FinExpert.e15.cz

OMBUDSMAN: ČOI musí informovat

SOS – Sdružení obrany spotřebitelů vítá informaci z úřadu ombudsmana, který na základě dotazu TV Prima vyjádřil přesvědčení, že ČOI musí informovat o výsledcích svých šetření. Pokud to odmítá, jedná se podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové o porušení zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Ten ukládá povinnému subjektu poskytnout „informace, které vznikly jeho činností“ při plnění úkolů v rámci kontrolní, dozorové, dohledové či jiné obdobné činnosti.

Právní oddělení SOS – Sdružení obrany spotřebitelů pomáhalo TV Prima s právní argumentací odvolání k zamítavému rozhodnutí ČOI a aktivně sledovalo vývoj celé kauzy. SOS podporovala i pozdější snahu TV Prima získat právní výklad a názor ministerstva průmyslu a obchodu.

SOS vítá rozhodnutí zástupkyně ombudsmana tím spíš, že na tiskové konferenci věnované výsledkům kontrol pohonných hmot ve středu 21. ledna znovu od zástupce ČOI zazněl výklad, že České obchodní inspekci informování občanů zakazuje zákon.

Na dotaz SOS, zda ČOI nebude informovat ani o těch čerpacích stanicích, které opakovaně porušují zákon, zazněla odpověď, že nikoliv. Takové vyjádření považuje SOS za alibistické. „Od počátku jsme byli přesvědčeni, že ČOI porušuje zákon o České obchodní inspekci, byť právě jím argumentuje. V něm se totiž říká, že: „Česká obchodní inspekce … a předchází vzniku nedostatků, zejména včasným odhalováním jejich příčin, výchovným působením a zveřejňováním výsledků kontrol, zástupkyně ombudsmana nám pouze dala za pravdu“, říká Eva Strnadová z právního oddělení SOS.

Na SOS se mnohokrát obrátili občané, kteří se nemohou smířit s tím, že pokud obchodní inspekce zjistí pochybení na trhu, není možné zjistit, který obchodník není seriozní. „Jsme přesvědčeni, že nejlepší způsob, jak zlepšit poměry na trhu, je ukázat na ty, kteří porušují zákon,“ dodává mluvčí SOS Ivana Picková. „Pokud to dozorový orgán odmítá udělat zejména při opakovaných a zásadních porušeních zákona, je to špatně. Navíc – zůstaneme-li u tématu pohonných hmot, automobiloví odborníci tvrdí, že při jejich čerpání může dojít k poškození vozidla. A spotřebitel nemá šanci odhadnout, zda pumpa, u níž tankuje, má kvalitní palivo,“ upozorňuje mluvčí.

Ve zprávě zástupkyně ombudsmana Jitky Seidlové se výslovně uvádí, že: „…právní úprava výslovně ukládá České obchodní inspekci zveřejňovat výsledky jí provedených kontrol s cílem předcházet vzniku nedostatků. Domnívám se, že účinně předcházet vzniku nedostatků lze pouze skutečně plným zveřejněním kontrolních zjištění s uvedením jmen (názvů) podnikatelů, u nichž byly nedostatky shledány. Právě citované ustanovení § 3 zákona o České obchodní inspekci poskytuje ČOI oporu pro takový postup a dokonce jí zveřejňování výsledků kontrol ukládá. Zveřejňováním je pak třeba rozumět vlastní aktivní uvádění informací do oběhu.“

SOS vyjadřuje přesvědčení, že zásah úřadu ombudsmana pomůže spotřebitelům ve svobodném přístupu k informacím a tím i ke zlepšení poměrů na českém trhu.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená