FinExpert.e15.cz

Ošetřovné v roce 2014

Na ošetřovné máte nárok, pokud jste zaměstnancem a musíte z důvodu nemoci pečovat o člena vaší domácnosti.
Ošetřovné v roce 2014

Pokud musíte zůstat doma a starat se o své dítě nebo jiného člena domácnosti, pak je dobré zajímat se o to, zda budete mít nárok na finanční výpomoc od státu. Jak je to s ošetřovným?

Kdo má nárok na ošetřovné

Na ošetřovné máte nárok, pokud jste zaměstnancem a musíte z důvodu nemoci pečovat o člena vaší domácnosti. Ať už je jím dítě nebo babička. Ošetřovné dostanete i v případě, že je vaše dítě (mladší 10 let) zdravé, ale školské zařízení, které navštěvuje je z nějakého důvodu zavřené – v případě povodní, uhelných prázdnin, karantény, atd. Na ošetřovné na dítě mladší 10 let máte nárok téměř vždy. U dítěte staršího 10 let je to pouze v případě, že o nutnosti ošetřovného rozhodne ošetřující lékař.

Na ošetřovné nebudete mít nárok, pokud s vámi v domácnosti žije osoba, která je na mateřské či rodičovské dovolené a pobírá tak peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek. Změna situace nastane však tehdy, pokud se tato osoba nemůže o nemocného starat, například pokud sama onemocněla, porodila, utrpěla úraz, je v karanténě. Péče o nemocného tak padá na vaši hlavu.

Jelikož ošetřovné patří mezi dávky vyplácené z nemocenského pojištění, nebudou na něj mít nárok podnikatelé či živnostníci. Nárok nemají ani zaměstnanci, pracující např. na základě dohody o provedení práce s měsíční odměnou do 10 tisíc korun. V tomto případě zaměstnanec nezakládá účast na nemocenském pojištění. 

Od kdy máte nárok na ošetřovné a na jak dlouho

Ošetřovné dostanete již od prvního kalendářního dne potřeby ošetřování a je nejdéle 9 kalendářních dní, včetně sobot, nedělí a státních svátků. Rodiče se mohou během ošetřování jednou vystřídat. Osamělí zaměstnanci mohou čerpat dávku až 16 kalendářních dnů, pokud se starají o dítě mladší 16 let, které ještě nedokončilo povinnou školní docházku. Změna diagnózy lékařem nemá vliv na délku trvání ošetřovného.                 

Výše ošetřovného činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Redukční hranice pro rok 2014 jsou 865 Kč, 1 298 Kč a 2 595 Kč. Výpočet v jednotlivých redukčních pásmech je v roce 2014 shodný jako v roce 2013. 

Kdo vyplácí ošetřovné

Vyplácení ošetřovného má na starost okresní správa sociálního zabezpečení. Ošetřovné vám bude vyplaceno nejpozději do jednoho měsíce po obdržení podkladů ke zpracování výplaty. Peníze dostanete buď převodem na účet, nebo složenkou.

Jak žádat o ošetřovné

Je to stejné jako v případě nemocenské. Lékař vám vyplní tiskopis a potvrdí, že vaše dítě je nemocné a musíte o něj pečovat. Vy půjdete nejspíše za svou mzdovou účetní a tiskopis jí předáte. Ta pak předá potřebné papíry na OSSZ v místě vašeho bydliště. Po ukončení nemoci dítěte musíte opět přinést papír od lékaře o ukončení potřeby ošetřování. 

Praktický příklad číslo 1

Procházkovi jsou fungující rodina a mají pětiletou dceru, která dostane chřipku. Paní Procházková pracuje jako prodavačka. Nyní ale zůstane s dcerou doma. Ošetřování dcery trvá 14 kalendářních dní. Paní Procházková však dostane ošetřovné pouze za 9 dní, kdy pečuje o své dítě.

Praktický příklad číslo 2

Sousedka a přítelkyně Procházkových, paní Součková je samoživitelka a má 13letého syna. Ten dostal chřipku od malé Procházkové, když ji hlídal. Jelikož je paní Součková na svého syna sama a je řádně zaměstnána, má nárok na ošetřovné na syna v době trvání 16 dní. 

Praktický příklad číslo 3

Škroupovi mají čtyřletou dceru Alenu a čekají druhé dítě. Školka, kterou Alena navštěvuje je zavřena z důvodu chřipkové epidemie. Jelikož je paní Škroupová na rizikovém těhotenství a musí ležet, je nutné, aby s dcerou zůstal doma pan Škroupa. V tomto případě má nárok na ošetřovné, i když je jeho manželka doma. 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená