FinExpert.e15.cz

Orkán Kyrill: máme se bát horšího?

Lednový orkán Kyrill byl pro ČR zásadní, ale z celoevropského pohledu šlo o jen středně velkou živelní pohromu.
Orkán Kyrill: máme se bát horšího?

Ikdyž nejde o zásadně ničící přírodní katastrofu, přesto rozsah škod, které Kyrill způsobil, nutí k zamyšlení, zda se jednalo pouze o ojedinělou událost, nebo o náznak dlouhodobějšího trendu, k němuž by při oceňování rizika musely přihlédnout i pojišťovny. Orkán Kyrill způsobil v České republice podle odhadů pojišťoven bezmála 80 tisíc pojistných událostí v objemu téměř 2,25 miliardy korun, a stal se tak nejhorší větrnou živelní událostí české pojišťovací historie.

Škody jdou do miliard

Všechny pojišťovny hlásily škody s vysokými čísly. „Jen ČSOB Pojišťovna vyřídila téměř 2 000 pojistných událostí, což v případě větrných škod bylo jednoznačně nejvíc v její historii,“ uvedl Jaroslav Král z ČSOB Pojišťovny pro FinExpert.cz. „Nepředpokládáme ale, že by to mohlo mít nějaký vliv na výši sazeb pojištění staveb či domácností,“ dodal Král. Tři měsíce po řádění orkánu Kyrill v České republice registrovala UNIQA pojišťovna na 1 430 škod svých klientů a celkové škody odhaduje na 70 milionů korun. A jen čtrnáct dnů po ničivém orkánu Kyrill evidovala Česká pojišťovna přes 31 tisíc pojistných událostí za více než půl miliardy korun.

Vítr byl ojediněle rychlý

Rychlost větru dosáhla při orkánu Kyrill extrémních hodnot, absolutně nejvyšší náraz – 57,8 m/s (208 km/h) – byl naměřen 19. ledna na Labské boudě. Jiří Hostýnek z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) tvrdí, že jde pravděpodobně o nejvyšší rychlost zjištěnou v Čechách od doby instrumentálních měření. V celé Evropě je objem pojištěných škod způsobených Kyrillem odhadován dokonce na minimálně 3,5 miliardy eur, tato částka nicméně řadí Kyrill „až“ na páté místo historických tabulek, rozsahem škod byly podstatně větší například zimní bouře Daria z roku 1990 či Lothar z roku 1999. Velké zimní bouře, podmíněné cyklonálním prouděním nad Atlantikem, postihují především západní Evropu, zatímco při jejich postupu dále na východ jejich síla zpravidla slábne.

I proto je v Čechách celkový rozsah škod způsobených vichřicemi relativně malý – podle statistik ČSOB Pojišťovny se vichřice podílejí jen zhruba 9 procenty na všech likvidovaných katastrofických živelních pojistných událostech. To ostře kontrastuje se situací v západní Evropě i celém světě, především pak v USA a Japonsku, kde škody z vichřic (hurikánů, tajfunů, tornád apod.) dosahují obrovských rozměrů a hurikán Katrina, který na konci srpna 2005 postihl jih USA, se stal z pohledu pojišťovnictví největší přírodní katastrofou všech dob. Podíl škod z vichřic na celkových katastrofických živelních pojištěných škodách činí podle údajů zajišťovny Munich Re celosvětově 42 procent.

TOP 5 zimních bouří s největším rozsahem škod

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Zajišťovna Munich Re

Počet bouří mírně stoupá, normy se musejí přizpůsobit

Ze statistik zimních větrných bouří v České republice od 60. let minulého století ovšem vyplývá, že jejich frekvence a intenzita v posledních letech mírně narůstá. To je dobře patrné i v případě tornád, kterých bylo v současné dekádě pozorováno mnohem víc než v 90. letech. V České republice proto vznikla nová mapa větrných oblastí, jejímž autorem je právě ČHMÚ. V souladu s evropskou legislativou začala platit i norma ČSN EN 1991-1-4, která je určena pro stanovení charakteristických hodnot zatížení pozemních konstrukcí větrem. Větrná mapa spolu s novou legislativou by měla mít pozitivní vliv na snížení rizika z vichřic přijímaného do pojištění zvláště u průmyslových staveb, protože stavebníci budou muset přihlížet k zatížení pozemních konstrukcí větrem.

Cena by stoupnout neměla, ale to záleží na zajišťovnách

Podle odborníků na pojištění by větrné mapy v budoucnu neměly být využívány k segmentaci sazeb pojištění staveb podle míry větrného rizika, jak se to dělá například při oceňování rizika ze záplav a povodní na základě povodňových map. V případě rizika poškození stavby vichřicí hrají totiž roli i další faktory, jako jsou například konkrétní umístění dané nemovitosti (v rovině, v hlubokém údolí nebo naopak na vyvýšenině), zda se jedná o samostatně stojící nemovitost, nebo nemovitost v husté a vysoké okolní zástavbě, popřípadě typ stavby (s rovnou či šikmou střechou apod.).

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: orkan
BlackRider
16. 8. 2007, 16:20
orkan
ladinek
16. 8. 2007, 13:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená