FinExpert.e15.cz

Optimismus zaměstnavatelů v náborech je mírný

Čeští zaměstnavatelé předpovídají slabší výhled pro uchazeče o práci v druhém čtvrtletí 2009.

V rámci projektu Manpower Index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2009 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 751 zaměstnavatelů v ČR položena stejná otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti ve druhém čtvrtletí 2009 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Manpower index trhu práce

Jedná se o kvartální studii sledující náborové plány zaměstnavatelů do budoucna. Průzkum je prováděn na reprezentativním vzorku více než 55000 zaměstnavatelů veřejného i soukromého sektoru, a to ve 32 zemích světa. Probíhá celosvětově již 46 let a za tu dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších ekonomických indikátorů vývoje pracovního trhu na světě. Od roku 2008 se k průzkumu připojuje i Česká republika.
Na otázku „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve Vaší společnosti v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“ zde odpovídá přibližně 784 respondentů napříč 10 odvětvími.

Klepněte pro větší obrázek

První známky oživení očekává stavební průmysl

Zaměstnavatelé v České republice jsou mírně optimističtější než v předchozím čtvrtletí. I když část zaměstnavatelů předpokládá snížení náborových aktivit a Index trhu práce má, stejně jako v 1. čtvrtletí roku 2009, negativní hodnotu -2 %, zaměstnavatelé čtyř z deseti odvětví hlásí zvyšování počtu zaměstnanců ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2009.

Naopak zaměstnavatelé ve čtyřech odvětvích ohlašují pro 2. čtvrtletí roku 2009 negativní výhledy v náborových aktivitách. Nejoptimističtější jsou plány v odvětví Stavební průmysl (+3 %), které se oproti prvnímu čtvrtletí zlepšily o 4 procentní body. Zaměstnavatelé v odvětví Těžba nerostných surovin hlásí nejnižší náborové plány ze všech odvětví (-14 %) – o 14 procentních bodů nižší než ve 2. čtvrtletí roku 2009.

Klepněte pro větší obrázek

Nejvíce optimizmu je v Praze

Zaměstnavatelé v Čechách a na Moravě předpokládají pro nadcházející čtvrtletí útlum náborových aktivit s hodnotami čistého indexu trhu práce v Čechách -2 % a na Moravě -1 %. Naproti tomu jsou zaměstnavatelé v Praze lehce optimističtí a očekávají, že během druhého čtvrtletí 2009 dojde k nárůstu pracovních sil a předpovídají Index ve výši +2 %.

V porovnání s minulým čtvrtletím se Index mírně zlepšil o 4 procentní body v Praze a o 3 procentní body na Moravě, zatímco v regionu Čechy zůstal Index relativně stabilní. Avšak porovnání s druhým čtvrtletím 2008 jsou očekávané náborové aktivity výraznû slabší ve všech třech regionech.

Klepněte pro větší obrázek

Globální pohled

Zaměstnavatelé ve 13 z 33 zemí stále očekávají v druhém čtvrtletí 2009 mírně pozitivní náborové aktivity. Přestože se očekávání každé tři měsíce mírně zvyšují, meziroční srovnání ukazuje pokles. Zaměstnavatelé ve třech zemích hlásí nejnižší náborové aktivity pro nadcházející období od doby, co se zapojily do průzkumu Manpower Index trhu práce.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená