FinExpert.e15.cz

ODS k dotacím pro Philips: Investujte do zaměstnanců, ne do podniku

Vláda České republiky by měla přehodnotit plány v souvislosti s podporou výrobce televizorů Philips v Hranicích na Moravě. Pokud vláda hodlá vyčlenit 300 milionů korun, tyto by měly plynout směrem k podpoře místních zaměstnanců.
ODS k dotacím pro Philips: Investujte do zaměstnanců, ne do podniku

Poznámka: Níže uvedený text je názorem Martina Římana z ODS.

Vláda České republiky by měla přehodnotit plány v souvislosti s podporou výrobce televizorů Philips v Hranicích na Moravě. Pokud vláda hodlá vyčlenit 300 milionů korun, tyto by měly plynout směrem k podpoře místních zaměstnanců. Vkládat bezmyšlenkovitě prostředky do udržení výroby jsou hazardem a nekalou konkurencí. Podle Martina Římana, lídra ODS v Moravskoslezském kraji, je třeba investovat do poradenství pro zaměstnance, kteří musejí okamžitě získat informace o svých budoucích pracovních možnostech.

Podle Martina Římana by bylo rozumnější, kdyby Vláda České republiky vytvořila speciální, jednorázový fond (např. ve výši 300 mil. Kč) sloužící k řešení potenciálně obtížné situace v regionu. Investovat do udržení výroby v závodě LG. Philips Displays je podle něj už téměř zbytečné.

„Závod Philips po pádu mateřské firmy do konkursu dříve nebo později tak jako tak výrobu ukončí. Místo do křečovité podpory končícího provozu by měla vláda prostředky zhodnotit přímo u zaměstnanců, kteří pravděpodobně ztratí svoji práci. Současně by měli být zvýhodněni živnostníci a podniky, kteří budou ochotni přijmout nezaměstnané ze závodu Philips,“ uvedl lídr ODS v Moravskoslezském kraji Martin Říman.

Kam by měla směřovat pomoc

• vytvoření servisního střediska pro zaměstnance závodu v Hranicích na Moravě – servisní středisko bude umístěno na místním městském úřadě. Zaměstnancům závodu LG. Philips Displays zde budou k dispozici vládou a krajem určení odborníci na personalistiku, rekvalifikaci a psychologové. Služby těchto odborníků budou případní nezaměstnaní ze závodu LG. Philips Displays využívat nejvíce.

• zpracování operativního programu pro nezaměstnané závodu Philips – nejhorším řešením je, aby se nezaměstnaní hlásili na pracovní úřady. Jejich pozdější uvedení do běžného pracovního života se tím výrazně komplikuje a současně tím narůstají obrovské náklady na sociální zabezpečení. Vláda by měla společně s krajem vytvořit seznam místních firem, u kterých mohou zaměstnanci LG. Philips Displays nalézt nové uplatnění a tyto seznamy i s kontakty zaměstnancům předat.

• daňové a sociální úlevy pro živnostníky a podniky. Všem soukromým subjektům, které dají práci lidem z podniku LG. Philips Displays by měla vláda na tyto nové zaměstnance přispět ve formě odpuštění tříměsíční platby daně a sociálního a zdravotního pojištění (pro každého zaměstnance ze závodu LG. Philips Displays).

• uhrazení rekvalifikace pro všechny zaměstnance závodu LG. Philips Displays.

Tato opatření by měla začít platit co možná nejdříve. „Náklady na takováto opatření nebudou určitě vyšší než vládou avizovaných 300 milionů korun. Na rozdíl od úvahy vlády jde ovšem o prostředky, které budou dobře vynaložené,“ doplňuje Martin Říman. Vláda by podle něj měla co nejdříve zahájit spolupráci s Olomouckým krajem a úřady v Hranicích na Moravě. Jedině tak lze zabránit sociálním katastrofám, které mohou uzavřením závodu LG. Philips Displays nastat.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

ODS a Zetor
p
9. 2. 2006, 15:21

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená