FinExpert.e15.cz

Ohlédnutí za 39. týdnem

Bezpečnost internetového bankovnictví se posílí, a to je jen dobře. Nepotěší však zdražení půjček, které visí ve vzduchu.
Ohlédnutí za 39. týdnem

Počítač můj (ne)přítel

Je velmi potěšující zprávou, že pomalu se počítač stává samozřejmostí každé produktivní domácnosti. Přestože Pražáci si pořizují lepší „stroje“, zvláště vzhledem k výši svých platů, resp. platů svých rodičů, zbytek republiky už nezaostává. Praha tak už přestává být „státem ve státě“ aspoň v oblasti výpočetní techniky, což nelze tvrdit, pokud jde o politická rozhodnutí a některé finanční produkty, které jsou často šité na míru občanům hlavního města. Zato zabezpečení domácích počítačů je neštěstím pro mnoho uživatelů bez ohledu na lokalitu, kde je zapojen k internetu. Firewall, antivirový program, obezřetnost, zdravý rozum – to nejsou moc známé prvky při brouzdání internetem a používání internetového bankovnictví

Ku předu pravá, zpátky ni krok

Zatímco Česká spořitelna posiluje zabezpečení svého internetového bankovnictví zasíláním nešifrovaných SMS zpráv a postupně nechá „umřít“ elektronické klíče, které vydávala svým „bezpečnostněchtivým“ klientům, Citibank jde opačnou cestou. Provedla mezi návštěvníky svých internetových stránek anketu, a přestože použití elektronického klíče není možná zcela tak komfortní, od ledna bude použití elektronického klíče pro její internetové bankovnictví povinné. Od Citibank je to překvapivý krok, vzhledem k jejímu častému zdrženlivému postoji s odkazem na „světový standard používaný celou společností Citigroup“. Bezpečnost nade vše. Klienti Komerční banky záviďte a plačte (anebo si pořiďte její certifikát na čipové kartě).

Benzín jde dolů, plyn naopak stoupá

Majitelé benzínových a naftových vozidel se mohou dočasně radovat s klesající ceny pohonných hmot. Ekologičtější a levnější pohonná látka v podobě LPG naopak zdražuje. A bohatší zimní směsí to v podzimních týdnech rozhodně není. Ono je vůbec strašně moderní cokoliv ekologického a zdravého zdražovat a odlišovat vyšší cenou. „Zelená“ elektřina je také dražší o desetník. Chceš pomoci přírodě? Zaplať.

Nechejte auta doma, leťte za korunu

Kdo by nechtěl letět letadlem za jednu korunu? Za ty peníze, kdybych se měl jen podívat do cizího města a hned letět zpět, to stojí za to. Aha, ta cena platí jen jedním směrem. A letenka zpět, která je podmínkou té „korunové“, už nepatří mezi nejlevnější. Že bych přece jen zkusil to auto?

Žaloby jsou v módě

Začalo to žalobou na ČSOB a minulý týden Sdružení SOS zažalovalo Santander Consumer Finance za protiprávní jednání ke spotřebitelům. Chcete předčasně splatit spotřebitelský úvěr? Tak to si hodně rozmyslete. Anebo raději příště zvolte finanční společnost s jinými podmínkami. Jenže ne každá každému půjčí, že. Paradoxem však je, že žalovaná firma se Sdružením SOS spolupracovala na tvorbě nových podmínek pro spotřebitele. Nezastupuje SOS spíše sebe?

Tak nám zvýšili důchody

Už je to jisté. Důchody budou od ledna vyšší. To je moc dobře a já to současným důchodcům rozhodně přeji. Není mi však jasné, z čeho budou důchod vyplácet mě, protože patřím mezi tu početnou generaci husákových dětí. A přestože svým propopulačním přístupem jsem daroval život několika potomkům, moc mi to platné nebude. Česko vymírá, rodinné hodnoty jdou do pozadí a nesmyslná sociální politika státu porodnost i kvalitu výchovy dětí nezvýší. Důchodovou reformu si vládní strany přehazují jako horký brambor a na varování odborníků nikdo nereaguje. Ale pravda, zákonodárci budou ve svém důchodovém věku už za vodou, tak proč by se snažili. I rozdávání státních půjček na bydlení postupně vyšumí do ztracena.

Už jsem si bohužel zvykl, že když budu očekávat za placení svých povinných státních odvodů nějakou státní službu, mám očekávat jen jakýsi paskvil ve stylu „je to zadarmo, tak mlč“. Občas se zapomíná, kdo to všechno platí – výdělečně činní občané státu. Nedivme se pak, že mnoho občanů přistupuje k závazkům vůči státu s heslem: Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená