FinExpert.e15.cz

OF 16: Veřejný zdravotní Jánošík

Mezi zdravotními pojišťovnami není díky zákonným omezením velký rozdíl. Přesto byste měli vědět, na co máte právo v rámci veřejného zdravotního pojištění a co vám jednotlivé zdravotní pojišťovny nabízejí jako nadstandard.

Přehlas se, kdo můžeš!

Některá z nadstandardních nabídek určité pojišťovny vás může oslovit natolik, že se rozhodnete pro okamžitou změnu pojišťovny. Možná budete mít štěstí a pro změnu se rozhodnete někdy koncem kvartálu. Registraci můžete totiž provést kdykoli, ale k vlastnímu přechodu dochází vždy k prvnímu dni čtvrtletí, tedy k 1.lednu, 1. dubnu, 1. červenci nebo k 1. říjnu. Další podmínkou je, že jste u předchozí pojišťovny byli registrováni nejméně 12 předchozích měsíců. Na pobočce pojišťovny je potřeba pouze odevzdat vyplněný registrační lístek a předložit občanský průkaz pro kontrolu rodného čísla. Kromě toho musí studenti odevzdat potvrzení o studiu, důchodci o přiznání důchodu a OSVČ doložit přehled o příjmech za minulý rok. Registrace je zdarma a pojišťovna má povinnost přijmout každého zájemce. Pak už jenom čekáte až vám přijde průkaz pojištěnce a hned potom na pobočce své předchozí pojišťovny odevzdáte starý, již  neplatný, průkaz. Tím je pro vás přestup vyřízen.

Jedinou výjimkou, kdy se může přestup trochu zkomplikovat je situace, kdy vám původní pojišťovna hradila nějaký nákladný přístroj, který stále používáte. I tak ale dochází k finančnímu vyrovnání pouze mezi pojišťovnami. Specifickým případem je narození nového človíčka. Novorozenec je automaticky zaregistrován ke stejné zdravotní pojišťovně, u jaké je nahlášena i jeho matka a poté, co mu na matrice přidělí rodné číslo a je vydán rodný list, mohou jej rodiče přehlásit k jiné pojišťovně.

Žádné lepší ani dražší zdravotní pojištění u nás neexistuje a rozdíly mezi pojišťovnami jsou dány především jejich působností a finanční situací pojišťovny, která se může promítat do vztahu pojišťovna - lékař. Běžného pacienta bude většinou zajímat jen to, jak se na zvolenou pojišťovnu dívá jeho lékař a v případě, že ten bude prosazovat konkurenční společnost, nebude příliš váhat a klidně k ní přejde. Pouze pro ty, kteří mají dlouhodobé zdravotní potíže, má smysl spekulovat o tom, která pojišťovna je pro něj výhodnější. Důvodem přechodu k jiné pojišťovně může být kupříkladu fakt, že má dlouhodobě spolehlivý smluvní vztah s oblíbenými pacientovými lázněmi.

 

 

Předchozí kapitola Další kapitola
 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Super clanek
Franta
16. 10. 2002, 00:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená