.Island29.Řecko
15.Dánsko30.Brunej
Zdroj: OSN: „Human Development Index 2013“
Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

jak pravil již před lety M. Zeman ,, vstup do EU při...
Pavel
20. 5. 2018, 00:32
Samozřejmě. Tohle se bude mediálně opakovat ještě ně...
Terix
22. 3. 2013, 23:53

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená