Ekonomové se shodují na tom, že přichází něco jako další průmyslová revoluce. Někteří mluví o druhém věku strojů, česká vláda používá termín Průmysl 4.0. Shoda panuje na tom, že zejména pozice s nízkou kvalifikací budou postupem času redukovány a tuto práci převezmou stroje. To, kde se prognózy rozchází je počet pracovních míst, které zaniknou ve prospěch automatizace. Pro příklad nemusíme chodit daleko, stačí do Vrchlabí, kde se vyrábí převodovky pro vozy Škoda.

Stroje mám umožňují vyprodukovat víc, jak dlouho ještě budou potřebovat lidský dozor? (obr.: skoda-auto.cz)
Samozřejmě to není tak snadné, jelikož díky pokroku nutně vzniknou úplně nová pracovní místa, ale podle všeho s mnohem vyššími nároky na kvalifikaci. Tak či onak, aktuální prognóza OECD říká, že automatizací je v příštích deseti až dvaceti letech ohroženo každé desáté pracovní místo.
Česká republika je v tomto ohledu průměrná, vyšší pravděpodobnost zániku míst kvůli automatizaci má třeba Španělsko, Německo a Rakousko. Spolu se Slovenskem ale máme nejvyšší potenciál ke změnám v tom smyslu, co která pracovní pozice obnáší. Jinak řečeno: pravděpodobnost „významné změny v úkolech“ platí v ČR pro 45 % pracovních pozic, což je spolu se Slovenskem vůbec nejvyšší procento ze všech sledovaných zemí.
Jak moc intenzivní bude podle vás druhý věk strojů?