FinExpert.e15.cz

ODS chce zrušit minimální mzdu


Ladic  |  17. 09. 2005 11:47

Ministr si chce koupit voliče, ale co mi jako zaměstnavateli stát dává?, že mě nutí vyplácet částky o kterých se rozhoduje v Praze? A potažmo odvody z nich? To je ten ráj?

 | 
Karel Marx  |  17. 09. 2005 12:14

Ráj hledej v otrokářký společnosti, Ty vykořisťovateli.....

 | 
Dolfa  |  17. 09. 2005 13:10

Jdi se vysrat, Lenine !

 | 
Rdm  |  17. 09. 2005 14:17

No myslím, že zrušit minimální mzdu je v našem státě blbost. Nejsme tak vyspělý stát jako výše jmenované - náš stát je jen banda vykořisťovatelů a neseriózních podnikatelů (já tedy, alespoň žádného seriózního podnikatele neznám) - všichni zneužívají vysoké nezaměstnanosti a dávají nízké platy právě na úrovni minimální mzdy takže její zrušení by znamenalo ještě více lidí na hranici chudoby. Tím neříkám, že by se podnikatelům nemělo pomoct, snížit nebo zrušit by se měla daň, kterou platí zaměstnavatel státu za zaměstnance - tohle mi připadá jako kdyby si stát myslel, že lidé jsou jeho otroci a podnikatelům je pronajímal. Nepřipadá Vám tohle jako největší kravina?

 | 
Jirka  |  17. 09. 2005 14:56

Je pravda že u nás by zrušení minimální mzdy asi nefungovalo tak dobře jako jinde. Vedlo by to k obohacení těch kdo zaměstnávají - každý kouká spíš do svojí kapsy než by se staral o toho druhého nebo myslel do budoucnosi.

Pracuji v řetězci hyprů a vidím že velmi často jde jen o peníze a moc. Obraty v miliardách ročně, zaměstnanců minimum a jejich platy jen kousek nad úrovní minimální mzdy....

Můžeš bejt makáč a dobrej nevim jak ale co z toho .....

 | 
Pepa  |  17. 09. 2005 20:31

Většina argumentů je demagogie.Beru více než čtyřikrát více
než je mimál a motivaci mi neveme,že ti chudáci dostanou
tisícovku navíc.Navíc mi není jasné jak za to můžou fungovat.
O jejich motivaci ani nemluvím.Zrušení by vedlo pouze k
tomu že by dostali méně peněz.Poměry ve firmách jsou někde
katastrofální.Jak chcete měřit finanční výkon uklízeček,vrátných a ostatních režijních zaměstnanců.
Naopak kdo si víc vydělá může víc utratit.Firma kterou položí
1350kč navíc v nákladech by asi stejně dlouho nevydržela.

 | 
Miroslav Novosad  |  17. 09. 2005 20:58

Hmm, ty budeš asi taky pěknej pepik...

"Firma kterou položí 1350kč navíc v nákladech by asi stejně dlouho nevydržela."

Tohle může napsat jen ten, kdo je úplně mimo. Přece nejde ani tak o 1350 Kč (i když 8000 čistého znamená pro zaměstnavatele zhruba 15000 a 1350 navíc už poznáš), ale o princip. Z titulu koho má stát mně co nařizovat, za kolik minimálně mám někoho zaměstnat? Jak už tu někdo psal - co mi stát dává, že mi nařizuje stále vyšší odvody?
BTW co rozumného se může zrodit v Škromachovic hlavě...

 | 
shrek  |  18. 09. 2005 10:56

Z titulu toho, že podnikání je regulovaná činnost, kterou stát povoluje na základě dodržování daných pravidel hry. Tak jako máte z dobrého důvodu přikázáno dodržovat bezpečnostní předpisy (z titulu koho, ha? proč by zaměstnanec nemohl svářet bez kukly, když se na tom tak dohodnete?), tak prostě nebudete odírat svoje zaměstnance z kůže za pár šestáků. A jestli bude ODS podporovat takovéto nesmysly, tak můj hlas nedostane. 19. století skončilo, budíček!

 | 
Miroslav Novosad  |  20. 09. 2005 01:27

Správně, budíček! Svoje zaměstnance rozhodně odírat nebudu. Měli jsme jednoho a jako zkušenost stačilo. Raději zmenším záběr, než přibrat zaměstnance! Ten náš byl (s odvodama) nejlépe placeným členem firmy a ještě se mu to zdálo málo. Jinak obecně zaměstnanec je zdrojem problémů:
- musíte pro něho sehnat práci
- musíte ho vybavit jak technicky tak ochranné pomůcky apod.
- musíte ho hlídat a kontrolovat
- musíte za něho zaplatit daň, soc. a zdr. pojištění (tj. náklad navíc oproti tomu co dostane a to ho vůbec nezajímá)
- nebojte, že se nepřihlásí o cestovní náhrady,...
- když potřebujete, aby něco udělal mimo jeho "Od-Do" tak ho hrozně přetěžujete ...
- musíte mu (zadarmo) vést jeho papíry
- No když vám po tom všem na konci roku ještě něco zbude, tak vám to stát sebere na dani
- Jo, a stejně jste (a vždy budete) kapitalista, který se na něm, chudákovi, náramně pakuje.
Super systém, ale děkuji nechci!

 | 
shrek  |  20. 09. 2005 22:16

Ale vždyť Vy toho zaměstnance "živit" nemusíte. To je možnost, která se nabízí, pokud si na sebe (a na to papírování apod.) nevydělá (to měl opravdu minimální mzdu nebo ten příklad byl mimo mísu?), tak běžte od toho, s tím naprosto souhlasím. Akorát je mi divné, že tolik podniků lidi zaměstnávat chce (dokonce za vyšší než minimální mzdu) a dokonce přes všechna ta hrozná příkoří jsou v plusu a majitelé mají (světe, div se!) vyšší příjmy než uklízečka. S Vaším přístupem se moc nedivím, že máte problémy (zaměstnanci musíte najít práci, musíte ho hlídat a kontrolovat - zaměstnanec je snad od toho, aby udělal práci, kterou sám nezvládáte a jeho řízení patří k věci).

Je pravda, že jsem nikdy nepracoval za minimální mzdu, ale taky si nepamatuju, že bych se přísně díval na hodiny a na svém zaměstnavateli chtěl peníze za práci přesčas nebo dokonce o víkendu - všichni moji zaměstnavatelé byli kapitalisté, ale já jsem jim nikdy jejich peníze nezáviděl a pokud jsem měl námitky, šel jsem prostě jinam. Cestovní náhrady zaměstnance si snad dáváte do nákladů a když cestujete Vy, tak o tom vůbec nepochybuju. A snad byste ještě nechtěl, aby si zaměstnanec platil ochranné pomůcky (na rozdíl od Vás zřejmě "natvrdo" a včetně DPH).

 | 
sayza  |  20. 09. 2005 23:47

Vy jste hlavne nikdy nebyl a stezi nekdy budete schopen nekoho zamestnavat.

 | 
shrek  |  21. 09. 2005 20:34

A Vy jste přišel svou troškou do mlýna přispět k diskusi, nebo jste si jenom chtěl kopnout do někoho s opačným názorem?

 | 
Miroslav Novosad  |  24. 09. 2005 00:31

Jen krátce:
Ono dost záleží na druhu práce. Pokud je to odborná činnost, za kterou ručím kulatým razítkem a hlavně dobrým jménem, které si člověk pokazí jen jednou, tak nemůžu souhlasit s tvrzením "zaměstnanec je snad od toho, aby udělal práci, kterou sám nezvládáte a jeho řízení patří k věci". To raději udělám méně a mám klid. Neříkám, že nemůže být dobrý (=spolehlivý) zaměstnanec, ale tomu je třeba dobře zaplatit, aby (až se něco naučí) neutekl jinam, což může být problém v obdobích, kdy je práce méně (léto, zima). Je třeba si na tato období vydělat, což znamená vzít více práce -> mám méně času, více starostí -> sice víc vydělám, ale stoupnou i odvody. V konečném důsledku mám tedy méně času a větší výdaje, takže nač se honit?

Jinak (pro ilustraci) na vynález minimální mzdy dojela moje tchýně. Pracovala ve sběrně chemické čistíry za minimální mzdu a BYLA SPOKOJENÁ. Ale protože pro majitele to bylo spíše nalej-vylej a občas to musel zadotovat z jiných svých aktivit, tak to po posledním zvýšení min. mzdy zavřel a tchýně šla do předčasného důchodu, protože ve svém věku má s prací prostě smůlu. Takže to jí zase stát jednou pěkně "pomohl"...

Ještě k té "magické" formulce, kterou tak rád (a často) slýchám a která i tady padla a sice "dáváte do nákladů". To má znamenat, že když si něco dám do nákladů, tak mě to jako nic nestojí, nebo co? Tak na mě totiž tento argument působí.
BTW na cestovní náhrady mám nárok u cest nad 12 hodin, takže mám smůlu a plátcem DPH nejsem. A dobrovolně ani nebudu. Tuhle státní zlodějinu nehodlám podporovat.

 | 
shrek  |  24. 09. 2005 08:47

Pane Novosade, vezmu to (skoro) od konce. Nejsem ekonom, ale je mi jasné, že když si firma dá něco do nákladů, tak se jí krátí zisk. Na druhou stranu je to pořád podstatně výhodnější, než platit celou částku z čistého zisku nebo platu, na tom se jistě shodneme. Pokud jde o výdaje související s podnikatelskou činností, je to pochopitelné, pokud ale vím, tak osoby samostatně podnikatelsky činné si "do nákladů" obyčejně dávají v co nejvyšší možné míře i výdaje týkající se výhradně osobní potřeby své nebo svojí rodiny. To ale vcelku chápu.

Co se týče Vaší tchýně a vlastně i Vašich problémů v podnikání - je mi to samozřejmě líto, protože nikomu nepřeju nic zlého. Nicméně je jasné, že jakékoliv rozhodnutí v podobné oblasti někoho konkrétního poškodí a někdo konkrétní na něm vydělá. Ale na obecné užitečnosti institutu minimální mzdy trvám a důvody jsem uvedl. Na druhou stranu jsem pro daňové snížení (což by pomohlo i podnikatelům) a spořivější stát - domnívám se, že i při snížení příjmů by bylo možné udržet nebo i zlepšit servis, který v současnosti stát nabízí. Napadají mě oblasti jako zlepšení možností migrace za prací díky rychlé deregulaci nájemného, větší tlak na dlouhodobě nezaměstnané, omezení rodičovských příspěvků na určitý počet dětí, zlepšení činnosti NKÚ při odhalování a pokutování špatného fungování státních orgánů a zvýšení osobní zodpovědnosti státních úředníků.

Mějte se hezky.

 | 
Pepa  |  17. 09. 2005 21:20

Minimální mzda je vždy brutto čili hrubá.Tisíc navíc + 35 procent odvodů = 1350Kč.
Institut minimální mzdy má zaručit,že se za práci dá žít.
Já bych to tedy za 7000 brt nechtěl zkusit ani týden.

 | 
Miroslav Novosad  |  17. 09. 2005 23:27

Budiž, unáhlená reakce, ovšem na zmíněném principu to nic nemění.

 | 
shrek  |  18. 09. 2005 10:51

Je to samozřejmě nesmysl. Jaký má význam práce za nízkou mzdu, když člověk k tomu musí ještě navíc dostávat sociální dávku, aby se mu příjem dorovnal do životního minima? Minimální mzda by měla být vždycky výrazně vyšší než (státem zabezpečované) životní minimum, aby se lidem vyplatilo zvednout prdele a hledat si práci mimo svůj region. Kromě toho, jaká práce je tak podřadná, že si nezaslouží ani minimální ohodnocení? Už v Bibli se říká "hoden je dělník mzdy své" a tím asi nebyla myšlena symbolická částka, která nestačí ani k základní obživě. Já jsem pravicový volič, ale tohle je ideologická zaslepenost ze strany ODS.

A ty obchodní řetězce jsou dobrý příklad. Ty budou klidně zaměstnávat ženské z Východu za pár tisíc měsíčně a ubytují je klidně v opuštěném kravíně na slámě a bez topení.

 | 
borec  |  18. 09. 2005 11:26

no já laik si myslím ,že to je dobré pro lidi jako zaměstnance ,ale špatné pro zaměstnavatele.Ještě sice nejsem výdělečně činný ale pro mě to vychází jako dobrá zpráva...a vubec nesouhlasim s tím ,že to má něco s komunismem...(fuc. of. Komanči) ODS jenom pořád má něco proti vládě...je to jasné no ODS chce vládnout...ODS = omámená demokratická společnost

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená