FinExpert.e15.cz

Ohlédnutí 2/2006: Připravujeme se na daně

V pravidelném seriálu vám každý první den v měsíci přineseme krátké ohlédnutí za minulým měsícem. Najdete v něm přehled nejzajímavějších článků, stručné komentáře i odkazy.
Ohlédnutí 2/2006: Připravujeme se na daně

Názory a komentáře

Vy ještě pracujete? A proč?!

Poněkud recesistický názor neznámého autora vás donutí se hluboce zamyslet nad smyslem poctivě odvedené práce. Má smysl v dnešní době ještě jednat čestně a poctivě, nebo se spíše vyplatí nějak s celým systémem "vydrbat?"

Oddanost státu má své meze

Berdych, Krejčíř, Pitr, Mrázek, Berka, Větrovec, Šíša, Gross, Kadlec, Šrejbr, Pepa z Hong-Kongu, Lájos Bács. Ve výčtu jmen by se dalo pokračovat. Všechno to jsou osoby, které nějak figurují v nejhorším možném druhu zločinu, ve zločinu těsně spojeném se státem, politikou či se státní správou.

Kam kráčí české zdravotnictví?

David Rath se Sociální demokracií v zádech se domnívá, že zdravotní systém v ČR je na vzestupu. Je naprosto přesvědčen o tom, že nemůže fungovat jinak než pod diktátem centrálního plánování. Na konci však může být velký omyl...

Bezplatné zdravotnictví je utopie

Ministr Rath se s arogancí sobě vlastní pustil do boje proti všem. Po letech strávených kritizováním všech jeho předchůdců se ukázala holá pravda: není o nic lepší nebo horší než oni, je výjimečný pouze svou velkohubostí.

Staví si Paroubek svůj pomník?

Premiér slíbil fotbalovému svazu miliardu korun na vybudování infrastruktury potřebné pro nový fotbalový národní stadion ve Stodůlkách. Zřejmě je třeba postavit další černou díru na peníze.

Pro LG.Philips Displays už ani korunu!

27. ledna požádal mateřský holding hranické společnosti LG.Philips Displays o ochranu před věřiteli. Tento krok označil skutečnost již delší dobu předvídanou – hranická továrna stejně jako mnoho dalších výrobců klasických televizních obrazovek nemá

Práce a studium

Minimální mzda v Evropě není samozřejmostí

Zákonem stanovená minimální mzda má po celé Evropě své ekonomické odpůrce i příznivce. Její odpůrci tvrdí, že minimální mzda představuje brzdu podnikání deformující trh práce. Víte, kde se za minimální mzdu opravdu vyplatí pracovat?

Cestování

Nesvoboda a krása Myanmaru (Barma)

Země s pohnutou historií, jedním z nejméně svobodných režimů světa a zároveň místo, kde na vás dýchne nefalšovaná exotika a svébytnost státu, který se turistům začíná otevírat jen zvolna.

Dráhy ruší papírové jízdenky, zákazník zaplatí čipovou kartou

České dráhy chtějí své zákazníky postupně převést na elekronickou formu placení. Od června proto budou vydávat speciální čipovou kartu. Se současnými papírovými slevami i jízdenkami se brzy nadobro rozloučíme.

Živnost, práce a podnikání

Propagace firmy v televizi a rozhlase vám pomůže s podnikáním

V současné době, kdy nabídka produktů převyšuje poptávku, zaujímá propagace významné místo v marketingovém mixu každé firmy. Propagaci v televizi a rozhlase může využít i menší firma s regionální působností. Dozvíte se, jaké formy propagace můžete využít a jak připravit reklamní kampaň.

Vše o nemocenském a důchodovém pojištění

Víte kdo se považuje za OSVČ a jaké jsou jeho povinnosti? Jak je to s dávkami z nemocenského pojištění? Kompletní informace jsme pro vás připravili v tomto speciálu. Dozvíte se i jak je to s placením pojistného a jejich záloh.

Co přinese nový zákon o úrazovém pojištění zaměstnanců

Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona o úrazovém pojištění zaměstnanců. Cílem nového zákona, který vejde v účinnost 1. 1. 2008, je výrazně motivovat zaměstnavatele i zaměstnance k vytváření co nejlepších podmínek pro bezpečnou práci. Novou právní normu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.

Návrh novely zákona o nemocenském pojištění

Poslanecká sněmovna schválila v prosinci loňského roku návrh zákona o nemocenském pojištění a návrh novel souvisejících zákonů, například zákon o důchodovém pojištění, zákon o sociálním zabezpečení, zákon o daních z příjmů, zákoník práce atd. (tisk č. 1005 a 1006). Oba návrhy jsou nyní na programu nejbližší schůze Senátu. Účinnost zákonů se předpokládá od roku 2007.

Tipy a rady

Zrušení životní pojistky: je nutné zaplatit zpětně daň?

Někdo si odečítá zaplacené životní pojištění z daní až do výše 12 000 Kč ročně. V případě, že toto pojištění vypoví před dovršením 60 let, by na tento odečet neměl nárok. Co se v takovém případě děje? Bude poplatník podávat zpětně dodatečné daňové přiznání? Nebo se neděje vůbec nic a úsporu na dani není nutné vracet?

OSVČ: Jak změnit základ daně z příjmu

Poté, co jste zaúčtovali náklady a výnosy za celý rok 2005 a zjistili výsledek hospodaření, případně jste zaevidovali všechny příjmy a výdaje a určili mezi nimi rozdíl, je třeba podle zákona o daních z příjmů provést ještě celou řadu operací, které mají na celkový výsledek hospodaření či základ daně z příjmu vliv.

Zajímavosti

Vysoké daně v Evropě brzdí "závod" s ekonomikou USA

Výše daní je v členských zemích Evropské unie vysoká, a tak se vlády snaží vše kompenzovat poměrně vysokými sociálními dávkami. Vysoké daně však brzdí ekonomiku i rozvoj a sílí hlasy pro zavedení rovné daně.

Daně, legislativa a právo

Zákoník práce: co přinese za změny?

Poslanecká sněmovna schválila návrh nového zákoníku práce. Nová právní norma by měla být účinná od 1. 1. 2007, ale předtím ji musí ještě posoudit Senát a prezident republiky. Víme, co se změní a v čem bude nový zákoník práce jiný než současný.

Manželství a majetek: co vám patří během něho a po něm?

Ačkoliv majetek většinou nebývá hlavním důvodem pro uzavření manželství, častokrát se v jeho průběhu stává příčinou mnoha sporů a někdy je i důvodem rozchodu manželů. Jak řeší majetkové vztahy mezi manžely v manželství i po jeho zániku české právo?

Co přináší nový zákon o sociálních službách

Senát vrátil Poslanecké sněmovně návrh zákona o sociálních službách. Tento krok v žádném případě neznamená zamítnutí nové právní normy. Horní komora Parlamentu s návrhem zákona souhlasila, ale doporučila některé pozměňovací návrhy pro jeho upřesnění. Návrh zákona musí Poslanecká sněmovna znovu posoudit a poté ji musí podepsat prezident. Nový zákon bude účinný od 1. ledna 2007.

Nezletilí si paušální tarif na mobilu jen tak nepořídí

T-Mobile neumožňuje osobám mladším 18 let vlastním jménem uzavřít smlouvu, Eurotel to umožňuje pouze se souhlasem rodičů. Mají na to právo? Přitpm s Vodafonem problém smlouvu uzavřít není. Jak se k tomu staví operátoři?

Příklady: Jak se postupuje při společném zdanění manželů

Zákon č. 669/2004 Sb. přinesl do ZDP od roku 2005 novou možnost, jak u manželů zmírnit (zprůměrovat) negativní vliv klouzavě progresivní stupnice daňové sazby na celkovou daňovou povinnost manželů, a to zejména v případech, kdy má jeden z manželů příjmy a druhý nikoliv, a dále v případech, kdy jsou příjmy manželů rozdílné. Tato možnost, a nikoliv povinnost, je manželům dána v novém § 13a.

Zákon o insolvenci bude více chránit zaměstnance

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele (tzn. insolvence) a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, kterou jí s pozměňovacími návrhy vrátil Senát. Nová právní norma vejde v účinnost první den kalendářního měsíce, který následuje po měsíci její publikace ve Sbírce zákonů. Zákon musí ještě podepsat prezident republiky.

Speciál: Daňové přiznání za rok 2005

Začátkem každého roku nastává čas vyplnit přiznání k dani z příjmu. Už několik let ale nejde o žádný složitý proces - díky interaktivním formulářům, do kterých jen zadáte potřebné údaje a daňová povinnost se spočítá sama. Pokud si ale chcete přiznání vyplnit hezky po staru na papíře, vytiskněte si formuláře v PDF, které zveřejnilo ministerstvo financí.

Banky a pojišťovny

Vyplatí se vám odpovědnostní pojištění nemovitosti?

Lehký úraz, který chodec utrpí na zledovatělém chodníku nebo i spadlá střecha nemovitosti může vlastníka přijít draho. Koupit pojistku, nebo se vyplatí raději spekulovat na náhodu?

Připojištění čelního skla vám ušetří nervy s viníkem i policií

Rána, leknutí a kamínek v čelním skle. Zlomek vteřiny zapříčiní jen samé starosti, papírování a finanční újmu. Jak předcházet nepříjemnostem ? Odlétnutému kamínku asi jen těžko předejdeme. Ovšem připojištěním čelního skla (či skel) si můžeme ušetřit nejedné starosti a také peníze v peněžence.

Kdo má nejlepší spotřebitelský úvěr?

Každý z nás může někdy potřebovat koupit dražší zboží nebo službu, ale přitom se mu finančních prostředků moc nedostává. Spotřebitelský úvěr je dobrým řešením, jak si k penězům můžete pomoci aniž by vás to finančně položilo.

Investice

Paládium - poslední drahý kov, který ještě není drahý

Platina, zlato i stříbro překonávají mnohaleté rekordy a strmě rostou již několik let. Oproti tomu paládium zahájilo svůj růstový trend teprve v červenci minulého roku. Mohlo by se zdát, že investoři na paládium zapomněli. Kdo zná historii trhu s paládiem, zvolil by raději slovo zanevřeli. Paládium je však velmi zajímavou investicí.

Vyplatí se investovat do stavebního spoření?

Stavební spoření i přes snížení státní podpory stále patří mezi zajímavé spořící produkty téměř bez rizika. Pokud si navíc potřebujete půjčit peníze, není o výhodnosti pochyb. Co ale v případě, že chcete jen vhodně investovat volné finanční prostředky? Stále se „stavebko“ vyplatí?

Olympiáda v Turíně: Který sponzor zvítězí?

Každý velký sportovní podnik je dnes opleten marketingovým snažením velkých firem. Představme si, že by místo sportovců soutěžily o místa na stupních vítězů sponzorské firmy. Od kterých z nich mohou investoři očekávat nejlepší výsledky?

Tip na investici: Kupte si byt v Praze

Možností, jak rozmnožit své finanční prostředky je mnoho. Investice do nemovitostí je však většinou pořád okrajovou záležitostí. Máme pro vás tip, jak peníze lze zajímavě zhodnotit.

Bydlení

Jak zapsat novostavbu do katastru nemovitostí?

Právě jste dostavěli nový rodinný dům a na stole máte zcela čerstvé kolaudační rozhodnutí. Možná se domníváte, že veškerá razítka, potvrzení a souhlasy jste tak již získali, a tak můžete začít pohodově bydlet. Věřte ale, že máte jen částečnou pravdu, protože ještě musíte nechat novostavbu zapsat do katastru.

Mladí dostanou půjčku 150 tisíc na modernizaci bytu

Vláda v lednu schválila nařízení o použití prostředků Státního fondu rozvoje bydlení na modernizaci bytů pro mladé. Díky tomu mohou lidé do 36 věku let získat nízkoúročený úvěr v hodnotě až sto padesáti tisíc korun. Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo podrobnější informace.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená