FinExpert.e15.cz

Oprava bydlení i dodávka tepla zůstane v nižší sazbě DPH

Snížená pětiprocentní sazba daně z přidané hodnoty by měla na základě dohody s Evropskou unií po roce 2007 nadále platit u veškerých dodávek tepla a teplé vody, výstavby většiny nových bytů a rodinných domů a do roku 2010 i u rekonstrukce a renovace soukromých obydlí. Na včerejší tiskové konferenci to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Dohodu zemí EU může odmítnout již jen Polsko, které mělo čas do včerejší půlnoci.

Polské veto by podle Sobotky ohrozilo pouze prodloužení výjimky na nižší sazbu u dodávek tepla a ČR by pak o tomto bodu musela znovu jednat. Pokud nebude prodloužena výjimka na nižší zdanění výstavby rodinných domů a bytů, o které se bude ještě jednat po analýze jejího dopadu na trh, vláda by sama většinu z nich zařadila na dobu bez časového omezení sama do nižší sazby. Umožní ji to směrnice EU, která dává členským zemím kompetenci rozhodnout o definici sociálního bydlení.

Výjimka na nižší zdanění dodávek tepla bude platit neomezeně a týká se více než milionu domácností. ČR podle Sobotky přistoupila na dohodu také kvůli prodloužení výjimky na nižší zdanění rekonstrukce a renovace soukromých obydlí. Dohoda obsahuje i plán, že Evropská komise do poloviny roku 2007 předloží analýzu dopadu nižších sazeb DPH na místně poskytované služby, ekonomický růst a zaměstnanost. Ministr věří, že tato analýza ukáže prospěšnost výjimek u stavebních prací a umožní otevřít jednání o jejím prodloužení.

Plenky nezdraží

V otázce plenek na jedno použití si Česko ponechalo svůj právní názor, že je lze spolehlivě zatřídit do nižší sazby DPH. V ostatních zemích je na to různý pohled, některé další státy je rovněž zdaňují méně. S žádnou zemí kvůli tomu neprobíhá řízení a Sobotka nemá ani avizováno, že by k tomu mělo dojít.

Souhrn změn v případě polského souhlasu

  • dodávky tepla a teplé vody zůstanou v nižší sazbě
  • rekonstrukce a renovace bydlení bude v nižší sazbě do roku 2010
  • výstavba bytů a rodinných domů bude v nižší sazbě buď díky prodloužení výjimky na základě analýzy EU, nebo vláda většinu z ní sama zařadí do nižší sazby podle velikosti či podílu veřejných zdrojů na financování
  • dětské pleny zůstanou v nižší sazbě
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená