FinExpert.e15.cz

Olympijské hry bez zbytečných výdajů

Chystáte se v nejbližších dnech do Londýna na olympiádu? Připravili jsme pro vás několik tipů, jak za výlet na sportovní událost roku neutratit majlant.
Olympijské hry bez zbytečných výdajů

Chystáte se v nejbližších dnech do Londýna na olympiádu? Připadá vám ubytování v centru britské metropole příliš drahé? Kolik peněz byste si měli připravit na běžnou útratu? Připravili jsme pro vás několik tipů, jak za výlet na sportovní událost roku neutratit majlant.

Letenky

Nízkonákladové letecké společnosti sice nabízejí nejlevnější letenky již od 1 400 korun, ale většina je už v tuto chvíli vyprodaná. Při nákupu letenek si dejte pozor, aby v ceně byly zahrnuty veškeré poplatky včetně platby za zavazadlo a letištních tax. Každé ze čtyř londýnských letišť – Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted – má dobrou autobusovou dostupnost do centra, která je levnější než taxi a pohybuje se kolem deseti liber.

Na Heatrow je dobré zvolit dopravu metrem, která je také nejlevnější variantou. Za 60 minut cesty zaplatíte 4 £. Ušetřit můžete také tím, že budete cestovat jen s příručním zavazadlem nebo se sami odbavíte na webových stránkách letecké společnosti.

Vstupenky

Pořadatelé letních olympijských her v Londýně slibovali, že bude k dispozici téměř 9 milionů vstupenek. Podle organizátorů si cca 75% z nich zakoupí domácí návštěvníci. Vstupenky je možné zakoupit přes internet.

Na každou disciplínu je nabízeno několik cenových kategorií vstupenek. Nejlevnější místa jsou označena jako kategorie C, D, E. Jednotlivé soutěže začínají ráno zhruba v 8 hodin a končí v pozdních večerních hodinách. Proto je možné kombinovat řadu klání. Jen si předem zjistěte, kde se daná disciplína koná. Doprava mezi stanovišti může trvat i dvě hodiny.  V současnosti jsou již volné vstupenky vyprodané. Zkuste proto na poslední chvíli ještě webové stránky tří oficiálních prodejců: Čedok, IBTrael a SLAN tour.

Ubytování  

Podle nedávných informací některé hotely v centru města zvedly své sazby za ubytování na dvojnásobek. Ze studie Hotels.com vyplývá, že se průměrná cena za hotelový pokoj v širším okruhu centra bude pohybovat kolem 6 tisíc korun za noc. Abyste zbytečně neplatili přemrštěné ceny, zvažte, zda se raději neubytovat na okraji města. Vzhledem k tomu, že v Londýně je kvalitní městská doprava, doporučil bych raději zvolit ubytování mimo centrum.

Při svém hledání můžete využít například webové stránky booking.com, kde si můžete zvolit ubytování podle ceny, kterou jste ochotni zaplatit. Za rezervaci navíc nic neplatíte. Pokud si nepotrpíte na luxus, můžete využít i hostely, případně nízkonákladové ubytovny. V Londýně jsou například dvě slovenské, které nabízejí ubytování od 7 do 11 £ (www.innlondon.co.uk). Cena zájezdů na olympiádu od českých cestovek závisí na typu ubytování, dopravě a vstupenkách. Nejnižší částka se pohybuje již kolem 11 tisíc korun. 

Placení

Společně s vyšší cenou za ubytování rostou i ceny běžného zboží. Mimo jiné za to mohou pohyby měnových kurzů. Například za toastový chleba zaplatíte v průměru 0,8 £, za sýr nebo šunku 1,9 £ a vodu 0,6 £. Typické fastfoodové jídlo fish and chips koupíte na ulici v průměru za 5 £, v restauraci kolem 10 £. Nejvýhodnější je pro vás placení platební kartou, samozřejmě jako v tuzemsku i v zahraničí jsou platby kartou u obchodníků bez poplatků. Nezapomeňte si ale vyměnit i minimální sumu v hotovosti, kterou budete potřebovat na drobnou útratu.

Doprava

Pokud budete cestovat metrem, musíte si koupit lístek dopředu na stanici metra. Výhodou je, že při placení můžete použít platební kartu. Na denní lístek můžete zároveň využít i autobusovou přepravu. Než si lístek koupíte, měli byste si spočítat, zda se vám nevyplatí zakoupit slevovou kartu London Pass nebo Oyster Card. Tyto slevové karty zaručí, že budete platit nižší jízdné za metro, autobusy i vlaky. Můžete také získat vstupné na návštěvu různých historických památek.

Památky

Pokud budete chtít navštívit nějaké památky, podobně jako při platbách za dopravu můžete využít i kartu London Pass, která vám umožní volný vstup na více než 55 zajímavých turistických atrakcí. Zadarmo se můžete dostat například do Tower of London, St. Paul Cathedral, hradu Windsor, HMS Belfast a mnoha dalších. Navíc vstup do většiny londýnských muzeí je zdarma. Další tipy jak lze s kartou London Pass ušetřit naleznete na stránkách londonpass.com.

Nákupy

Jeden z důvodů, proč jet do Londýna pouze s příručním zavazadlem, je ten, že zde můžete sehnat levné oblečení. Využijte toho, že olympijské hry se konají v období hlavních prázdnin, kdy většina velkých obchodních domů láká davy turistů na své slevy

Zdroj: Poštovní spořitelna
 

Další články o olympiádě najdete na webu Londýn 2012

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená