FinExpert.e15.cz

Oracle nepotěšil

Bilance za minulý týden pro americké akciové trhy vyznívá mírně negativně.

Žádný z hlavních indexů sice nerostl, nicméně maximální ztráta činila přijatelných 0,3 %. Nasdaq Composite končil na 1855,03 bodech, Dow Jones index na 9471,55 bodech a širší S&P 500 na hodnotě 1018,63 bodu.

Vstup do nového týdne přitom začal optimisticky, když pondělním nákupním pokynům pomohla zvýšená doporučení od brokerů. Jmenovitě na IBM, Oracle či na akcie dodavatelů zařízení pro polovodičový sektor.

Nokia a polovodiče
Další dva dny byly ovšem pod nadvládou medvědů. K vybírání zisků přispěly horší než očekávané informace z firemní sféry, ale také nechuť investorů otevírat nové pozice s blížícím se 11. zářím. Z firem zklamala finská Nokia a polovodičové firmy (Texas Instruments a Xilinx). Pokles akcií Nokie způsobila zpráva, že ani na probíhající 3.Q se nečeká výrazné zlepšení; v meziročním srovnání má být růst prodejů mobilních telefonů v lepším případě na nule. 

U polovodičů pak obě zmíněné firmy „pouze“ potvrdily dřívější odhady, přičemž trh čekal jejich zvýšení. A trest byl opravdu krutý: ve středu klesl Filadelfský polovodičový index o více než 5 %.

Nižší obrat
V závěru týdne (čtvrtek a pátek) se nálada otočila a indexy smazávaly předešlé ztráty. Přitom přicházející zprávy nebyly jednoznačně pozitivní. Nepotěšily informace z ekonomiky, ani očekávané reportování společnosti Oracle.

Světová softwarová dvojka totiž za fiskální 1.Q (končící v srpnu) oznámila horší než očekávaný obrat (2,07 mld. USD, meziroční růst o 2,1 %) a také nižší příjmy z nových softwarových licencí (525 mil. USD, meziroční pokles o 6,8 %). Ještě v červnu ale Oracle uváděl růst u celkového obratu o 4 až 7 % a u příjmů z nových licencí růst o 2 až 12 %. 

Dopad finančních výsledků Oraclu byl však omezený, částečně vykompenzován i zprávou Microsoftu, že dividenda pro fiskální rok 2004 se má zvýšit na 16 centů ze současných 8 centů. Při ceně akcie 28 USD se jedná o dividendový výnos cca 0,6 %. Dobré ale připomenout, že pár týdnů zpátky se spekulovalo o mimořádné dividendě (cca 1 USD na akcii), která se tak zatím nekoná. Z tohoto pohledu jde spíše o zklamání.

Zasedání Fedu
Tento týden bude velmi nabitý. Kromě spršky ekonomických zpráv se trh bude zajímat o úterní zasedání Fedu. Všeobecně se očekává, že ke změně úrokových sazeb nedojde. Reportovat bude i několik společností, z technologických firem např. Palm či bývalý miláček investorů RedHat.

Doma: Erste nad 2900
Oddechový čas si vybrala česká burza, když za minulý týden index PX 50 ztratil 1,5 % a nenavázal tím na předcházející úspěšné týdny. Vybírání zisků bylo vidět zejména u Komerční banky, která během týdne přišla o 5,2 % a v pátek končila na ceně 2475 Kč za akcii. Naopak se dařilo Erste Bank, když úspěšně atakovala hranici 2900 Kč za akcii.  

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená