Zvažujete odchod do starobního důchodu? Výši vašeho budoucího starobního důchodu, se snadno dozvíte díky nové službě České správy sociálního zabezpečení. Online důchodová kalkulačka automaticky „načte“ údaje evidované v ČSSZ na tzv. důchodovém kontě. Na ePortálu ČSSZ ji najdete pod službou „Informativní výpočet starobního důchodu“, je přístupná všem vlastníkům datových schránek.
O přepočet důchodu můžete požádat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) po každých 360 odpracovaných dnech.
„Informativní výpočet je možné provést pouze u starobních důchodů nebo předčasných starobních důchodů. Právě klientům, kteří během pěti let dosáhnou důchodového věku, nebo těm, kdo uvažují o blízkém odchodu do důchodu, je online důchodová kalkulačka určena,“ uvedl ústřední ředitel ČSSZ Jiří Biskup a upřesnil: „Kalkulačka si sama dosadí evidované doby pojištění či náhradní doby pojištění uložené v databázích ČSSZ a také vyměřovací základy (příjmy) od roku 1986. Umožní také klientovi doplnit si chybějící nebo předpokládané doby výdělečné činnosti a výdělky, které budoucí důchodce očekává. Dále si může vložit náhradní doby pojištění, např. studium na středních nebo vysokých školách, vojenskou službu či dobu péče o dítě do 4 let věku, které se běžně prokazují až při samotném podání žádosti o důchod na okresní správě sociálního zabezpečení.“
Ten, kdo nemá zřízenou datovou schránku, může nadále využívat tuto důchodovou kalkulačku na webu ČSSZ s tím rozdílem, že si do ní ručně přepíše údaje z přehledu dob důchodového pojištění nebo informativního osobního listu důchodového pojištění. Oba dva nástroje pro získání informace o orientační výši starobního důchodu mají stejný algoritmus výpočtu. I na „webové“ kalkulačce je možné provedení výpočtu do budoucna v horizontu pěti let.
Kalkulačky neumožňují provést informativní výpočet u „zvláštních“ starobních důchodů jako je např. tzv. hornický důchod, nelze takto vypočítat ani výši jiných druhů důchodů – invalidních či pozůstalostních.