„Cold calling" je ve světě zavedený název pro nevyžádané telefonické hovory, kdy vám někdo, koho neznáte, nabízí prodej nebo nákup cenných papírů, deviz, derivátů, komodit nebo jiné podobné investice nebo nabízí možnost zajistit obchodování s těmito hodnotami.
V České republice může obchodování s cennými papíry nabízet pouze osoba s licencí Komise pro cenné papíry. Firmy provádějící „cold calling“ často žádné povolení nemají.
Seriózní neotravuje
Nemusí tomu však tak být vždy. V případě, že taková firma povolení má, nejde o nezákonnou aktivitu. Tato firma je však povinna vůči svým zákazníkům a to i potenciálním, které (telefonicky) oslovuje, vždy jednat s odbornou péčí, tj. poskytnout potřebné informace a doporučit mu investici vhodnou vzhledem k jeho znalostem, vztahu k riziku (které však při investování existuje vždy), době na kterou chce investovat a jeho finanční situaci.
Firmy kontaktující zákazníky po telefonu touto formou v řadě případů nabízejí vysoce rizikové investice, jako jsou např. akcie malých a vysoce rizikových společností, deriváty a netradiční finanční produkty, které jsou nadprůměrně rizikové. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti.
Jen hlupák by neodmítl
Firmy přitom také často používají nátlakové metody a jiné postupy, které mají zákazníka přesvědčit o výhodnosti investice. Jsou to metody typu „… je to jedinečná a poslední šance, trh jde vzhůru …“, „… udělejte to rozhodnutí právě teď, později byste toho litoval …“, „… je to zaručená investice, riziko si nastavíte přesně jak chcete, je řízeno nejmodernějšími matematickými metodami …“, „… jenom hlupák by odmítl …“ a podobné.
Seriózní licencovaná firma se snaží zajistit si se zákazníkem dlouhodobou spolupráci. Neodmítne odpovědět na otázky, zašle písemnou dokumentaci (smluvní podmínky, vzorové smlouvy) a nechá čas na rozmyšlenou. Vždy musí dodržovat „cool-out period“, tzn. musí nechat oslovenému investoru několik dní na finální potvrzení záměru investovat a je-li smlouva s obchodníkem uzavřena mimo provozovnu obchodníka (třeba i po internetu), má zákazník tuto dobu na zrušení smlouvy bez udání důvodu.
Neseriózní firma naopak často odmítá odpovídat na podrobné otázky, neposkytuje písemnou dokumentaci, „tlačí“ na uzavření obchodu a chce peníze rychle.
Investovat pouze na základě telefonického rozhovoru, zvláště nevyžádaného (cold calling), je velmi rizikové a Komise pro cenné papíry jej proto nedoporučuje.
Zdroj: TZ Komise pro cenné papíry