FinExpert.e15.cz

Ohlédnutí 3/2006: Daně spláchly povodně

V pravidelném seriálu vám každý první pracovní den v měsíci přinášíme krátké ohlédnutí za měsícem minulým. Najdete v něm přehled nejzajímavějších článků, stručné komentáře i odkazy.
Ohlédnutí 3/2006: Daně spláchly povodně

Bankovní služby a pojištění

Jak dlouho vydržíte s úsporami při ztrátě příjmů?

Úspory máme téměř každý, ale jejich výše se velmi liší. Ztráta hlavního zdroje příjmu však často není plánovaná a může významně zahýbat s životním standardem každého z nás. Víte, jak na tom jsme? Dokázali byste bez příjmu nějakou dobu vydržet?

Kdo má nejlepší účet pro bytová družstva?

Nabídka pro družstva a společenství vlastníků jednotek je na bankovním trhu poměrně chudá. Přesto se již objevují nabídky i pro tyto cílové skupiny a my víme, která je nejlepší.

Stavební spoření: Několik tipů pro uzavření nové smlouvy

Pokud se budete rozhodovat, že si uzavřete novou smlouvu o stavebním spoření, prozradíme vám několik užitečných tipů, jak najít optimální stavební spořitelnu s tarifem, který bude nejlépe vyhovovat uvažovaným záměrům.

Téma: veké srovnání běžných účtů

Soukromý účet v bance nemusí být jen nečinným „požíračem“ poplatků, ale může vám velmi významně pomoci ovládat vaše rodinné hospodaření. Vhodnou kombinací služeb můžete ušetřit nemálo finančních prostředku, čas nepočítaje.

Budeme platit v budoucnu jen bezhotovostně?

Podle nového výzkumu věří polovina spotřebitelů v Evropě, že bezhotovostní společnost je nevyhnutelná. Má hotovost ještě význam nebo ji převálcují platební karty a bankovní převody?

S jakou bankou vyberete nejlevněji z bankomatu?

Protože naprostá většina bank nás odstrašujícími poplatky za výběr hotovosti na pokladně nutí vybírat hotovost z bankomatů, je správnou otázkou, jakou banku zvolit, pokud často vybíráte z bankomatu. Kartu si většinou moc nevyberete a až na výjimky vám každá udělá stejnou službu, služby i ceny bank jsou však rozdílné.

Povodně: Instrukce pro postižené i pro prevenci škod

Pokud vám v současné době hrozí riziko povodní nebo záplav, anebo už se tak i stalo, neváhejte si přečíst následující návod, který vám pomůže s likvidací škody i s její prevencí. Nejste-li však ještě pojištěni, je na pojištění už pozdě.

Daně a legislativa

Co přináší nový zákon o sociálních službách

Poslanecká sněmovna schválila nový zákon o sociálních službách, který jí s pozměňovacími návrhy vrátil Senát. Schválenou právní normu musí ještě podepsat prezident. Nový zákon bude účinný od 1. ledna 2007 a přinese významné změny. Víme, které.

Rodiny s dětmi dostanou významně přidáno

Rodiče dětí, které se narodí po 1. dubnu 2006, dostanou vyšší porodné. Od července 2006 bude stát vyplácet novou dávku prvňákům. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna, když schválila novelu zákona o státní sociální podpoře, kterou jí s pozměňovacími návrhy vrátil Senát.

V nemocenském pojištění budou od ledna velké změny

Poslanecká sněmovna schválila nový zákon o nemocenském pojištění, který jí s pozměňovacími návrhy vrátil Senát. Novou právní normu musí ještě podepsat prezident. Účinnost by měla nabýt 1. ledna 2007. Víte co se všechno změní?

Děti budou mít větší oporu v zákoně a pěstouni odměny

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou jí s pozměňovacími návrhy vrátil Senát. Schválenou právní normu musí ještě podepsat prezident. Zákon by měl nabýt účinnosti prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení (pravděpodobně v červnu 2006).

Jaké budou změny v sociálních dávkách?

Poslanecká sněmovna schválila návrhy zákona o životním a existenčním minimu, zákona o pomoci v hmotné nouzi a zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím těchto nových právních předpisů, které jí s pozměňovacími návrhy vrátil Senát. Schválené právní normy budou platné od 1. ledna 2007.

Cizinci: Sociální dávky bez práce? To už nepůjde

Nedávno vešla v účinnost novela zákona o sociálním zabezpečení, která mění podmínky nároku na dávky sociální péče pro občany členských států EU a zároveň více chrání sociální systém. Peníze daňových poltaníků jsou tak více chráněny.

Právo

Směnka: když si chcete půjčit třeba od kamaráda

Když někomu půjčujete peníze, nechte si podepsat směnku. Je to velmi dobrý způsob, jak si svou půjčku zajistíte. Seznámíme vás se všemi náležitostmi, jaké má směnka mít, a dozvíte se, co dělat v případě problémů.

Povodně: Lidem ve svízelné situaci může pomoci stát

Na řadě míst v České republice byl vyhlášen 2. či 3. stupeň povodňové aktivity. Vzhledem k tomu, že se mohou někteří občané ČR dostat v důsledku živelní pohromy do nesnází, je stát připraven jim pomoci. Poradíme vám, jak na to.

Je lepší svatba, nebo život na hromádce?

Tato otázka leží v hlavě mnoha párům, které zvažují, zda je pro ně lepší variantou sňatek, nebo zdali mají spolu i nadále žít bez posvěcení úřadů. Jednou z rozhodujících okolností pro sňatek by mohly být i ekonomické a jiné výhody, které manželství přináší.

Nechte si přesčasy zaplatit

Ačkoliv je práce přesčas z biologického a sociálního hlediska nepříliš vhodným jevem, je v naší společnosti celkem běžná. Tento institut pracovního práva, který je dnes poměrně chaoticky řešen v zákoníku práce, se vám pokusíme přiblížit včetně jeho úskalí.

Klienti Invescomu: řekněte NE nucenému správci

Redakce Osobních Financí byla dotázána na to, jaké stanovisko doporučuje zaujmout klientům Invescomu, kteří jsou nuceným správcem žádáni o svolení zaplatit soudní poplatek ve výši 1 mil. Kč.

Bydlení

Vyplatí se rekonstrukce bytu nebo nemovitosti? (I.část)

První část článku vám pomůže najít nejvhodnější řešení, kterým dojde k uspokojení bytové potřeby rodiny. To totiž nebývá jednoduchou záležitostí. Hlavní roli v otázce pořízení bydlení hrají finanční prostředky, přesněji řečeno spíše jejich nedostatek. Mnoho lidí je následně nuceno hledat východisko z této ošemetné situace koupí staršího domu nebo bytu

Vyplatí se rekonstrukce nemovitosti? (II.část)

Minule jsme vám ukázali, zda je vhodné o rekonstrukci uvažovat. Dnes se dozvíte, s čím musíte počítat při rekonstrukci bytu a čemu se rozhodně nevyhnete. Dozvíte se také, co vás čeká při výstavbě půdního bytu.

Postup při změně dodavatele elektrické energie

Od 1. ledna 2006 mají všichni odběratelé elektřiny právo zvolit si svého dodavatele elektrické energie a tím tedy možnost ovlivnit podstatnou část svých celkových nákladů na odběr této energie. Víte, jak na to?

Jak bezpečně zaplatit za nemovitost

Při nákupu jakékoli nemovitosti dochází k přesunu finančních prostředků od kupujícího směrem k prodávajícímu. Proto je potřeba hledat vhodné prostředky, které zajistí prodávajícímu zaplacení kupní ceny a kupujícímu skutečné (právní) vlastnictví nemovitosti právě s ohledem na způsob úhrady kupní ceny.

Kolik můžete získat od státu na bydlení

Získat finanční prostředky na financování vlastního bydlení není vůbec jednoduchou záležitostí. Podívejme se, jakým způsobem a do jaké výše stát svým občanům s tímto problémem pomáhá.

Investování

Investice do komodit: vydělat můžete i na růstu pšenice

Vedle standardně nabízených instrumentů k obchodování existují i méně známé, mezi které bezesporu patří komodity. Jde sice o relativně rizikovou investici, která je ale spojena s možností dosažení nečekaného zisku. Dozvíte se, jak probíhá obchod s komoditami, jaké skrývá nástrahy a jak začít obchodovat.

Vliv pandemií na akciové trhy je závažný

Dlouhodobý vliv světových pandemií na akciové trhy jakoby nebyl znát. Největší pandemie v dějinách, dýmějový mor, postihl Evropu ve 14. století, kdy se s akciemi ještě neobchodovalo. Španělskou chřipku zase zastínila první světové válka. Většina současných pandemií zasahuje zejména africké státy, z nichž i ty nejchudší mají své akciové burzy.

25 tipů, jak vytěžit ze svých peněz maximum

Téměř polovina úspor českých domácností leží ladem nebo přináší jen minimální výnos. Přitom na trhu je řada investičních produktů, schopných vydělat více, než kolik činí inflace. Tento článek je jakousi kuchařkou začínajícího investora, který zatím k investování „nepřičichnul“. Pomůže vám vytěžit z úspor maximum.

Názory

Názor: Kupujeme jeden transportér za cenu dvou

Největší investice Ministerstva obrany ČR od vzniku republiky, tedy nákup 199 obrněných transportérů, je zcela zbytečně předražená. Některé fakta jsou skutečně nepochopitelná. Ale to zřejmě není problém našeho ministerstva.

Názor: Student Agency není ďábel

Pondělní rozjezd linky společnosti Student Agency z Prahy do Bratislavy jako obvykle doprovázel nářek jejích konkurentů, z čeho že oni mají dotovat ztrátové spoje. Ale to není problém Student Agency, to je problém státu či samosprávy.

Názor: Nájmy bytů jsou trojským koněm politiků

Středeční nález Ústavního soudu, v němž zamítl návrh na zrušení části Občanského zákoníku týkající se nájmů bytů, je jen dalším prázdným gestem v dlouhodobě neudržitelné situaci.

Názor: ministři za ČSSD ztrácejí soudnost

Uplynulý týden byl plný tolika podivných jednání ministrů za ČSSD, až se nabízí otázka, zda-li jim jejich tah na volební branku nezastínil normální uvažování.

Zajímavosti

Ženy a vedoucí funkce? Čím dál častěji

Nejvíce prosperují firmy, kde jsou vzdělaní a kvalifikovaní občané. Tyto firmy se zabývají výrobou náročnou na znalosti a dovednosti pracovníků. Přidaná hodnota u tohoto zboží a služeb je potom samozřejmě vysoká. Schopní manažeři však odvádějí pro svou firmu neocenitelné služby, jak si stojí v Evropě manažerky?

Zájem o práci na zkrácený úvazek v Evropě roste

Zkrácený úvazek je v mnoha případech výhodný jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Zejména pro mnoho žen je to jediný způsob, jak stihnout zaměstnání i výchovu malých dětí. Přesto existují v jednotlivých zemích Evropské unie značné rozdíly v nabídkách práce na zkrácený úvazek.

Složitost daní v Evropské unii

Výše daňových sazeb výrazně ovlivňuje podnikatelský duch v zemi. Přesto to není jediné kritérium, dalším důležitým kritériem je administrativní složitost daní a jejich celkový počet v jednotlivých zemích.

Rozhovory

Rozhovor s Winterthur: naši klienti mají švýcarskou kvalitu služeb

V rozhovoru s Petrem Žaludou, generálním ředitelem Winterthur pro Česko a Slovensko jsme si povídali nejen o problémech pojistného trhu, ale zajímalo nás, čím chce Winterthur klienty oslovit a co chystá na tento rok. A možná přijde i bernardýn.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená