FinExpert.e15.cz

Ohlédnutí: Vymřou poštovní složenky a peníze v matračkách?

Složenky slouží již 155 let, ale stačilo 10 let, aby ustoupily do pozadí. Způsoby nakládání s osobními financemi se nám mění před očima. Finance dnes mají nový kabát a další způsoby se neustále vyvíjejí. Připadá vám to již samozřejmé?
Ohlédnutí: Vymřou poštovní složenky a peníze v matračkách?

Vzpomínáte si ještě na osmdesátá léta? Třeba rok 1985? První dovolená v Jugoslávii a pak už jen samé jistoty a pozitiva... Tak nějak to vypadalo před 20 lety. Dnes bereme jako samozřejmost, že jezdíme na dovolenou ledaskam, třeba i do bývalé Jugoslávie, bez nutného povolení úřadů a s platební kartou, která nás zároveň i pojišťuje, a pár drobnými v kapse pro případ nutnosti. Finance jsou jednou z oblastí, které se totálně proměnily k lepšímu. Platíme převodem z účtu a pryč jsou doby stařenek složenek, poštovních poukázek typu A, B, C. První takovou poukázku zavedla Rakouská poštovní zpráva již před 155 lety 1. října 1850 ve formě poštovní pokladní knihy se třemi oddělitelnými částmi.

Peníze ovládáme z pohodlí domova

V roce 1985 byl výběr banky prostý, na malém městě spíše žádný. Mohli jste tam najít pouze pobočku jedné banky a v ní si zřídit účet. Další variantou bylo pouze uložit peníze pod matraci. Jestliže jste si ale chtěli přilepšit v podobě úroků nebo si vybrat několik stokorun, museli jste si poctivě vystát v bance frontu. Paní za skleněnou přepážkou přes speciální čtečku našla v dlouhém seznamu váš účet a „obsloužila“ vás.

Kdybyste se snad přestěhovali do jiného města, museli byste si zrušit váš účet a založit jiný v novém bydlišti. Dnes si naopak můžete zajít na jakoukoliv pobočku vaší banky a budou mít k dispozici údaje o vašem účtu. Nejen nabídka produktů je velmi široká, ale příjemné je zejména pohodlí, které přinesla možnost obsluhovat bankovní účty přes internet nebo mobilní telefon 24 hodin denně, aniž bychom byli omezeni otevírací dobou pobočky.

Průkopníkem přímého bankovnictví i dalších technologických novinek v českém bankovnictví byla a je eBanka, která má i nejlépe zabezpečený internetbanking.

Chytré účty myslí za vás

Možná si ještě pamatujete na vkladní knížku s červenými deskami. Dnes jsou osobní účty stejně běžnou věcí jako dříve vkladní knížky. Můžete je ovládat pomocí počítače nebo mobilního telefonu a pokud si nevíte rady, zavoláte jednoduše do call centra vaší banky, kde vám jsou často i 24 hodin denně k dispozici telefoničtí bankéři. Na každém rohu narazíte na bankomat, kde si můžete vybrat peníze nebo zjistit zůstatek na vašem účtu. Dnešní běžné účty však nabízejí i další služby. Jsou tak „chytré“, že vás mohou nejen informovat prostřednictvím sms zprávy o každém pohybu na účtu, ale dokáží také investovat přebytečné peníze na termínovaný vklad či do podílového fondu nebo naopak umí stáhnout zpět částku potřebnou k udržení provozního limitu.

Nakupovat bez peněz je dnes hračka

Před 20 lety se nakupovalo ani ne tak podle toho, po čem srdce toužilo a kapsa dovolila, ale podle toho, co zrovna leželo na pultě. Pokud jste si chtěli přilepšit, museli jste pokoutně shánět valuty nebo tuzexové bony, abyste si mohli v Tuzexu koupit televizor z dovozu. Dnes jsou regály v obchodech  plné a můžeme si pořídit vše od televizoru po exotickou dovolenou. Problémem je však někdy nedostatek financí.

Doba pokročila a pokud peníze právě nemáte, můžete si vzít spotřebitelský úvěr v bance, využít možnost kontokorentu nebo možnost platby kreditní kartou. Další možností, která v principu přetrvala z dob minulých a dnes je stále oblíbenější, je nákup zboží na splátky. Smlouvu o úvěru podepisujete přímo tam, kde si kupujete zboží nebo službu. Ale i v oblasti nákupu na splátky se hodně změnilo. Zatímco dříve se jednalo o formu leasingu, dnes je zboží hned po nákupu majetkem zákazníka, splátkový režim si vybírají zákazníci podle svého přání a rozšířila se nabídka akčních zvýhodněných produktů.

Nové bydlení s pomocí dříve neznámých půjček

Mnohaleté čekání na přidělení bytu nebylo dříve ničím výjimečným. Dnes vede nejpřímější cesta mladých lidí k vlastnímu bydlení přes koupi bytu nebo domku do osobního vlastnictví,  často však narážejí na nedostatek financí.  Tento problém pomáhá řešit stavební spoření, které stát rozjel v roce 1993, aby přispěl k řešení bytových otázek. Druhou možností jsou hypotéky, které jsou nejvýhodnější formou získání financí na nové bydlení, zejména po výrazném snížení úrokových sazeb z počátku roku 2005. Od roku 2000, kdy se začaly poskytovat, do března 2005 uzavřeli občané podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj celkem 147 146 hypotečních úvěrů v celkové výši 167, 5 miliard korun.

Pojištění vystřídalo pochybné sociální jistoty

V osmdesátých letech u lidí převládalo povědomí, že se stát o občany plně postará v duchu politiky sociální rovnosti, což vyvolávalo snížení pocitu odpovědnosti za sebe sama. V současné době, kdy si lidé uvědomují, že se o sebe musí postarat sami a nespoléhat se na zajištění od státu, roste i význam a rozšíření životních pojistek. Dnes můžeme využít široké nabídky pojištění od rizikového, přes kapitálové spojené s možností spoření až po investiční pojištění s možností investování do podílových fondů. Novým znakem dnešních pojistek je jejich flexibilita.

Finanční služby prodělaly za posledních 20 let obrovský pokrok zejména směrem k většímu výběru a pohodlí zákazníků. Hitem dneška jsou chytré účty a vizí do budoucna jsou „chytří agenti“ jako nastavitelné programy, které by například sledovaly využívání účtu klientem a podle toho mu nabídly služby, které by mohl potřebovat, nebo mu radily na základě jeho investičního profilu, kam nejlépe investovat. Uvidíme, jakým „chytrým“ produktem nás v budoucnu finanční instituce ještě překvapí.

AMI Communications

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

WTF yours "WTF" ?
jan
10. 5. 2012, 11:20
Re: Nevymrou
Dzelen
22. 12. 2005, 19:07
Nevymrou
Nox
21. 12. 2005, 08:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená