Ministerstvo financí (MF) zveřejnilo Ekonomický přehled ČR, 2010. Jedná se o zprávu, kterou OECD vypracovává pravidelně každých 18 měsíců a ve které jsou formulovány doporučení pro hospodářskou politiku země. Kromě tradiční makroekonomické části se zpráva podrobněji věnuje daňové reformě, reformě dávkového systému a zlepšení obchodního prostředí. Příští Ekonomický přehled bude zpracován v roce 2012.
Podle zprávy Česká republika krizi ustála. I bankovní sektor podle OECD vyšel z ekonomického poklesu v poměrně dobrém stavu, i když plný dopad finančních důsledků propadu ekonomiky na bankovní portfolia lze teprve očekávat. "Došlo ke zpřísnění úvěrových podmínek, zejména pro domácnosti a dlužníky v odvětvích, která bojují s recesí, jako je například stavebnictví. Zatímco v sektoru domácností se toto zpřísnění projevilo růstem úrokových sazeb, v případě nefinančních společností mělo spíše podobu zpřísnění neúrokových podmínek. Úrokové sazby na nové půjčky nefinančním společnostem ve skutečnosti lehce poklesly, ale tento pokles byl mnohem nižší než pokles základní úrokové sazby (tj. dvoutýdenní repo sazby) České národní banky (ČNB). Banky spíše zvýšily své rizikové přirážky, než aby promítly snížení základní úrokové sazby do úroků dlužníkům. To jim napomohlo provést rekapitalizaci potřebnou ke zvládnutí nárůstu úvěrů v selhání", píše se ve zprávě.
OECD ocenila Českou republiku za značný pokrok na cestě ke snížení nákladů na zahájení podnikání pro nové společnosti i živnostníky a ke zjednodušení řady základních právních úkonů, od evidence majetku po platební neschopnost. "Stále však zbývá určitý prostor pro zlepšení regulace na trhu produktů. I přes zrychlení postupů spojených se zahájením činnosti zůstávají zejména náklady na zahájení podnikání stále poměrně vysoké, z velké části kvůli poměrně vysokým požadavkům na minimální výši základního kapitálu pro nové společnosti. Příští vláda by měla uvažovat o snížení těchto limitů a současně přezkoumat další stránky procesu zahájení podnikání s cílem identifikovat faktory přispívající k nadměrně vysokým poplatkům", popisuje stav Ekonomický přehled.