FinExpert.e15.cz

Optimismus pokračuje

Nasdaq Composite je na letošním maximu. Je současný růst na akciových trzích odrazem reality, nebo jde jen o planý poplach?


Hlavní indexy zamířily na sever v pondělí i v úterý. Investoři reagovali na dobré zprávy přicházející ze všech front. Z firemní sféry potěšily kvartální výsledky společností jako McDonald`s, Procter & Gamble či informace o dohodě mezi makléřskými společnostmi a regulátorem o zaplacení pokuty za klamavá investiční doporučení. Z ekonomiky statistici potěšili zprávou o spotřebitelské důvěře pro duben. Ta vystoupala z březnových 62,5 bodu na hodnotu 81 bodů. Analytici přitom počítali s údajem 70 bodů. Navíc z geopolitiky nepřicházely žádné nepříznivě zprávy. Jinými slovy, ideální situace pro další rallye.

Tradiční index Dow Jones tak v úterý uzavíral nad 8 500 body (nárůst za dva dny o 196,6 bodu) a převážně technologický index Nasdaq Composite končil nad 1 471 body (nárůst za dva dny o 36,7 bodu) a přiblížil se k psychologické hranici 1 500 bodů. Nasdaq Composite se tak dostal na letošní maximum, v těchto výšinách se totiž naposledy pohyboval začátkem prosince minulého roku.

Poplach, nebo realita?

Mírná korekce přišla ve středu. Technologické akcie se dostaly pod tlak díky komentáři od Banc of America, jež snížila doporučení na Dell, EMC a Network Appliance. U Network Appliance dokonce radí prodávat místo dřívějšího neutrálního postoje.

Otázkou zůstává, zda je současný růst reálný, nebo opět spíše na vodě. Již mnohokrát jsme byli svědky poplašných růstů a ten, kdo podlehl vidině dalších výnosů, byl nakonec zklamán. Pro opodstatněnost současných cen hovoří několik faktů: reportování řady firem nedopadlo špatně, Nasdaq Composite se úspěšně zabydlel nad 50- a 200denním klouzavým průměrem a seznam technologických akcií, které dosahují ročních maxim, se stále rozšiřuje. Na druhé straně situace se může zkomplikovat např. nepředpokládanými událostmi geopolitického charakteru či dalším oddalováním oživování americké ekonomiky.

Doma: PX 50 nad 520 body

Optimismus z počátku týdne se nevyhnul ani českým akciím, když index PX 50 v pondělí zdolal laťku 520 bodů a od začátku roku posílil o 13 %. Na roční maximum se dostaly akcie ČEZu, které se obchodovaly za 106 Kč. Dařilo se Českému Telecomu, jehož akcie se prodávaly za 325 Kč, což představuje za letošek přírůstek přes 30 %. Společnost také reportovala hospodářské výsledky za první kvartál, které byly v souladu s očekáváním (čistý zisk 1 mld. Kč). Neutrální čtvrtletní výsledky dodala Komerční banka, její akcie však klesaly a pohybovaly se pod 2 000 Kč.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená